Soğuk hava yüzünden yüz felci olmayın!

Soğuk ve rüzgarlı günlerin şiddetini artırdığı bugünlerde yüz felcine karşı basit yöntemler ile önlem alınabilir. 

Soğuk hava yüzünden yüz felci olmayın!

Soğuk havalar pek çok hastalığa davetiye çıkartıyor. Bunlardan birisi de yüz felci! Özellikle ıslak saç ve yüz ile rüzgarlı havada dışarı çıkmak yüz felcine neden olabilir. Havaların soğuması ile beraber en çok rastlanan yüz felci vakaları, araba camının açık bırakılması, motosiklet kullananların korumasız bir şekilde rüzgara maruz kalması, ıslak yüz ile dışarı çıkılması ve gün içinde yüzün kısa süre içinde sıcak ve soğuk hava değişimine maruz kalmalardan kaynaklanıyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Burcu Örmeci, soğuk havalara karşı uyarıyor. 

 

 

Çok soğuk havalarda seçeceğiniz şapka, bere ve atkıların görsel zevke göre süs olarak takılmasının yapılan en büyük hatalardan biridir. Kaşkol ve berelerinizi süs olarak değil koruyucu olarak takın.

 

- Soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarıya çıkarken bir atkı, şapka veya örtü yardımıyla yüzün, başın ve kulak çevresinin korunduğundan emin olun. Atkınızı boyun kısmını, kulakları kapatacak şekilde sarın, berelerinizi de kaş hizasına kadar indirin ama en önemli nokta tüm bu önlemleri terlemeyecek kadar yapın. Çünkü terleme soğuktan daha zararlıdır.

 

- Özellikle toplu taşıma gibi kapalı alanlarda, özellikle araçtan indikten sonra ani soğu maruz kalınabileceğinden terlememek çok önemlidir. Üşenmeden atkı ve berelerin çıkarılıp, araçtan inmeden hemen önce, tekrar soğuk havaya çıkılacağı zaman takılması gerekir.

 

- Özellikle yüz ıslakken soğuk ve rüzgarlı havaya çıkmayın.

 

KAR YANIĞI CİLDİNİZDE LEKE BIRAKMASIN Soğuk hava, rüzgar ve kış güneşi... KIŞIN KAHVE YERİNE SU MOLASI VERİN! “Kış geldi, su ihtiyacım azaldı”...

 

- Kartopu oynarken yüzünüzü koruyun ve uzun süre bu oyunu devam ettirmeyin. Kısa süre içerisinde kendinizi sıcak bir ortama alın, iyice kurulanın.

 

- Otomobil kullanırken camları uzun süre açmayın. Havalandırmayı araç dururken yapın.

 

Hastalarda tek taraflı gözü tam kapatamama ve gözde yaşarma, kulak arkasında ağrı, ağız köşesinde kayma ve sıvı bir şeyi içerken ve konuşurken ağzı toparlayamama ve tükürük veya sıvıların ağız köşesinden akması yüz felcinin belirtileri arasındadır. Bu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka uzmanınıza danışın.

 

Ancak unutulmamalıdır ki yüz felci sadece soğuk ve rüzgarlı havalar nedeni ile oluşmaz. Üst solunum yolu enfeksiyonları veya aşırı stres ve uykusuzluk sonrasında veya hiçbir neden bulunamazken de olabilir. Yukarıda belirtilen yüz felci işaretlerini fark ettiğinizde en geç 2 gün içinde nöroloji doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

 

ÇOCUK HASTALIKLARINDA DOĞRU BİLİNEN 10 YANLIŞ! Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz... SOĞUK HAVA HASTA ETMEZ! Soğuk havanın çocukların solunum...

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön