WWF: Plastik kirliliği, hesap verebilirlik yoluyla çözülür

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın son raporu, plastik kirliliği konusunda bütün aktörlerin hesap vermelerini istiyor.

WWF: Plastik kirliliği, hesap verebilirlik yoluyla çözülür

WWF’nin (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) geçtiğimiz gün yayımlanan plastik raporu, plastik değer zincirinin bütün aktörlerinin plastiklerin insan ve doğa üzerindeki gerçek bedeli konusunda hesap vermedikleri sürece küresel plastik kirliğinin artacağı uyarısında bulunuyor. Plastik kirliliğinin azaltılması konusunda sorumluluğun büyük oranda tüketicilere yüklendiğini hatırlatan “Plastik Kirliliğini Hesap Verebilirlik Yoluyla Çözmek” başlıklı rapor, değer zincirinin bütün halkalarında harekete geçilmezse, atık yönetimi konusundaki çabaların yetersiz kalacağını ifade ediyor.

 

Kenya’nın başkenti Nairobi’de bir araya gelecek Birleşmiş Milletler Çevre Asamblesi öncesinde açıklanan rapor, etkili bir yaklaşım değişimi olmazsa, 2030 yılına kadar 104 milyon ton plastiğin daha ekosistemimize karışacağına dikkat çekiyor.

 

Bu bozuk sistemin neden olduğu sızıntı, yalnız insanı değil, yaban hayatı ile birlikte bütün ekosistemi tahrip ediyor. Bugüne kadar, 270’ten fazla hayvan türünün plastik atıklara takıldığı, 240’tan fazla türün ise plastik yuttuğu kaydedildi. Ayrıca, her yıl gıda ve içme suyu içerisinde daha fazla miktarda plastik yutarken bunun sağlığımız üzerindeki etkilerini henüz tam olarak bilmiyoruz.

 

Rapora göre plastik üretimi ve atık plastiklerin yakılarak bertaraf edilmesindeki artış nedeniyle karbondioksit emisyonları da yükseliyor.

 

  

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli konuyla ilgili şunları söyledi: “Plastiğin üretimi, tüketimi ve atıkların yönetimi konusunda izlediğimiz yol yapısal olarak yanlış. Sistemin hesap verebilirlik mekanizmalarını içermiyor olması, doğanın her geçen gün daha fazla miktarda plastik atığa maruz kalmasına neden oluyor.

 

Dünyamız, plastik krizinin tam ortasında ve bu konuda tek sorunun görüntü kirliliğinden ibaret olmadığını biliyoruz. Asıl sorun, plastik atıkların denizlerimizdeki canlı yaşam için tehlike oluşturması. Ne yazık ki, plastik kirliliğinin insan üzerindeki etkilerini de henüz yeni yeni kavramaya başladık. Bu sorun, tasarımdan atık yönetimine kadar plastik tedarik ve değer zincirindeki bütün aktörlerin sorumluluğu eşit bir şekilde paylaşması ile çözülebilir. Plastik üretiminin ve tüketiminin azaltılmasından atıkların toplanmasına, geri dönüşümüne alternatiflerin kullanımına kadar pek çok çözüm var.  Bu plastik krizini ancak, sistem içinde yer alan aktörlerin her biri kullandığı plastiğin sorumluluğunu üstlendiği takdirde çözebiliriz.”

 

11-15 Mart 2019 tarihleri arasında Nairobi’de yapılacak Birleşmiş Milletler Çevre Asamblesi’nde dünya liderleri plastik kirliliğini önemli bir çevre sorunu olarak ele alacak. WWF bu toplantıda, hükümetlerin plastik kirliliğinin denizlere ulaşmasını önlemek için hukuki bağlayıcılığı olan uluslararası bir sözleşme üzerinde anlaşmasını talep ediyor.

 

Aslı Pasinli'nin sözlerine göre plastik sorununun çözümek için bireysel, parçalı, bağlantısız eylemler sonuç vermeyecek ve Birleşmiş Milletler toplantısı, üretimi, tüketimi, atık yönetimi ve geri dönüşümüyle sorunu bir bütün olarak ele alan, sistem odaklı bir yaklaşım oluşturmak için son çare. 

 

DÜNYA NAYLON POŞETLERİN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARARLARI ÖNLEMEK İÇİN ADIMLAR ATMAYA BAŞLADI. Bütün dünyada plastik ürünleri ü... AB, DENİZ KİRLİLİĞİNİ AZALTMAK İÇİN HAREKETE GEÇİYOR Avrupa Komisyonu tek kullanımlık...

 

“Plastik Kirliliğini Hesap Verebilirlik Yoluyla Çözmek” başlıklı rapor tek kullanımlık ve gereksiz plastiklerin azaltılması, ulusal atık yönetimi planlarının geliştirilmesi gibi öneriler ve atık toplama oranlarının %100’e ulaşması gibi hedefler getiriyor.

 

WWF, 11 Şubat 2019 tarihinde küresel bir kampanya başlattı ve bugüne dek denizlerde plastik kirliliğinin durdulmasına yönelik uluslararası bir sözleşmenin kabul edilmesi için 200,000’i aşkın imza topladı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön