Bitkisel tatlandırıcı zararlı mı?

Güney Amerika'da yüzlerce yıldır bitkisel tatlandırıcı olarak kullanılan Stevia bitkisi, şekerden 300 kat daha tatlı özleri ile kalori alımına dikkat edenlere ve şekerden uzak durmak isteyenlere doğal bir alternatif olarak sunuluyor.

Bitkisel tatlandırıcı dönemi başlıyor

Anavatanı Güney Amerika olan ve Brezilya, Arjantin, Paraguay gibi ülkelerde yüzyıllar boyunca yerliler tarafından kullanılan Stevia bitkisi, doğanın en tatlı hediyesi olarak karşımıza çıkıyor. Stevia Rebaudiana adını taşıyan ve yerli halk tarafından “Tatlı Yeşillik” olarak adlandırılan bitki, şekerin yerine sağlıklı ve bitkisel bir alternatif olarak kullanılıyor.

 

Stevia, yapraklarındaki tatlı mucize keşfedildiği günden bu yana; ABD, Japonya, Fransa, İsviçre, Çin, Avusturalya, Yeni Zelanda, Kore ve Meksika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak ve güvenle kullanılıyor. Şekerden 300 kat daha tatlı olan Stevia özleri, kalori alımına dikkat edenler, beslenme şeklinde şeker miktarını azaltmak isteyenler için şekere karşı doğal bir alternatif olarak görülüyor. Yapılan çalışmalar sonucunda kan şekeri düzeyinde hiçbir etkisi olmadığı görülen Stevia’nın, şeker hastaları tarafından güvenle kullanabileceği belirtiliyor.

 

Stevia yaprağının en tatlı özü olan Rebaudiosid A veya genel olarak bilinen adıyla Reb A, bitkinin doğal bir bileşeni olarak kullanılıyor. Suni bir madde olmayan Reb A, Stevia bitkisinden çıkarıldıktan sonra hiçbir şekilde kimyasal ve yapısal olarak değiştirilemiyor. Stevia bitkisinin tatlandırıcı olarak kullanımı ise ilk kez 1889 yılında botanik uzmanı Antonio Bertoni tarafından gözlemlendi. Yapraklarından ilk kez tatlı madde çıkaran Paraguaylı kimyager Dr. O. Rebaudi anısına bitkiye, Stevia Rebaudiana adı verildi.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön