Feng Shui’ye göre yatak odası düzenlemesi

Temel Feng Shui kurallarını anlayarak mobilyalarınız yeniden aranje edebilir ve olumsuz etkilerden uzak bir oda elde edebilirsiniz.

Feng Shui'ye göre yatak odası düzenlemenin yolları

Yaşamımızın üçte birini yatak odalarında uyuyarak geçiririz. Uyku, bedenin gün içerisindeki yorgunluğunu ve kullanılmışlığını tamir etmekle, yenilenmekle uğraşır. Yatak odaları dinlendirici kaliteli bir uyku hali ve sağlık için dikkatli, özenli bir şekilde yerleşimi yapılması gereken yerlerdendir. Feng Shui’de yatak odalarının yerleşimleri, daire ana kapı girişinden ve ocağın konumundan sonraki üçüncü ve çok önemli durumdur. Büyük bir özen ve titizlikle yerleşimi yapılmalıdır. En sık yapılan diğer yanlışlardan biri de yatak altlarında eşya depolamalar, dolap üstlerinde valizler, eşya hurçları, görünürde ayakkabı istifleri bulundurmaktır. Özellikle göz önündeki bir bavul “her tartışma sonrası toplanıp evden gitmek” gerektiği gibi olumsuz duygular oluşturur.

 

Yatak odanızda ayna bulundurmayın! 

Hemen hemen her yatak odasında bir ayna mutlaka bulunur. Günümüzde mobilya sektörü bunu kaçınılmaz kılmakla birlikte Feng Shui’de istenilen bir durum değildir. Bu felsefe aynayı kesinlikle yatak odasında bulundurmaz. Çünkü “yin” (sakin, durgun) olması gereken bir yatak odasında aynalar ortama “yang” (canlı, aktif) enerji sağlarlar. Bunun sonucunda da delik deşik bir uyku hali, huzursuzluk, uykusuzluk gibi sorunlar ortaya çıkar. Chi’yi hareket ettirip canlandırır. Oysaki dinlenme, rahatlama sağlayıcı bir oda olması gerekirken aynalar chi’yi harekete geçirir. Yatak odası evli bir çifte aitse ilişkide üçüncü kişiyi çeker bu da beraberlikte istenilmeyen bir durumdur. Ayakucunu yansıtan bir ayna şanssızlık getirir. Eğer odadan ayna çıkartılamıyorsa en azından yatağı yansıtmayacak şekilde konumlandırmak gerekir.

 

Giriş kapısına en uzak odayı yatak odası yapın

Çok sık karşılaştığımız şey danışanlarımızın uyku problemleri, rahat uyuyamama, dinlenememe gibi sorunları olmasıdır. Keşif ziyaretlerimizde, bu sorunların kaynağının mekânın en canlı, aktif odasının yatak odası olarak düzenlemesi olduğu ortaya çıkıyor. Mekânda yatak odaları için giriş kapısından en uzak oda seçilmelidir. Ana girişe en uzak oda en yin alandır, yatak odası için de en doğru seçimdir.  Buna ek olarak yatağınızı uygun şekilde yerleştirin. Feng Shui kurallarına göre yatağınızın başucu kapıya dönük olmamalı. Camsız düz bir duvara hizasında olmalı. Diyagonal olarak kapıdan en uzak olan duvar olmalı. Başucu duvara dayalı olan bir yatak sizi güvende hissettirir. Yatağa her iki taraftan da kolayca erişmek ve örtü kalitesi dinlenmenizi kaliteli hale getirir.

 

Komidin kullanın

Her biri yatağın iki yanına gelecek şekilde iki komidin kullanın. Feng Shui'de simetri önemlidir. Objeler genellikle çift halinde yerleştirilir, iki komidin odada simetri sağlar. Her bir komidin üstünde ve birbirinin aynısı olacak şekilde 2 lamba kullanılmalıdır.

 

Yatak odanız yalnızca giyinme odası olmasın

Bir diğer önemli sorun da günümüzde popüler olan giyinme odaları. Çoğunlukla yatak odalarıyla iç içeler. Yatak odaları dinlenebileceğimiz yerlerden ziyade, özenle dekore edilmiş giyinme odalarına dönüşmüş durumda. Bu model birçok Feng Shui problemini de beraberinde getirmektedir.

 

Alanı mümkün olduğunca boş bırakın

Yatak odası çok küçük, dar olmamalıdır. Dar bir yatak odası özellikle bu odayı kullananlar evli bir çiftse anlaşmazlıklara ve boşanmalara neden olabilir. Sade, çok fazla eşya yığını olmayan, düzenli ve en önemlisi temiz hava akımı sağlanan bir oda olmalıdır.

 

Yatağınız krişe paralel olsun

Yatak odasında tavan kirişleri de istenmeyen olumsuz bir durumdur. Eğer böyle bir yatak odasına sahipseniz; yatak, kirişlerle paralel olarak yerleştirilmelidir. Aksi takdirde büyük sağlık sorunlarına ve iş hayatında zorluklara neden olması kaçınılmazdır.

 

FENG SHUİ’YE GÖRE BANYO DÜZENLEMESİ NASIL YAPILIR? Feng Shui’ye göre banyo ve tuval... FENG SHUİ'YE GÖRE OTURMA ODASI DÜZENLEMESİ Oturma odalarının düzenlenmesind...

 

Hangi elemente sahip olduğunuzu bilin ve ona göre hareket edin

Hayatımızın üçte birini geçirdiğimiz, yaşamımıza konfor katan yatak seçimi diğer bir önemli konudur. Yatağın ve yatak başının materyali, başucunun hangi yöne baktığı vs. gibi önemli dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Örneğin; ağaç elementine sahip bir kişi için ahşap, kahverengi bir karyola ve yatak başı seçimi, Doğu grubuna ait şanslı bir pusula yönüne yatak başının konumlandırılması kişinin yaşamına, şansına büyük katkılar sağlar.

 

Renkler hakkında düşünün

Eğer kendiniz boya yapabiliyorsanız, odanız için en ideal renkler rahatlatıcı renklerden olan mavi, mor ve bej olacaktır. Kırmızı ve pembe tutkunun renkleridir. Odanıza biraz romantizm eklemek isterseniz boya yerine kırmızı veya pembe gibi tutku renklerinin kullanıldığı örtü ve yastıklar kullanın.

 

Odanızı toplayın

Odanız rahat ve toplu bir yer olmalı. Var olan yerinizden fazla eşya barındırmayın. Ayrıca yatağınızın altını da eşyadan uzak tutun. Tüm negatif enerji veren objeleri atın, mesela boşanma kâğıtlarınız gibi.

 

Feng Shui'ye göre yatak odanızı dekore ederken bunlara dikkat!

 • Kapıya hâkim bir pozisyon olmakla birlikte yatağı yerleştirirken kapıyla karşılıklı bir konum tercih edilmemelidir.

 

 • Yatağın ayakucu kapıya bakmamalıdır. Bu Feng Shui’de tabut pozisyonu olarak adlandırılır ve şanssız bir konumdur.

 

 • Yatak başı kişinin şanslı, olumlu bir pusula yönüne göre konumlandırılmalıdır. Yine yatak başı mutlaka sağlam bir duvara dayanmalıdır. Pencere önünde, komşu duvarı tuvalet veya banyo olan bir duvara yatak başı koyulmamalıdır.

 

 • Yatak odası ana giriş kapısından görülmemelidir. Girişe yakın bir yatak odası; bu odayı kullanan kişiye sürekli yorgunluk, eve girer girmez uyku isteme hissine yol açar. En ideali yatak odasının girişe en uzak konumda olmasıdır.

 

 • Yatak odasında da bagua haritasını gözeterek istediğiniz alanlar aktive edilebilir. Tamamen kişisel bir uygulama olmakla birlikte son derece etkilidir. Daha fazla bolluk bereket istiyorsanız kişisel başarı alanınıza, akademik bir öğrenim sürecindeyseniz kişisel gelişim alanına veya hayatınıza bir partner, yol arkadaşı istiyorsanız aşk ve evlilik yönüne yatak başınızı konumlandırabilirsiniz.

 

 • Eğer odanızda ayna kullanmak istiyorsanız aynayı yatağın yan taraflarında olacak şekilde yerleştirin.

 

 • Televizyon, bilgisayar, çalışma masası ve egzersiz aletlerini odanızdan atın.

 

 • Odanız dinlenme ve rahatlama yerinizdir; ne çalışma, ne tv izleme ne de egzersiz alanı. Uyku ve çalışma enerjisi uyumlu olmadığından çalışma masası ve bilgisayarı da kaldırmanız gerekir. Eğer başka yeriniz yok ise arada bir separatör kullanarak farklı bir alan yaratıldığı takdirde bu olabilir.

 

 • Aksesuarları düzenleyin.

 

 • Alarm ve telefonu yatağın yanında olmamalı, odanın diğer tarafında olmalı. Tablo ve sanatsal objeler de mutluluk ve ilham verecek şekilde çift olarak konulmalı. Eğer lüks nevresimleriniz var ise onlar da yatağın üzerinde olmalı.

   

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Haziran 2018 Cumartesi 20:39

  hahahahha

  Cevapla
 •  
  26 Nisan 2016 Salı 01:06

  bilgiler için sonsuz teşekkürler

  Cevapla
 •  
  30 Mart 2016 Çarşamba 01:14

  Feng shui ask evlilik yonu hangisi

  Cevapla
 •  
  28 Eylül 2016 Çarşamba 18:00

  güneybatı

 •  
  30 Ekim 2015 Cuma 23:28

  Harika ve çok aydınlatıcı açıklama

  Cevapla
 •  
  30 Ekim 2015 Cuma 20:15

  Odamın şeklini çekip size göndersem sizden bir dizayn projesi alabilirmiyim

  Cevapla

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön