Akıllı telefon ile uyuşturucu yer mi değiştiriyor?

Yapılan araştırmalara göre mobil teknolojilere bağımlılık gün geçtikçe artıyor.

Akıllı telefon ile uyuşturucu yer mi değiştiriyor?

Son 10 yıldır Amerikalı gençler arasında alkol de dahil olmak üzere uyuşturucu kullanımının düzenli bir şekilde azaldığı tespit edildi. Uyuşturucu kullanımı azalırken gençler arasındaki mobil teknolojilerinin kullanım oranlarının artması bilim insanlarını harekete geçirdi. Acaba akıllı telefon ile uyuşturucu yer mi değiştiriyordu?

 

Uyuşturucu Madde Kullanımı Ulusal Enstitüsü, önümüzdeki aylarda konuyla ilgili araştırma yapmayı planlıyor. Bu doğrultuda yapılan ön çalışmada akıllı telefonların, gençlerin uyuşturucu kullanma oranının düşmesine katkıda bulunma ihtimalini artırdığı tespit edildi.

 

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, devam eden bu çalışmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

 

Federal Madde Bağımlılığı ve Akıl Sağlığı Hizmetleri İdaresi'ne göre 12-17 yaş arasındaki gençlerin 2005 yılında sigara içme oranı yüzde 10.8 iken 2015 yılında, yüzde 4.2’ye düştü. Gençlerin alkol kullanımı ise yüzde 16,5'ten yüzde 9,6'ya düştü. 12-17 yaş arası gençlerin uyuşturucu kullanımında daha az ancak yine de istatistiksel olarak önemli düşüşler gözlendi.

 

“MODERN” HASTALIK: KARPAL TÜNEL SENDROMU Son yıllarda özellikle teknoloji... AKILLI TELEFONLARIN ZARARLARI Telefonunuzun ışığıyla gün ışığı...

 

İnternette 6.5 saat geçiriyorlar

 

Mobil teknolojiler, gençlerin zamanlarını giderek artan bir şekilde tüketiyor. 13-18 yaş arasındaki Amerikalı gençlerin, sosyal medyada ve video oyunları gibi diğer etkinliklerde günlük ortalama altı buçuk saatlik bir süre harcadıkları tespit edildi.

 

13-17 yaş arası gençlerin yüzde 24'ünün "neredeyse sürekli" online olduğu ve yüzde 73'ünün ise bir akıllı telefon ya da başka bir aygıtla bir erişime sahip olduğu belirlendi.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 5785

 • Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı
  Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı

  Süresi : 05:02 İzlenme : 3980

 • Muzun bilinmeyen 10 faydası
  Muzun bilinmeyen 10 faydası

  Süresi : 01:29 İzlenme : 3936

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön