Hava kirliliği zekaya zarar veriyor

Yapılan son araştırmalara göre hava kirliliği insan zekası üzerine olumsuz etkilere sahip.

Hava kirliliğinin zeka üzerinde olumsuz etkileri var!

Hava kirliliğinin her sene 7 milyon kişide kalp krizi, inme ve akciğer kanserinden kaynaklı erken ölüme sebep olduğu biliniyor.  

 

Yapılan yeni bir araştırmaya göre ise hava kirliliği insanların fiziksel sağlığına zarar vermenin yanı sıra zekaya da zarar veriyor.

 

20 bin insanın dahil olduğu bir araştırmada hava kirliliğine devamlı olarak maruz kalan insanlar dil ve matematik testlerinde düşük performans göstermiş. Ayrıca hava kirliliği beynin sözel bölümüne daha çok etki ettiği için insanların dil testlerinde daha çok zorlandığı gözlemlenmiş.

 

Araştırmacılara göre insanların yaşı ilerledikçe hava kirliliğinin zekaya olan etkisi daha da artıyor. 

 

Bunun yanı sıra araştırmadan çıkan diğer sonuçlara göre hava kirliliği Alzheimer gibi dejeneratif hastalık olarak nitelendirilen hastalıklara yakalanma riskini de artırıyor.

 

Bu araştırma Çin’de yapılmış olmasına rağmen -dünya nüfusunun %91’i, hava kirliliğinin yüksek düzeyde olduğu yerlerde yaşamakta olduğu için- hepimizi kapsıyor. 

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre dünya üzerinde her sene 7 milyon insan hava kirliliğinin sebep olduğu inme, kalp krizi, akciğer kanseri gibi sebeplerle ölüyor. Bu rakamlarla hava kirliliği, dünya üzerinde ölüme sebep olan en büyük 4. faktör.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön