Dilediğiniz gülümsemeye “Gülüş Tasarımı” ile kavuşun

Anadolu Sağlık Merkezi’nde yeni bir estetik diş hekimliği çalışması olan “gülüş tasarımı”na özellikle erkek hastalardan büyük ilgi

Dilediğiniz gülümsemeye “Gülüş Tasarımı” ile kavuşun

Yakın zamana kadar kişiler dişlerindeki çürük, ağrı veya travmaya bağlı kırık gibi problemler nedeniyle diş hekimine başvururken; artık günümüzde kişiler daha güzel görünmek ve daha etkili gülebilmek için diş hekimine başvuruyor.

 

Peki insanların nasıl bir gülüşe veya estetik tasarıma ihtiyacı olduğu nasıl belirleniyor? Bu işlem için hangi yaş grubu diş hekimlerine daha sıklıkla başvuruyor?
Dişler yüzünden özgürce gülümseyememek tarihe karışıyor! Artık gülüşünüzü tasarlatarak daha güzel gülüşlere ulaşmanız mümkün. Güzel bir gülüş için öncelikle yüz biçiminizle, dudak yapınızla uyumlu dişlere sahip olmanız gerekiyor. Gülüş tasarımı da işte bu noktada devreye giriyor.

Daha çok hangi yaş aralığında başvuru yapılıyor?
Gülüş tasarımı için başvuran hasta yaşı 18 yaş civarında başlayıp, yaşama sevincini yitirene kadar devam ediyor. Gülüş tasarımı yapılabilmesi için diş ve dişetlerinin büyüme ve gelişme süreçlerini bitirmiş olması gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak kızlarda 16-17, erkeklerde ise 17-18 yaşa denk geliyor. Türkiye’de genellikle 30-40 yaş grubu kadınlar ve 45-60 yaş grubu erkekler estetik problemler için başvuruyor.

Gülüş tasarımı işlemi nasıl yapılmalıdır?
Dişlere uygulanan standart diş hekimliği uygulamaları kişiye özgü bir tasarımdan çok uzak olur ve kişinin dişlerinin son derece yapay görünmesine ve en önemlisi kişinin kendi karakterini ve doğallığını yansıtamamasına neden olacaktır. Bu nedenle dişlerinde problem olsun ya da olmasın yeni bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilere özgü bir tasarım planlanmalıdır.

Yapılan ve yapılması planlanan tüm çalışmalar kayıt altına alınmalıdır. Fotoğraf, video ve alınan ölçü modelleri kaydedilir ve bu kayıtlar üzerinden yorumlar yapılıp ihtiyaçlar belirlenir. Bazen kişilerin eski hallerini daha iyi görebilmek amacıyla kişinin daha önceki yıllara ait resimleri kullanılabilir. Bu resimler günümüz teknolojisi ile kişinin şu andaki yüzüne digital olarak uygulanıp sonuç değerlendirilir ve yapılacak olan değişiklikler kişinin beklentilerini de göz önünde bulundurarak yine öncelikle digital ortamda hazırlanıp sunulur.

Erkeklerin en çok şikâyet ettiği durumlar nelerdir?

 • Dişlerinin formu,
 • Dişlerindeki asimetrisi,
 • Dişlerinin şekli ile yüz arasındaki uyumsuzluk,
 • Çapraşık dişlerin görüntüsü.


Diş beyazlatma konusunda nelere dikkat edilmelidir?
Diş beyazlatma işleminde en önemli konu mevcut diş renginin karakteri ve türünü iyi saptamak ve rengin ne kadar açılabileceğini tespit etmektir. Uygun bir beyazlatma materyali ve doğru bir uygulama yöntemi ile istenilen sonuca kolaylıkla ulaşılabilinir. Ancak beyazlatmanın kalıcılığı en çok hastanın kendisine bağlıdır. Bu nedenle beyazlatma işlemi sonrasında hasta eğitimi büyük önem taşır.

 

Anadolu Sağlık Merkezi
Diş Hekimi
Alper Çıldır

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön