İklim değişikliğinin sonuçları nelerdir?

Yaz mevsimleri artık daha uzun ve daha sıcak. Aslında diğer bütün mevsimler değişmiş ve doğalarını yitirmiş durumda. Baharlar bahar değil, kışlar kış… Peki bunun bize nasıl bir etkisi var?

İklim değişikliği bizi hasta mı ediyor?

Küresel ısınma, penguenler, kutup ayıları, buzullar eriyor falan ama bu denli keskin iklim değişikliklerinin biz insanlara hiç mi zararı yok?

 

Araştırma sonuçlarına göre iklim değişikliği bizi alışmadığımız bir mevsim döngüsünün içine savunmasız bir şekilde bırakıveriyor. Astım, alerjik rahatsızlıklar, zika virüsü gibi hastalıklarda risk çok daha büyük hale geliyor. Mevsimsel değişiklikler, yalnızca fizyolojik olarak değil psikolojik olarak da kendimizi kötü hissetmemize neden oluyor.

 

Ancak ne acı ki, dünya bunu henüz yeterince gerçekçi bulmuyor ve çok fazla önlem alınmıyor. Ülkelerin küresel ısınmanın durması, kirliliğin azaltılması ve sera etkisi yapan gazların salınımının kontrol altına alınması gibi konularda ya henüz bir planı yok ya da yeterince bütçesi yok. Ancak bilim insanları endişeli ve meselenin gerçek olduğunu, bizleri gerçekten bir tehlikenin beklediğini anlatmaya çalışıyorlar.

 

Sağlığımız üzerindeki etkilerini genel bir biçimde özetleyen bir rapor mevcut, bu rapora göre hızlı bir şekilde değişen mevsimler bizi gerçek anlamda rahatsız ediyorlar. Bu liste 12 farklı tıp organizasyonunun bir araya gelmesi ve konuyu araştırmasıyla oluşturuluyor.

 

Listeye göre küresel ısınmayla ilişkilendirilen doğrudan yaşadığımız problemler şöyle:

 

1- Şiddetli hava olaylarından kaynaklanan ölüm ve yaralanmalar, aşırı sıcak havalardan kaynaklanan astım gibi ciğer hastalıkları, uzun alerji mevsimleri ve yüksek ateş gibi doğrudan sıkıntılar.

 

2- Enfeksiyon taşıyan bazı böceklerin daha uzun süre etrafta olması. Bu böceklerin uzun yaşadıkları taktirde suya ve yiyeceklere bıraktıkları mikroplar.

 

3- Değişen iklim koşullarının yıkıcı etkileri sonucu artan depresyon ve anksiyete olayları.

 

Elbette ki hava olaylarının şiddeti ya da uzun sürmesini doğrudan küresel ısınmayla bağdaştırmak ve onu suçlamak doğru olmayabilir ancak yine de önlem almak yerine beklemek de risk düzeyini artıracak gibi görünüyor.

 

GEZEGENİMİZ AÇISINDAN EN TEHLİKELİ ZAMANDAYIZ Stephen Hawking, günümüz dünyası... BAHAR YORGUNLUĞUNA NE İYİ GELİR? Bahar yorgunluğuna iyi gelecek ö...

 

Doğanın mucizesi: Pembe Göl
+10
Batı Avustralya'daki Hillier Gölü, görenleri şaşkına çeviriyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön