Babetlerin sağlıklı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Birçok kişi topuksuz ayakkabıların daha sağlıklı ve yürürken daha rahat olduğunu düşünür. Daha rahat oldukları kesin ama daha sağlıklı değil.

Babetlerin sağlıklı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Kadınsı bir fetiş olan ayakkabılar ile elde ettiğiniz kusursuz görünümün bedelini, çoğu zaman yine ayaklarınız ödüyor. Nasır, bunyon, topuk sertleşmeleri gibi rahatsızlıkların yanı sıra yanlış ayakkabı kullanımı dik durmanızı engelleyip, ileriki aşamalarda kronik kemik ağrılarına da neden olabiliyor.

Hepimizin bildiği gibi çok yüksek topuklu ayakkabılar bazen bir işkence aracı olabiliyor. Vücudunuzun tüm ağırlığını topuk kısmını yoğunlaştıran bu ayakkabılar nasır ve bunyon oluşumunu hızlandırır”. Ortopedi uzmanlarına göre; topuklarda yaşanan sorunlar aynı zamanda duruşunuzu da olumsuz yönde etkileyebilir. Dik durmakta zorlanırken; sırt, kalça ve diz bölgelerinizde ağrılar meydana gelir. Yüksek topuklu ayakkabı kadınlarda genellikle Achilles tendonunda kısalmaya ve ileriki aşamalada düz ayakkabı giydiklerinde yere basmakta zorluk çekmelerine neden oluyor.. Ayrıca yapılan son araştırmalar, her gün yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınların birçoğunda baldır ve Achilles tendonu zedelenmeleri meydana geldiğini ortaya koyuyor.

 

Düz tabanlı ayakkabılara dikkat

 
Pediatri uzmanlarına göre, babet gibi düz tabanlı ayakkabılar da, yüksek topuklular kadar risk taşıyor, kavissiz düz ayakkabılar bir süre sonra taban şeklinde bozulma meydana getiriyorlar. Tıpkı burnu açık pump’lar gibi, bu tip ayakkabılarda, ön kısımdan parmaklar dışarı çıktığından genellikle bir numara küçük alınıyor, bu da ayak parmaklarınızın etrafında nasır oluşumuna neden oluyor. Ayrıca parmak arası terlik giyenler için de durum farklı değil. Terlikler ayağınızdan çıkmaması için küçük adımlar attığınızda kemiklerinizde siz farkında olmadan ağrılar meydana getiriyor.

İpucu


Birçok kişi topuksuz ayakkabıların daha sağlıklı ve yürürken daha rahat olduğunu düşünür. Daha rahat oldukları kesin olsa da, daha önce de söylediğimiz gibi sağlıklı değil. Bu durumda ayak tabanınızdaki kavisi desteklemek amacıyla özel tabanları tercih edebilirsiniz. Her yerde bulabileceğiniz farklı çeşitlerdeki tabanlar, ayak şeklinizi koruyor. Hatta bazıları yalın ayak yürüyormuşsunuz gibi rahat hissetmenizi sağlıyor. Bu koruyucu kalıplar, parmaklarınızın yere sağlam basmasını sağlarken, dik durmanızı da destekler.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

 • Corona virüsü nasıl bulaşır?
  Corona virüsü nasıl bulaşır?

  Süresi : 02:08 İzlenme : 249

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön