İdrar yolu enfeksiyonu hakkında her şey!

İdrar yolu enfeksiyonu nedir? İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi neden olur? İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi nasıldır? Aradığınız tüm soruların yanıtı haberimizde!

İdrar yolu enfeksiyonu hakkında her şey!

İdrar yolu enfeksiyonundan şikayetçi misiniz? Bu sorunla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyor musunuz? Uzmanların idrar yolu enfeksiyonu hakkında verdikleri bilgileri derledik.

 

İdrar yolu enfeksiyonu nedir?

 

Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Aslan Demir'in idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili verdikleri bilgiler...

 

İdrar yolu enfeksiyonları, aslında kolay tedavi edilebilen hastalıklar olmasına karşın ihmal edildiğinde sonraki tedaviyi güçleştirebilmektedir. Kişinin hayat kalitesini bozan ve ağrıya yol açan idrar yolu enfeksiyonlarında hasta, idrar yaparken yanma, 2 saatten daha yakın aralıklarla idrara çıkma, kesik kesik işeme, ani işeme hissi ile sık sık idrarı varmış gibi hissetme, tuvalete gittiğinde ise sadece birkaç damla idrar yapma, kötü kokulu idrar yapma ve bazen de idrarda kan görme yakınmalarıyla doktora başvuruyor, idrar yollarında bir tahrişe neden olduğundan, bu tahriş mikrobik idrar yolu enfeksiyonuna yatkınlığa neden oluyor.

 

Her zaman mikrobik değil

İdrar yapma sıkıntılarının altında herzaman bir mikrop yatmayabilir. İdrar torbasının tahriş olması sonucu da benzer belirtiler gözlenebiliyor. Op. Dr. Aslan Demir’in verdiği bilgilere göre, idrar torbasının ve idrar kanallarının içerisinde jel niteliğinde glikozaminoglukan denilen koruyucu bir tabaka bulunuyor. Bu tabaka idrarın idrar torbasıyla olan temasını engelliyor. Böylece idrar, idrar torbasının duvarıyla direkt temasa geçmediği için idrar, idrar torbasına herhangi bir zarar vermeden bir süre bekleyebiliyor. Glikozaminoglukan tabakasının fonksiyonu çok önemli. Bu tabakada bozulma olmaması gerekiyor.

 

Günlük sıvı miktarını yeterince almayan kişilerin idrar yolu enfeksiyonu geçirme riski daha fazla görülüyor. Çünkü sıvı alınmadığı zaman idrar konsantrasyonu daha fazla olduğu için, idrarın  idrar kanallarındaki kimyasal etkisi de daha fazla oluyor. Mikrop olsun ya da olmasın tahriş olduğu için tıpkı idrar yolu enfeksiyonu varmış gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

 

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

 

Op. Dr. Aslan Demir, idrar yolu enfeksiyonunun belirtilerini anlattı ve idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için yapılması gerekenleri sıraladı.

 

 • Sık sık ve azar azar idrara çıkma
 • İdrar yaparken yanma
 • Kasık ağrısı
 • Kötü kokulu idrar
 • Bulanık idrar
 • Kanlı idrar
 • Ateş
 • Böğür ağrısı idrar enfeksiyonunun belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtileri gördüğünüz taktirde hekime başvurmanız önerilmektedir.

 

İdrar yolu enfeksiyonundan korumak için neler yapılır?

 

 • Günlük sıvı alımı en az 2 litre olmalı,

 

 • Tahriş gücü yüksek ekşi ve acı gıdalardan uzak durmalı,

 

 • Özellikle soğuk havalarda özellikle ayaklar olmak üzere vücudun genel olarak sıcak tutulmasına özen gösterilmeli,

 

 • Önden arkaya doğru tuvalet temizliği yapılmalı.

 

 

 

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur?

 

İdrar yolları enfeksiyonları, erişkinlerde en sık antibiyotik kullanılan rahatsızlıkların başında geliyor. Genellikle sağlıklı kişilerde ortaya çıkan bu rahatsızlık ayakta tedavi ediliyor. Ancak, tedavi ihmal edildiğinde hastalık ağır tablolara neden olabiliyor.

 

Bilinçsizce kullanılan hijyenik maddeler ve antiseptikler genital organlarda mikrop florasını bozarak zararlı mikropların artışına, dolayısıyla enfeksiyon riskine yol açabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Yalçın İlker konuyla ilgili olarak antiseptiklerin, vajinada mevcut olan mikrop florasını bozarak zararlı mikropların artışına, dolayısıyla enfeksiyon riskine yol açabileceğinin altını çiziyor ve ekliyor “Tuvaletten sonra temizlik alışkanlığı da, idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesinde önemli rol üstleniyor. Temizliğin önden arkaya doğru olması gerekiyor. Aksi halde anal yoldaki mikroplar idrar yoluna taşınabiliyor.”

 

Kadınlarda erkeklere oranla 25 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu görünüyor bunun nedeni ise, idrar kesesinden sonraki idrar yolunun kadınlarda çok daha kısa olmasına dayanıyor. Erkeklerde de prostat bezi enfeksiyonları önemli sağlık sorunlarına yol açıyor ve tedavi süreci daha zorlu geçiyor. Çünkü prostat bezine yerleşen bakterilerin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmuyor.

 

Vücut direnci genellikle idrar yollarına ilerlemeye çalışan bakterileri öldürüyor. Ama öldürülmediğinde ya da çok sayıda bakteri girdiğinde enfeksiyona neden oluyor. Kadınlarda görülmesinin en büyük nedeni ise cinsel ilişki sırasında giren bakteriler. Bundan korunmak için de, cinsel ilişkiden sonra idrara çıkmak gerekiyor. Çünkü ilişkiden sonra idrar kesesini boşaltmak koruyucu etki yapıyor.”

 

 

 

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi nasıl olur?

 

Eğer idrar yolu enfeksiyonu geçirdiyseniz, belirtiler şu anda zihninizden şöyle geçiyor olsa gerek: Tuvalette yaşadığınız yanmalar, 30 saniyede bir tuvalete gidişleriniz, idrarınızın rengini pembe, kırmızı gibi tuhaf renklere boyayan ilaçlar, cinsel birleşmeden sonra tuvalete koşup küçük tuvaletinizi yapmak...

 

Aslında idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi son derece basit

Bir antibiyotik tedavisi ve tedavinin sonunda hemen geçiveriyor. Ya da bize mi öyle geliyor? İşte, Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı son uyarıya göre enfeksiyonlar, antibiyotiklere direnç geliştiriyorlar ve artık tedavi olmaları eskisi kadar kolay olmayabiliyor.

“İdrar yolu enfeksiyonu için özellikle antibiyotik tedavisini uygulamak mümkün ancak Hindistan ve Çin’de kolistin maddesine direnç meydana geldi” şeklinde açıklıyor Dünya Sağlık Örgütü. Bunun ana sebeplerinden biri de kolistin maddesinin aynı zamanda hayvancılıkta büyüme ilacı olarak kullanılması.

 

Tahminlere göre kadın nüfusunun yarısı hayatlarında bir kere de olsa idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor. Şu da bir gerçek ki bazı kadınlar buna çok daha yatkın olabiliyor. Erkekler de idrar yolu enfeksiyonu geçirebiliyor ancak bu çok da yaygın değil. İşin kötüsü bu tarz bir enfeksiyonlar, tedavi edilmediğinde ya da antibiyotiğe cevap vermediğinde böbrek enfeksiyonlarına ve sepsise, dolayısıyla da ölümcül olabilecek bazı tıbbi vakalara dönüşebiliyor.

 

Yani çok su içeceğiz, cinsel birleşme sonrasında tuvalete koşacağız… Önlemlerimizi gerektiği gibi alacağız çünkü bu enfeksiyon zaten yeterince kötü!

 

 

Günde 6–8 bardak su ile idrar yolu enfeksiyonlarından korunun!

 

Günlük olarak içilen suyun hesabını yapmak, alarm kurup su içmeyi hatırlamak ya da yanınızda taşıdığınız su şişesinden su içmek size zor geliyor olabilir. Ancak günde 6 ya da 8 bardak su içmeniz sizi idrar yolu enfeksiyonlarından korur. Genital bölgenin temizliğine dikkat etmek, vücut gereksinimi kadar su içmek ve rutin doktor kontrolleri idrar yolu enfeksiyonlarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardır.

 

Kadınların kaçınılmaz hastalığı: Akut Sistit

Üriner sistem olarak adlandırdığımız idrar yolları, vücudumuzdaki atık maddelerin idrar şeklinde üretilmesini, depolanmasını ve atılmasını sağlamaktadır. İdrarda normal şartlarda bakteri bulunmaz; ancak dış ortamdaki bakterilerin idrar yollarına ulaşması enfeksiyona sebep olur. Bu enfeksiyon, üretra(üretrit), mesane (sistit) veya böbrekleri(pyelonefrit) etkilemektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun en sık rastlanılan tipi ise “sistit”tir.

Su içerek sık idrara çıkmak bakterileri uzaklaştırır

İdrar yolu enfeksiyon riskini azaltmak için özellikle genital bölge hijyenine dikkat etmek gerekir. Tuvaletten sonra genital bölgede önden arkaya doğru temizlik yapılmalıdır. Sık idrar yapılarak bakterilerin mesaneden uzaklaştırılması sağlanabilir. Bunun için günde 6-8 bardak su içmek faydalı olacaktır. Cinsel ilişki sonrası idrar yapmak, vajinal tampon ve pedlerin sıklıkla değiştirilmesi, çok dar kıyafetlerden kaçınılması, pamuk içerikli iç çamaşır kullanılması enfeksiyon riskinden uzaklaşmanızı sağlayabilir. Menopoz sonrası kadınlarda vajinal kuruluk mevcutsa östrojen içeren vajinal krem kullanılması ve diyafram gibi doğum kontrol yöntemleri kullanılıyor ise doktor tarafından kontrol edilmesi dikkat edilmesi gereken diğer noktalardır.

 

İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda iki kat fazla

İdrar yolu enfeksiyonu her iki cinste ve yaşta saptanabilir; ancak kadınlarda daha yaygındır. Üretranın, kadınlarda erkeklere göre daha kısa olması ve mikroorganizmaların yaygın bulunduğu anüs(makat) ve vajenin, üretraya yakınlığı sebebiyle hayat boyunca kadınların yarısından fazlasında idrar yolu enfeksiyonu görülür. Çünkü mikroorganizmalar üretral yolu kullanarak idrar kesesine ulaşabilmektedirler. Yaşlı kimseler de sistit gelişimi için yüksek risk altındadır. İleri yaşta özellikle idrar kesesinin sarkmasına bağlı olarak idrar kesesinin tam boşaltılamaması sonucunda bu risk artar. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu durumunda ise enfeksiyona zemin hazırlayabilecek şeker hastalığı, idrar yolunda taş, tümör gibi diğer sağlık problemlerini tanımlamak için bazı testler yaptırılmalıdır.

 

Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu böbreklere zarar verebilir

İdrar yolu enfeksiyonuna mikroorganizmalar sebep olur(özellikle bakteriler). Bu bakteriler enfeksiyonun tedavi edilmemesi durumunda yukarıya doğru hareket ederek üreterler aracılığı ile böbrekleri enfekte edebilir. Sistitlerin çoğunda etken normalde bağırsaklarımızda bulunan bir bakteri olan “E. Coli” dir. Tanıda idrarda kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve bakteri varlığının tarandığı idrar analizi, idrardaki bakterinin tipini belirleyerek uygun tedaviye karar vermemize yardımcı olan idrar kültürü yapılmalıdır. Antibiyotikler bakterileri öldürerek enfeksiyonun tedavisini sağlar. Eğer enfeksiyon tedaviye cevap vermiyor veya tekrar ediyorsa idrar yollarının diğer hastalıklarını araştırmak gereklidir. Bu amaçla Ultrasonografi, İVP, tomografi, sistoskopi yapılabilmektedir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  03 Haziran 2018 Pazar 10:47

  aynısı bendede var igne yapıyorlar bana

  Cevapla
 •  
  27 Şubat 2018 Salı 18:57

  Torunumda idra yollarında enfeksiyon var kaninda enflasyon var nasil tetahfi nasil olur

  Cevapla
 •  
  02 Aralık 2017 Cumartesi 22:50

  Çikolata kisti tanısı kondu psikolojim çok bozuk son iki gündür sanki vajinamdan idrar geliyor gibi bu kötü bişey mi çok şiddetli idrar yapınca yanma oluyor kokuda var vajinadan idrar gelir mi?

  Cevapla
 •  
  05 Nisan 2018 Perşembe 16:36

  yasmin tablet kullanin sonra bana dua edeceksiniz

 •  
  10 Temmuz 2016 Pazar 13:38

  bende cok sık ve damla damla idrara çıkıyorum

  Cevapla
 •  
  15 Nisan 2016 Cuma 00:35

  Tedavisinedir.zarari varmı

  Cevapla

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

 • Corona virüsü nasıl bulaşır?
  Corona virüsü nasıl bulaşır?

  Süresi : 02:08 İzlenme : 249

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön