Kenevir adet ağrılarına iyi geliyor

Amerika’da 29 eyalette yasallaşan medikal marihuana (kenevir) ürünlerinin adet dönemindeki rahatsızlıkları azaltmak için de kullanılabileceği iddiası New York eyaleti tarafından kabul edildi.

Kenevir adet ağrılarına iyi geliyor

Ülkemizde kenevir olarak bilinen marihuana bitkisi, uyuşturucu etkilere sahip olduğu için uzun yıllardır dünyanın pek çok yerinde yasaklanıyor. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar bu bitkinin pek çok hastalığa iyi gelebileceğini kanıtlamış durumda. Amerika’nın 29 eyaletinde kanser, AIDS, MS, Parkinson hastalıkları ve baş dönmesi, bulantı, kramp gibi rahatsızlıklar için reçete edilebilen marihuananın, adet ağrılarını ve rahatsızlıklarını da azalttığı ortaya çıktı. Jama Network ve Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademisi’nde yapılan çeşitli araştırmalarla kanıtlanan olumlu sonuçlar, marihuananın menstruasyon döneminde yaşanan kramp, mide bulantısı, halsizlik gibi belirtileri de azaltabileceğine işaret ediyor.

 

Marihuana ürünleri ile ilgili yayınlanan araştırmaları göz önünde bulunduran New York Eyalet Senatosu, Ocak ayında yayınladığı bir kararla medikal marihuananın adet ağrılarına iyi gelebileceğini onayladı.

 

Marihuana tamponları işe yarıyor

Eylül 2016’da satışa sunulan ‘Cannabis Tampons’ (Marihuana tamponları) da ABD’nin California ve Colorado eyaletlerinde reçete ile alınabiliyor. Kullanıcı yorumları da oldukça pozitif. Ürünü deneyen kadınlar 20 dakika içerisinde tüm rahatsızlıklarının ortadan kalktığını söylüyor. Ancak yine de bu ürünün yaygınlaşabilmesi için bazı bilimsel araştırmalarla desteklenmesine ihtiyaç var.

 

 

 

Bitkinin kendisi ya da tentürü tüketiliyor

Marihuana bitkisi, yaprakları kurutularak ve tütün gibi sarılarak tüketiliyor ancak ABD’de medikal amaçlarla kullanılan marihuana tentürleri de çok yaygın. Yasal olduğu eyaletlerde doktor izniyle satın alınabilen ürünler tamamen şifalı etkileri için üretilmiş olduklarından, genellikle çok fazla sarhoşluk hissine neden olmuyor.

 

Günümüzde adet ağrıları için önerilen ilaçlar genellikle antienflamatuar, antispazmoid türevi ağrı kesiciler oluyor. Marihuananın da tüm vücutta benzer etkilere neden olduğu düşünülürse, adet döneminde yaşanan rahatsızlıkları azaltmak için kullanılabilecek doğal ve etkili bir alternatif olabileceği ortada.

 

Marihuana Türkiye’de yasallaşır mı?

Şubat 2016’da Sağlık Bakanlığı, medikal marihuana kullanımını onaylamıştı. Ancak ülkemizde marihuana ürünlerinin üretimi ve ticareti hala yasak. Kırmızı reçete ile yurtdışından alınan marihuana ürünlerinin ülkemize getirilmesini serbest bırakan bu karar, ileride Türkiye’de de çeşitli hastalıklar için marihuana tedavisi önerilebileceğine dair bir fikir veriyor.

 

 

Adet dönemiyle ilgili önemli bilgiler
+8
Çok fazla akıntı diye bir şey gerçekten var Ergenlik dönemindeki birçok genç, bu aşırı akıntıları tecrübe etmiştir ancak çoğunlukla neden bu kadar ağır oldukları ya da kontrol edebilmek için yapabilecekleri şeyler olduğu konusunda hiçbir fikirleri olmaz. Herkesin regl dönemini bu şekilde yaşadığını farz ederler. Ağır akıntı göreceli olarak yaygın olsa da eğer pedinizi ya da tamponunuzu 2-3 saatten daha kısa sürelerde değiştirme ihtiyacı duyuyor ya da âdetiniz yedi günden fazla sürüyorsa, seçeneklerinizi öğrenmek için bir doktora başvurma vaktiniz gelmiş olabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön