Kim demiş ki ben bilmem yalan dünyayı!

Niye sizin adınıza başkaları karar versin ki! Zihninize güvenin, onu besleyin, ona biraz zaman tanıyın, seçenekleri sunun, olumsuz şeyler söylemeyin. Ve kendi kararınızı kendiniz verin!

Kim demiş ki ben bilmem yalan dünyayı!

Karşılıklı bağımlıların en kötü huyu kararsızlıktır. Çünkü kendi aklına güvenmez. Restoranda yemek siparişi verirken bile kişiyi felce uğratabilir.

 

Çok çeşitli sebepler yüzünden düşünme ve bir şeyleri anlama kabiliyetinize olan güveninizi yitirmiş olabilirsiniz. Yalanlara inanmak, kendinize yalan söylemek, karmaşa, stres, kendine saygının düşük olması ve bastırılmış duygularla dolu olmak, düşünme yeteneğinizi karartıyor olabilir. Kafası karışık bir hale gelmiş olabilirsiniz. Ama bu düşünemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

 

Unutmayın; kararların kusursuz bir şekilde verilmesi gerekmez! Kusursuz olmak zorunda değilsiniz! Kusursuza yakın olmak zorunda bile değilsiniz! Hatalar yaşamın bir parçasıdır. Hatalardan dersler çıkarabilir ya da başka bir karar verebilirsiniz. Yeter ki bu kararı siz verin!

 

Yapmanız gereken tek şey; Zihninize ve düşüncelerinize güvenmektir!

 

İşte kendinize güvenmenizi sağlamak için bazı öneriler:

 

 • Zihinlerinize biraz huzur verin. Kendinizi ayırın. Sakinleşin. Eğer bir karar vermek gerekiyorsa, ister büyük ister küçük olsun, önce sakinleşin, sonra karar verin. Zihinleriniz kararlı bir hale gelene kadar bekleyin.

 

 • Zihinlerinizi kötüye kullanmaktan vazgeçin. Endişe ve saplantı zihinsel anlamda kötü davranışlardır. Bunları yapmayı bırakın.

 

 • Zihinlerinizi besleyin. Onlara bilgi verin. Problemler ve kararlar ile ilgili gereken bilgileri toplayın. O problem aşırı yeme, alkol bağımlılığı, ilişkiler ya da nasıl bir bilgisayar alınması gerektiğine karar vermek de olsa. Zihinlerinize yeterli miktarda bilgi verdikten sonra bunları düzene sokmasına izin verin. Bu sayede iyi yanıtlar ve çözümler bulacaksınız.

 

 • Zihinlerinizi sağlıklı düşüncelerle besleyin. Düşüncelerinizi yüceltecek ve size pozitif enerji verecek faaliyetlerde bulunun. Size “yapamam” yerine “yapabilirim” dedirtecek bir şey bulun.

 

 • Zihinlerinizi genişletin. Etrafınızdaki dünyayla ilgilenin. Bir seminere katılın mesela. Okuyun, izleyin, dinleyin ama mutlaka yeni şeyler öğrenin.

 

 • Zihinlerinizle ilgili olarak kötü şeyler söylemeyi bırakın. Kendinize “Ben aptalım, doğru kararlar veremiyorum” gibi şeyler söylemekten vazgeçin. Kendinizle ilgili olumlu şeyler söylemek, en az olumlu şeyler söylemek kadar kolaydır. Ve muhtemelen bu olumlu şeylere inanmaya başlayacak ve onların doğru olduğunu göreceksiniz. Bu heyecan verici değil mi?

 

 • Zihinlerinizi kullanın. Seçenekleri ortaya çıkarın, bunları ifade edin. Yaratın! Her şey üzerinde etraflıca düşünün ama endişe ve saplantıyı bir kenara bırakın. Kimsenin sizin adanıza kararlar almasına izin vermek zorunda değilsiniz. Kurban değilsiniz! Kendi düşünce gücünüze sahip çıkabilirsiniz. Bırakın diğerleri de kendi düşüncelerinden sorumlu olsunlar. Kendinizi daha iyi hissetmeye ve büyük ya da küçük kendi kararlarınızı vermeye başladıkça kendinize olan güveniniz de artacaktır.

 

(Kaynak: İlişkilerde Bağımlılığa Son/ Melody Beattie)

 

-BİTTİ-

 

Hazırlayan: Fatma Belgin

 

Kabul edersen, özgürsün!

 

Bağımlı olmak ya da olmamak!

 

Her rüzgarda savrulmayın!

 

Karşılıklı bağımlılık hastalıktır!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön