Burun tıkanıklıkları, kemik eğriliği ve tedavi yöntemleri

Her burun tıkanıklığının nedeninin burun eğriliği olmadığı gibi, her burun eğriliğinin de ameliyat gerektirmez.

Burun tıkanıklıkları, kemik eğriliği ve tedavi yöntemleri

Her burun eğriliği ameliyat gerektirmiyor
Halk arasında yeterince önemsenmeyen burun tıkanıklıkları, aslında genel sağlığımızı pek çok yönden olumsuz etkileyebiliyor. Akciğer ve kalp sağlığımız başta olmak üzere, uyku kalitemiz, koku, tat duyularımız ve birçok sistemin düzenli çalışması burun solunumunun rahat olması ile ilişkilidir. Burun tıkanıklığı sorunu yaşayan kişiler için ilk akla gelen neden genellikle burundaki kemik ve kıkırdak eğrilikleridir. Ve tür bu durumların çoğunda da tek tedavi seçeneğinin deviasyon ameliyatı olduğu düşünülür.

Kemik eğriliği, burun içinde bulunduğu bölgeye göre farklı derecelerde tıkanıklık yapar
Halk arasında burun veya kemik eğriliği denilen, tıpta “Septum Deviasyonu” olarak adlandırılan durum, burun tıkanıklığının yaygın bilinen nedenlerindendir. Kemik ve kıkırdak eğrilikleri, burun içerisinde bulundukları yere ve eğriliğin boyutuna göre farklı şiddetlerde tıkanıklık yapabilirler. Örneğin burun deliklerine yakın yerde bulunan bir eğrilik, giriş bölgesinin dar olması nedeniyle hastaya çok sıkıntı verebilir. Aynı şiddetteki bir eğrilik daha gerideyse hiçbir belirti vermeyip burun tıkanıklığına dahi neden olmayabilir. Ancak ileri düzeyde bir eğrilik, yeri nerede olursa olsun genellikle solunumu engeller. Bu şekildeki burun tıkanıklıklarının tedavisinde “burun eğriliği ameliyatı”, diğer adıyla “deviasyon ameliyatı” gerekebilir.

Burun kemiği gelişimi kişi 18 yaşına gelene kadar sürer
Burun tıkanıklıklarının diğer bir nedeni de burun etleri, tıbbi adıyla “Konka Şişmeleri”dir. Burun tıkanıklığının sonradan ortaya çıktığı ve giderek arttığı hastalarda sorun genellikle konka şişmesidir. Çünkü burnun kıkırdak ve kemik gelişimini tamamlamasının 18 yaşında son bulduğu kabul edilir. Bu yaştan sonra “eğriliğin artması” diye bir durum olağan koşullarda söz konusu değildir. Yani sonradan gelişen burun tıkanıklığı başka bir nedene bağlı olmalıdır.

Sağlıksız klima koşulları burun etinin şişmesine yol açabilir
Konka şişmeleri, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda, sigara kullananlarda, alerjik nezlesi olanlarda, sinüzit hastalarında ve burun damlası bağımlılarında sıklıkla görülür. Son dönmelerde artış gösteren bu durumun nedenleri arasına, ofis ortamında çalışanların maruz kaldığı sağlıksız klima koşulları da eklenmiştir. Konka şişmeleri, bazen tek başlarına burun tıkanıklığı yapacak kadar büyüyebilir, bazen de burun eğrilikleri ile beraber görülebilirler. Özellikle burun eğrilikleri ile beraber burun tıkanıklığının görüldüğü durumlarda, deviasyon ameliyatı ile birlikte konkalara çeşitli müdahaleler yapılır. Ancak tıp teknolojisindeki gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasını sağlayan cihazların çeşitlenmesini sağlamıştır. Bu durumda şiddetli bir burun eğriliğinin bulunmadığı hastalarda, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle burun solunumu açılabilmektedir.

En az girişimle en iyi sonuç
Burun boşluğu alelade bir boşluk değil, içerisindeki tüm yapıların korunması gereken işlevsel ve dinamik bir organdır. Bu nedenle son yıllarda tüm cerrahi uygulamalar “en az girişimle en iyi sonuç alma” prensibini göz önüne alarak yapılmaya çalışılmaktadır. Geçmişte uygulanan konkaların tamamen çıkartıldığı, tekniklerin yerini gelişmiş merkezlerde “küçültme teknikleri“ almıştır. Bu şekilde uygun bir yöntemle uygulanan endoskopik konka küçültülmesi, burun işlevlerini koruduğundan ve tampon gerektirmediğinden hasta için burun eğriliği ameliyatlarına göre daha konforlu olabiliyor.

Tek seansta probleminizden kurtulun
Endoskopik konka küçültülmesi (redüksiyonu) için kullanılmakta olan çeşitli radyofrekans cihazları ile, hafif dereceli konka şişmeleri tek seansta küçültülebiliyor. Ancak orta veya ileri derecedeki konkalarda kalıcı sonuç alabilmek için 3-4 kez uygulama yapmak gerekebiliyor. Radyofrekans uygulamaları belirli zaman aralıkları ile ofis koşullarında ya da ameliyathane ortamında lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabiliyor. Tek seansta, orta veya ileri derecedeki konka şişmelerinin küçültülmesinde tercih ettiğimiz yöntem Holmium lazer uygulamasıdır. Bu yöntem, lazer atışlarını hassasiyetle istenilen noktalara uygulayabilmek için mutlaka genel anestezi altında yapılmalıdır. Bir süre kabuklanma dönemi ve bu dönemde kullanılan bazı spreyler sonrasında solunum önemli ölçüde rahatlayabiliyor.

Burundan nefes alın
Burun solunumu en sağlıklı solunum şeklidir; nefes alıp verme burundan yapılmalıdır. Burun tıkanıklığı kişinin günlük yaşantısını etkileyecek düzeyde sıkıntı vericiyse tedavi arayışına girmekte fayda vardır. Geçmişte sıkıntı verdiği düşünülen burun ameliyatları, günümüzde hasta için daha konforlu ve daha başarılı sonuçlarla yapılabilmektedir.


KBB Bölümü
Op. Dr. Atilla Şengör

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Aralık 2014 Cuma 16:45

  burun kemik egriligi ameliyatı oldum horlamadan ne zaman kurtulurum

  Cevapla
 •  
  12 Aralık 2014 Cuma 14:34

  arkadaslar ben burundan kemik aldirdim hayatım deyisti ama tamponlari cikartirken feci sekilde aciyor bilginize aciyor

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön