Günde kaç saat uyumalıyım?

Leonardo Da Vinci yüzyıllar boyunca konuşulmaya devam edecek olan eserlerini yaratırken uykusundan sistemli bir şekilde feragat etmeyi tercih etmişti.

Da Vinci metodu ile günde 1,5 saat uyuyun!

Polifazik uyku olarak bilinen Çok Fazlı Uyku, rönesansın mimarı ve gelmiş geçmiş en zeki sanatçılardan olan Leonardo Da Vinci ile birlikte anılıyor. Da Vinci’nin fikirlerini geliştirmek için bizim sahip olduğumuzdan daha fazla zamana ihtiyacı vardı ve ünlü sanatçı, bu ihtiyacını da günlük uyku saatini mümkün olduğunca kısarak giderebiliyordu.

 

Çok fazlı uyku sistemi basit olarak tek seferde alınan gece uykusunu birkaç parçaya bölmeyi ifade ediyor. Da Vinci de bu plana göre, her dört saatte bir 15 dakika uyuyarak günlük uyku ihtiyacını karşılamayı denemişti. Sonuçta Da Vinci, günde toplam 1,5 saat uyuyarak tasarruf ettiği zamanda yüzyıllarca konuşulacak projelerine vakit ayırabildi. Söylenenlere göre Da Vinci, uzun yıllar boyunca bu yöntemi kullandı ve herhangi bir yorgunluk belirtisi göstermedi.

 

 

Çalışma kapasitenizi maksimuma çıkarın

Fizyolojik olarak bir insanın çalışması ve yaratıcılığını kullanması için en uygun zamanın uyuyup dinlendikten sonrası olduğu biliniyor. Uykudan hemen sonraki hal, insanın çalışma kapasitesinin en yüksek olduğu zaman. Dört saatte bir kısaca dinlenip tekrar uyanmak demek, çalışma kapasitesinin yüksek olduğu zamanları da gün içine bölmek demek oluyor.

 

Da Vinci’den sonra çok fazlı uyku sistemini deneyen ve araştıranlar da bu sistemin birkaç farklı varyasyonunun etkili olabileceğini ortaya koydu:

 

Dymaxion metodu: 6 saatte bir 30 dakika uyumak

Uberman metodu: 4 saatte bir 20 dakika uyumak

Everyman metodu: Geceleri 1,5-3 saat uyumak ve gün içinde üç kez 20'şer dakika uyumak

Siesta metodu: Gece 5 saat, öğlen de 1,5 saat uyumak

 

Hepsi de etkili bir şekilde işe yarıyor!

 

Yine de herkesin vücudunun farklı işlediğini ve çok fazlı uykunun farklı metodlarının herkes için uygun olmayabileceğini unutmamak gerek. Siz yine de bu tür bir uyku düzenini denemek istiyorsanız, araç kullanmayacağınız ve önemli kararlar almak durumunda olmayacağınız zamanlarda deneme yapmanız önerilir.

 

 

Kaynak: brightside.me

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön