Kapalı hava depresyona sokuyor

Psikolog Bülent Baykal, depresyon ve kendini kötü hissetme durumunun hava şartları ile doğru orantılı olduğunu söylüyor ve insanların kış mevsiminde kendini daha depresif ve mutsuz hissedebileceğinin altını çiziyor.

Kapalı hava depresyona sokuyor

Yaz mevsiminin sona erdiği ve sıcak havaların yerini soğuklara bıraktığı bu günlerde vücudumuzda da bazı değişiklikler yaşanıyor. İnsanların psikolojik durumlarının çevresel faktörlerden etkilenebileceğini ve insanlar üzerinde olumlu ya da olumsuz sonuçlarının olabileceğini dile getiren Acıbadem Ankara Hastanesi Psikoloğu Mithat Bülent Baykal “Bazı depresyonlar hava şartlarına bağlı olarak gelişebiliyor. İnsanlar, kapalı havalarda kendilerini daha kötü hissediyor. Bu noktada yapmamız gereken en önemli şey, kendi kendimize bu durumun geçici olduğunu tekrarlamak ve olumlu şeyler düşünmek.” şeklinde konuşuyor.

 

Kötü hislerin geçici olduğunu hatırlayın

 

Depresyonun en belirgin özelliğinin hayattan zevk almama duygusu olduğunu söyleyen Psikolog Mithat Bülent Baykal, çökkünlük, kendini mutsuz hissetme, yataktan kalkamama gibi belirtilerin de önemsenmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca Psikolog Mithat Bülent Baykal, havanın daha karanlık ve günlerin daha kısa olduğu kış mevsiminin bizi mutsuzluğa ittiğini belirterek, “Bu noktada insanlar bunun farkında olmalı. ‘Sabah kalkmak istemiyorum, çok yorgunum, kolumu kaldıramıyorum' dedikleri anda harekete geçebilirler. 'Evet, bu durum şimdilik böyle ama geçecek' diyerek kendini telkin edebilirler. 'Daha iyi hissedeceğim, gün ilerledikçe daha mutlu olacağım' gibi cümlelerle motivasyonlarını artırabilirler” diyor.

 

 

Açık havada yürüyüş yapın

 

Kendimizi kötü hissettiğimiz durumlarda, açık havada yürüyüş yapmanın önemine de vurgu yapan Psikolog Baykal, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kişilerde sürekli bir uyuma isteği ve içe kapanıklık ile karşılaşabiliyoruz. Hemen dışarı çıkıp oksijen almak ve yürüyüş yapmak bu noktada çok önemli. Bilincinde olduğunuz halde yataktan kalkamıyorsanız, hayattan zevk alamıyorsanız ve arkadaşlarınızla olan görüşmelerinizi sınırlandırdıysanız işte o noktada durmanız gerekiyor. Eğer bu durumlara gerginlik, şiddetli kas ağrıları ve 'Ben bu dünyada ne yapıyorum?” sorusu eklendiyse bu durum kroniktir ve ortada bir problem var demektir. En kısa zamanda mutlaka bir uzmandan yardım istenmesi gerekiyor.”

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön