Feng Shui'ye göre oturma odası düzenlemesi

Oturma odalarının düzenlenmesinde ilk adım aile bireylerinin hedeflerini destekleyen yerleşim planının hazırlanması ve uygulanmasıdır.

Feng Shui'ye göre oturma odası düzenlemesi

Aile bireylerinin tamamını ilgilendiren, büyük özen ve önem gerektiren yaşam alanlarıdır. Oturma odalarının düzenlenmesinde ilk önemli adım bütün aile bireylerinin hedeflerini, gelişimlerini destekleyen yerleşim planının hazırlanması ve uygulanmasıdır. Bu önemli yaşam alanlarının denk geldiği pusula yönü de düzenlemelerde büyük etkendir.

 

Pusula yönlerinin doğrultusunda öneriler sıralamak gerekirse:

* Doğu pusula yönündeki bir salon büyümeyi ve gelişmeyi destekler. İyi aile ilişkileri, sosyal yaşam, arkadaşlar ve sağlığımızla ilgilidir. Aile bireylerinden biri sağlık sorunu yaşıyorsa, aile ilişkileri kopuksa bu alanı doğru ve dikkatli şekilde düzenlemeniz gerekir.  Ahşap mobilyalar, ahşap yemek masası, canlı bitkiler dekorasyona ilave edilebilir.

 

EVİNİZ İÇİN ŞIK DEKORASYON ÖNERİLERİ Evinizi yenilemeyi düşünüyorsanı... ASLAN BURCUNUN EV DEKORASYONU NASIL OLUR? İşte bir aslan burcu evinin deko...

 

* Güneydoğu pusula yönüne denk gelen bir oturma odası,  aile üyelerine bolluk ve bereket getirir. Para, kısmet, maddi kazanç ve bereketle direkt ilgilidir. Daha fazla para kazanmak ve birikim yapmak istiyorsanız bu alanı canlandırıp güçlendirebilirsiniz.

 

Dekorasyon oluşturulurken örneğin:

 • Mor renkli menekşeler,
 • Minik süs havuzları, şelaleler yerleştirebilir,
 • Metal bir kâsede metal paralar,
 • Sahip olmak istediğiniz şeylere ait resimler veya size zenginliği çağrıştıran objeler,
 • Çin paraları veya ingotlar
 • Şans bambuları,
 • Küçük saksı bitkileri,
 • Geleneksel olarak 8 turuncu balık 1 siyah balıklı bir akvaryum yerleştirebilirsiniz, yalnız suyun sürekli temiz ve motorun iyi çalışır olması gerekir.

 

* Güney pusula yönüne denk gelen bir oturma odası toplum içinde konumumuzla ilgilidir. Bu pusula yönü toplum içinde gördüğümüz saygının desteklendiği yöndür. Renkleri parlak sarı, kırmızı, turuncu, pembedir. Oyuncular, sanatçılar, gazeteciler, yazarlar için elverişli olmakla beraber, yaptığınız işin toplum tarafından başarılı şekilde takdirini alabilmek, saygınlık kazanabilmek için de dekorasyonun desteklenmesi gereken bir alandır. Burada dikkat gerektiren tek şey kırmızıların çok baskın şekilde olmamasıdır. Aksi takdirde aile üyeleri arasında ani anlaşmazlıklara, hararetli tartışmalara sebep olur.

 

PASTEL RENKLER DEKORASYONDA NASIL KULLANILIR? Pastel renkleri evinizde en doğr... YENİ BATMAN; BEN AFFLECK'İN EVİ... Hollywood yıldızı Ben Affleck ve...

 

* Güneybatı pusula yönüne denk gelen bir oturma odası da mükemmel bir durumdur. Güneybatı her ne kadar aşkı, birliktelikleri yönetse de aile üyeleri arasında da uyum ve birlikteliği destekler. Yeni bir ilişki istiyorsanız, evliliğinizi sorunlardan kurtarmak istiyorsanız hatta bir çocuk sahibi olmak istiyorsanız bu alanı kuvvetlendirmek ve ne istediğinize göre düzenlemeniz gerekir. Aşk ve evlilikle ililgili bir yön olmakla beraber anneliği de temsil eden yöndür Ailece yenen yemekler sizin için önemli ise yemek masasını da bu alana konumlandırabilirsiniz.

 

* Batı pusula alanına denk gelen bir oturma odası çocuklarla ilgilidir. Çocuklarınızla problem yaşıyorsanız, işiniz yaratıcılık gerektiriyorsa,  çocuk sahibi olmak istiyorsanız,  pastel renkler kullanarak, metal aksesuarlara yer vererek, beyaz mobilyalar, oturma gurupları seçerek bu alanı güçlendirilebilirsiniz.

 

* Kuzeybatı pusula yönüne denk gelen bir oturma odası, yolculuklarla, yaşamımızdaki kılavuz insanlarla ilgilidir. Hayatımızdaki desteğini gördüğümüz insanları çeker. Yaşamdaki doğru zamanda, doğru yerde ve doğru insanla olmak bu yönün enerjisini açıklar. Görüp gezmek istediğiniz ülkeler varsa,  hayatınıza destek enerjisini çekmek istiyorsanız, size destek olacak insanlara ihtiyacınız varsa bu alanı güçlendirin. Büyük metal aksesuarlar, gümüşler, gri ve beyaz renkler, dekorasyonda olmalıdır. Bu tarz bir yerleşim ve dekorasyonla hayatımıza iyilikleriyle katkıda bulunacak insanları davet etmiş oluruz. Yapmış olduğunuz seyahatlerde satın aldığınız obje ve aksesuarları da bu alanda sergileyebilirsiniz. Unutulmaması gereken başka bir unsur da kuzeybatı pusula yönü babalıkla ilgili bir yöndür.

 

* Kuzeydoğu pusula yönüne denk gelen bir oturma odası gördüğümüz öğrenim, akademik başarı veya gelişiminize katkıda bulunacak herhangi bir kurs, hobiyle ilgileniyorsanız, önemli bir sınava hazırlanıyorsanız dekorasyonda krem bej renkleri, seramik objeler kullanılabilir. Ders notları iyi olmayan bir öğrenciye başarı getiren bir yöndür özetle eğitimle ilgili bir alandır.

 

* Kuzey pusula yönüne denk gelen bir oturma odası, ailede özellikle çalışan kişilerin iş hayatlarında ilerlemesi için büyük destek ve şans getirir. İşinizde, kariyerinizde istediğiniz yerde değilseniz bu pusula yönünün enerjisini artırmanız gerekir.

 

Bu alanın canlandırılmasında, hedeflediğiniz kariyer için fırsatların oluşmasına yardımcı olacak birkaç öneri sıralarsak;

 • Telefon, 
 • Bilgisayar,
 • İşinizle mesleğinizle ilgili araç gereçler konumlandırılabilir,
 • Siyah, beyaz ve metal renkleri,
 • Cam ve metal aksesuarlar,
 • Su ile ilgili resimler,
 • Aynalar kullanılabilir.

 

Semboller kullanılarak da enerji oluşturulur.

 

YATAK ODASI NASIL DEKORE EDİLİR? İç Mimar Kerim Çarmıklı "Yatak o... YENİ EVLİ ÇİFTLER İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ Yeni evlilerin hayatını kolaylaş...

 

Örneğin;

 • Kuzey alanına yerleştirilen beyaz bir masa yeni bir iş fırsatı sağlar,
 • Güneydoğuya yerleştirilen bir akvaryum, sürekli yeni kazançları sağlar,
 • Güneye asılan bir tavus kuşu resmi veya tüyleri, iş hayatında tanınmayı, itibarı sağlar,
 • Güneybatıya yerleştirilen bir çift pembe kuvars taşı bekârlar için yeni ilişkiler çeker,
 • Kuzeybatıya yerleştirilen bir yerküre figürü yapılması istenilen seyahatlere fırsatlar sağlar,
 • Doğuya yerleştirilen bir aile resmi, uyumu birlikteliği sağlar,
 • Kuzeydoğuya yerleştirilen bir çalışma masası veya kitaplık, akademik başarıda katkı sağlar,
 • Batıya yerleştirilen bir bebek figürü çocuk sahibi olmak için, yine batıya yerleştirilen metal ve soyut bir obje, yaratıcılık ruhuna katkı sağlar.

 

Oturma odalarında, salonlarda spotlarla aydınlatma olumsuz kabul edilir. Mümkün olduğunca kaçınmak gerekir bu aydınlatma şeklinden.  Danışmanlık yaparken birçok mekânda rastladığım bir şey de kirişlerde bu aydınlatmaların kullanıldığı. Eğer oturma odanızda böyle bir alan varsa, altında oturma grubu ve yemek masası yerleştirmekten kesinlikle kaçının. Aydınlatma yeterli seviyede olmalıdır. Çok parlak ışıklar gibi çok loş ışıklandırmalar da dengesizlik yaratır.

 

 

Dekorasyonlarda çok sık karşılaştığım yanlışlardan da kısaca bahsetmek isterim. Çerçeve içine sıkıştırılmış kelebek panoları veya şişeler içindeki yelken figürlerini birçok salonda görmüşsünüzdür. Böyle aksesuarları oturma odalarınıza konumlandırmayın. Çünkü bunlar kısıtlanmayı tutsaklığı sembolize eder.

 

Bonsai bitkileri de çok yanlış seçimlerdir. Bu bitkiler büyümemeleri için müdahale edilmiş, gelişmeleri engellenmiş bitkilerdir. Tüm aile bireylerini ilgilendiren bir ortak alan olan oturma odasındaki etkisini düşünün.

 

Şekil olarak da; kare veya dikdörtgen şekilli oturma odaları en ideal olandır. Mekânda eksik bir pusula yönü mevcut ise, oturma odasının da tek başına Bagua haritasını çıkararak Feng Shui uygulaması yapılabilir.

 

Bütün bunlara ek olarak oturma odalarının düzeni ve temizliği Feng Shui açısından da çok önemlidir.

 

Yazı: Zeynep Akçay / Feng Shui Akademisi

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  02 Ocak 2018 Salı 18:40

  merhaba bu feng shui bölgelerinde herkes başka şey söylüyor.siz pusula yönü diyorsunuz.her oda için pusula yönüne ayrımı bakacağız. bazısı yön bulmada oda giriş kapısına arkanız dönük durun ön sağ köşe aşk,ön sol köşe bereket diyor. kimileri kişiler evin genel bagua sına göre söylüyor.doğru olan ne hangisi

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön