İklim değişikliğinin sonuçları nelerdir?

Yaz mevsimleri artık daha uzun ve daha sıcak. Aslında diğer bütün mevsimler değişmiş ve doğalarını yitirmiş durumda. Baharlar bahar değil, kışlar kış… Peki bunun bize nasıl bir etkisi var?

İklim değişikliği bizi hasta mı ediyor?

Küresel ısınma, penguenler, kutup ayıları, buzullar eriyor falan ama bu denli keskin iklim değişikliklerinin biz insanlara hiç mi zararı yok?

 

Araştırma sonuçlarına göre iklim değişikliği bizi alışmadığımız bir mevsim döngüsünün içine savunmasız bir şekilde bırakıveriyor. Astım, alerjik rahatsızlıklar, zika virüsü gibi hastalıklarda risk çok daha büyük hale geliyor. Mevsimsel değişiklikler, yalnızca fizyolojik olarak değil psikolojik olarak da kendimizi kötü hissetmemize neden oluyor.

 

Ancak ne acı ki, dünya bunu henüz yeterince gerçekçi bulmuyor ve çok fazla önlem alınmıyor. Ülkelerin küresel ısınmanın durması, kirliliğin azaltılması ve sera etkisi yapan gazların salınımının kontrol altına alınması gibi konularda ya henüz bir planı yok ya da yeterince bütçesi yok. Ancak bilim insanları endişeli ve meselenin gerçek olduğunu, bizleri gerçekten bir tehlikenin beklediğini anlatmaya çalışıyorlar.

 

Sağlığımız üzerindeki etkilerini genel bir biçimde özetleyen bir rapor mevcut, bu rapora göre hızlı bir şekilde değişen mevsimler bizi gerçek anlamda rahatsız ediyorlar. Bu liste 12 farklı tıp organizasyonunun bir araya gelmesi ve konuyu araştırmasıyla oluşturuluyor.

 

Listeye göre küresel ısınmayla ilişkilendirilen doğrudan yaşadığımız problemler şöyle:

 

1- Şiddetli hava olaylarından kaynaklanan ölüm ve yaralanmalar, aşırı sıcak havalardan kaynaklanan astım gibi ciğer hastalıkları, uzun alerji mevsimleri ve yüksek ateş gibi doğrudan sıkıntılar.

 

2- Enfeksiyon taşıyan bazı böceklerin daha uzun süre etrafta olması. Bu böceklerin uzun yaşadıkları taktirde suya ve yiyeceklere bıraktıkları mikroplar.

 

3- Değişen iklim koşullarının yıkıcı etkileri sonucu artan depresyon ve anksiyete olayları.

 

Elbette ki hava olaylarının şiddeti ya da uzun sürmesini doğrudan küresel ısınmayla bağdaştırmak ve onu suçlamak doğru olmayabilir ancak yine de önlem almak yerine beklemek de risk düzeyini artıracak gibi görünüyor.

 

GEZEGENİMİZ AÇISINDAN EN TEHLİKELİ ZAMANDAYIZ Stephen Hawking, günümüz dünyası... BAHAR YORGUNLUĞUNA NE İYİ GELİR? Bahar yorgunluğuna iyi gelecek ö...

 

Doğanın mucizesi: Pembe Göl
+10
Batı Avustralya'daki Hillier Gölü, görenleri şaşkına çeviriyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2711

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2223

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1485

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4876

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13324

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön