Uçakta göz ağrısı neden olur?

“Ne zaman uçsam gözlerim kuruyor, neden?” diye soruyorsanız aradığınız yanıtı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu veriyor.

Uçak seyahatlerinde gözünüze iyi bakın!

Uçak bileti fiyatlarının kolay erişilebilir hale gelmesiyle artık daha sık tatil planları yapılıyor. Yıllık izin, bayram tatilleri derken bir türlü tatil yapma şansı bulamayanlar ise Eylül fırsatlarını değerlendirmenin yollarını arıyor. Fakat uçak yolculuğu, her ne kadar en güvenilir seyahat yöntemi olarak kabul edilse de kişilerin sağlıkları açısından dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar barındırıyor. Bunların başında da kabin basıncı nedeniyle yaşanan göz ağrıları ve göz kurulukları geliyor. Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, uçak seyahatlerini kolaylaştıracak önemli ipuçları veriyor.

 

Uçak seyahatleri sırasında kabin basıncı nedeniyle tatilciler çeşitli rahatsızlıklar yaşayabiliyor. Göz kuruluğu sorunu da bunların başında geliyor. Bunların önüne geçebilmek için günümüz modern uçaklarında, özel makinalarla uçağın içindeki hava her iki üç dakikada bir değiştiriliyor. Bu döngü, temiz havanın sürekli uçağın içine pompalanması ve her saat başı uçağın içindeki havanın 20-30 kere değiştirilmesi şeklinde sürüyor. İşlem, aynı zamanda yolcuları alerji veya enfeksiyonlardan korumak için de uygulanıyor. Uçaklardaki havanın güncel nem oranı ortalama yüzde 20’nin altındadır. Bu da ciltte, dudaklarda ve gözlerde kuruluk hissine neden oluyor. Fakat endişelenmeye gerek yok, gözlerdeki kuruluğu alınacak bazı önlemlerle dengelemek mümkün.

 

Göz kuruluğu ve gözde batma hissi, en önemli uçuş rahatsızlıkları arasında

Uçak yolculuklarında ortamın nem oranı yerden yükseldikçe azalır. Gözde de, daha fazla gözyaşı buharlaşması oluşur. Bu durum da göz kuruluğunun artmasına zemin hazırlar. Çünkü gözyaşı film tabakası, ortamın nemi ile bağlantılı olarak ciddi yapısal farklılıklar gösterir. Bu nedenle uçuşlarda en sık karşılaşılan rahatsızlıklar, göz kuruluğu ve gözde batma hissi olarak tanımlanabilir.

 

Ortam neminin yüzde 20 – 25 azalması göz kuruluğunu başlatıyor

Ortamdaki nem, yüzde 100’ün altına düşmeye başladığında gözyaşı yüzeyinde buharlaşma başlar. Ortam neminde yüzde 20 – 25 azalma ise, gözyaşında yüzde 40 - 45 oranında buharlaşmaya sebep olur. Uçuş yolculuğunun süresinin artması ve kişinin daha öncesinde gözyaşı ile ilgili problemler yaşaması ortaya çıkan şikayetlerin artış oranını yükseltir. Çünkü gözdeki bu nem kaybı, normal kişilere oranla kuru göz rahatsızlığı olanlarda daha fazla olumsuz etki oluşturur. Ancak bazı hava yolu şirketleri, kabin havasını nemlendiren özel bir sistemle ortam nemini korumaya özen gösteriyor. Tatilciler seyahat sırasında göz ağrısı ve göz kurluğu gibi problemler yaşamamak adına bu sistemi kullanan hava yolu şirketlerini tercih edebilir.

 

 

Göz kuruluğu belirtileri nelerdir?

Yaşanan göz kurulukları genellikle her iki gözü birden etkisi altına alır. Gözlerinizde batma ya da yanma hissediyorsanız, gözlerinizin içinde veya çevresinde mukus ile karşılaşıyorsanız, ışığa duyarlılık ve göz kızarıklığı yaşıyorsanız ya da bulanık görmekten şikayet ediyorsanız, göz kuruluğu probleminden şüphelenmelisiniz.

 

Uçak yolculuklarındaki kuruluk problemi başta olmak üzere çeşitli göz rahatsızlıklarından birkaç basit önlemle korunabilirsiniz.

 

Bol bol sıvı alın

Uçak yolculuğu sırasında kafeinli veya alkollü içecekler alıyorsanız beraberinde bol miktarda su tüketmelisiniz. Hatta olabildiğince az alkol almaya özen gösterilmelidir. Çünkü alkollü içecekler, vücutta nem kaybı yaşatırken kuruluğu da artırır.

 

Yanınızda suni gözyaşı bulundurun

Eğer kuru göz şikayetiniz varsa uçak yolculuklarında yanınızda mutlaka suni gözyaşı bulundurmalısınız. Suni gözyaşını seyahat sırasında gözlere damlatmak kuruluk sorununa iyi gelecektir.

 

Nemlendirici maskeler kuruluğu önleyebilir

Uçak yolculuğu sırasında yüzünüze sıcak nemli kompresler halinde maskeler uygulayabilirsiniz. Bunun için de uyku gözlüklerinden destek alabilirsiniz.

 

Kontakt lensler yerine gözlük tercih edin

Uçak seyahatleri sırasında kuruluk şikayetleri yaşadığınızı fark ettiyseniz yolculuklarda kontakt lensler yerine gözlük kullanmayı tercih etmelisiniz.

 

Koltuğunuzun üstündeki klimayı kapatın

Uçak yolculuğu sırasında ortam sıcaklığından şikayetçi olabilirsiniz. Ancak başınızın hemen üzerinde çalışan klimalar kuruluk şikayetlerinizi artıracaktır. Aktif klimayı kapatmanız ortamın kurumasına nispeten engel olacaktır.

 

Sık sık göz kırpın

Uçak seyahati süresince sık sık gözlerinizi kırpmalısınız. Sıkça göz kırparak gözlerinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Koruyucu gözlükler kullanın

Ayrıca gözün çevresini saran koruyucu gözlükler de kuruluğa karşı fayda sağlayabilir.

 

Gözyaşı hakkında ilginç bilgiler...
+14
Bebekliğimizden beri hepimiz ağlarız. Pek çok hayvanın da gözyaşı olmasına rağmen, duygusal gözyaşı insanlara özgü bir deneyimdir. Gözyaşı, göz küresinin nemli kalması için gereklidir ve göz sağlığını korumada ve enfeksiyonları önlemede yardımcı protein ve pek çok madde içerir. İnsanlar pek çok neden yüzünden ağlar. Ancak duygusal nedenlerden dolayı ağlamak sadece insanlara özgüdür.   Keyiften ya da acıdan ağladığımıza bakmaksızın, bizi ağlatan durumlar, kendimiz hakkında pek çok şey söyler. Diğer yoğun duygusal deneyimlerin yanı sıra, ağlamak, bizim için neyin önemli olduğunu ve neye dikkat etmemizi göstermek açısından çok önemlidir. Evrensel olarak bu kadar yaygın olmasına rağmen, gözyaşımız hakkında çok az bilgiye sahibiz. İşte gözyaşı hakkında bilmediğiniz 13 gerçek:

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön