Bir yılda 310 kişiye internet bağımlısı teşhisi konuldu!

Bakırköy’de yeni açılan İnternet Bağımlılığı Polikliniği’ne başvuranların yarısından fazlasına “bağımlı” teşhisi konuldu. Aralarında işini kaybeden işadamları ve 24 saat yemeden içmeden bilgisayar başında oturanlar var.

Bir yılda 310 kişiye internet bağımlısı teşhisi konuldu!

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde 11 ay önce açılan İnternet Bağımlılığı Polikliniği’ne başvuran ve “hasta” teşhisi konulanlar arasında doktor da var, öğretmen de. Kliniğe başvuran 700 kişiden 310’una “internet bağımlısı” teşhisi konuldu.

 

İlk 11 aylık veriler gösterdi ki, internet bağımlılığı daha çok ilköğretimin ikinci kademesinde okuyan çocuklar ile 16-21 yaş aralığındaki gençlerde görülüyor. Buna rağmen doktorundan öğretmenine, işadamından ev kadınına kadar birçok insan bu hastalığa yakalanmış durumda. Hastanenin Başhekim Yardımcısı ve İnternet Polikliniği Koordinatörlerinden Dr. Ramazan Konkan’ın verdiği bilgilere göre 24 saat yemeden içmeden, uyumadan internetin başında oturan da var, evinin yemeği, çocuklarının bakımını bırakan ev kadınları da... Bu yüzden işini kaybeden üst düzey işadamları oldu. Bazı bağımlı öğretmenler de dersleri belli bir saat aralığına göre ayarlayıp, kendini internete veriyor. Okulda internet kullanamadığı için okuldan kaçıp internet kafeye gidenler oluyor. İnterneti yasakladığı için anne babasına şiddet uygulayan çocuklar var.

 

Tedavi Süresi

Konkan, internet bağımlılarını tedavi etme biçimlerini de şu cümlelerle açıkladı: “Hasta ilk geldiğinde kişinin motivasyonunu değerlendiriyoruz. Kendisini buraya getiren sebebe bakıyoruz. Kişi interneti ne kadar süre, ne tip durumlarda kullanıyor. İnternet için başka aktiviteler iptal ediliyor mu? Hayatındaki sonuçlar neler? İnternet kişinin hayatında ne kadar bir yere sahip bu resmi netleştirmeye çalışıyoruz. Sonra kişinin değişim motivasyonunu değerlendiriyoruz. Ne kadar bırakmak istiyor, internetin hayatında ne kadar yer etmesini istiyor ve bu istek gerçekçi mi?

 

Bizim bir program sunmamızdan çok hastanın kendisinin karar vermesi ve idrak etmesi önemli. Hastayı ikna etmeye asla çalışmıyor, değişim isteğini güçlendirmeye çalışıyoruz. Zaten yeterince güçlenmezse bizi terk ediyor. Kişinin değişim isteği yeterli ise çok kısa sürede sonuç alınabiliyor. Bazılarının ise aylar sürüyor. İnternet ve bağımlılığı çok yeni... Dünyadaki tedavilerin üzerinde anlaştığı bir protokol yok. Şu an bilişsel davranış tedavileri kullanılıyor.”

 

“Çocukların gelişimi geriliyor”

Dr. Konkan, poliklinik açıldıktan sonra kaygı verici bir gözlem yaptıklarını belirterek, “İnternete bağımlı çocukların gelişimi geriliyor. Dil anlatımı ve duygularını ifade etmede geriler. Çok tehlikeli bir durum. İnternet bağımlılığı çocuğun iletişim becerisini geride bırakabiliyor. Poliklinikte hasta görmeye başladıktan sonra gördük ki, internet bağımlısı çocuklar, durgunlar, geri kalıyorlar...” dedi.

 

Bu testle bağımlılığınızı ölçebilirsiniz!

Eğer aşağıdaki maddelerin dört ya da beşine olumlu yanıt veriyorsanız siz de bağımlı olabilirsiniz.

 

 • Sürekli interneti düşünme, internette yapılan aktivitelerin hayalini kurma, yapılması planlanan bir sonraki etkinliği düşünme

 

 • Keyif almak için giderek daha fazla oranda interneti kullanma gereksinimi duyma

 

 • İnternet kullanımını kontrol etme, azaltma ya da tamamen bırakmaya yönelik başarısız girişimlerin olması

 

 • İnternet kullanımının azaltılması ya da tamamen kesilmesi durumunda huzursuzluk, çökkünlük veya kızgınlık hissetme

 

 • Başlangıçta planlanandan daha fazla kalma

 

 • Aşırı internet kullanımı nedeni ile aile, okul, iş ve arkadaş çevresinde sorunlar yaşama. Eğitim ve kariyer ile ilgili bir fırsatı tehlikeye atma ya da kaybetme

 

 • Başkalarına (aile, arkadaşlar, terapist vb.) internette kalma süresi ile ilgili yalan söyleme

 

 • İnterneti sorunlardan kaçmak veya çaresizlik, suçluluk, çökkünlük, kaygı gibi olumsuz duygulardan uzaklaşmak için kullanma

 

Haber: Ümran Avcı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik Hazırlıkları - Çeyiz ve bohça
  Evlilik Hazırlıkları - Çeyiz ve bohça

  Süresi : 17:33 İzlenme : 0

 • Su, tuz, sirke ritüeli
  Su, tuz, sirke ritüeli

  Süresi : 03:27 İzlenme : 0

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön