Birlikte yaşayan kadınların aynı günlerde adet görmesi

Bir arada yaşayan kadınların bir süre sonra aynı zamanda adet görmeye başladığına dair yaygın bir inanış var. Yapılan bilimsel araştırmalar ve istatistikler bunun mümkün olup olamayacağını ortaya çıkardı.

Birlikte yaşayan kadınlar birlikte mi regl olur?

ADET DÖNEMİ İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER Duymuşsunuzdur, kadınlar bir arada yaşadıklarında birlikte regl olmaya başlarlar. Bir anda herkesin canı çikolata çekmeye başlar ve herkesin ped stokları tükenir. Yalnızca bunlar da değil; seçilen döngü, genelde en iddialı olan kadına ait döngüdür. Eh, biyoloji işte, sebep, feromonlar ya da ay döngüsü vs. olmalı. Evrimsel antropologlar bu senkronizasyonun, bir kadının, tek bir dominant erkek tarafından tekel altına alınmasını önlemek için gerçekleşiyor olabileceğini söylemişlerdi.

 

Harvard Üniversitesinden psikolog Martha McClintock’un, 1971 yılında aynı üniversite yurdunda yaşayan 130 kadın öğrenci ile yaptığı çalışmadan beri, adet döngüsünün kadınların birlikte yaşamaları durumunda senkronize olması kabullenilen bir gerçek haline geldi. Her kadın için yaklaşık 8 döngünün analizi ile yapılan çalışma kapsamında, oda arkadaşı ya da yakın arkadaş olan kadınların adet dönemlerinin başlangıç günleri arasındaki farkın, 8 ya da 9 günden 5 güne düştüğü görüldü. 

 

Rastgele seçilen kadınlarla oluşturulan kontrol grubunda ise, döngüler arasındaki yaklaşık 10 günlük fark değişmedi. 1999 yılında yapılan bir araştırma ise, kadınların %80’inin, bu senkronizasyon olgusuna inandığı, %70’inin ise bu durumun hoş bir tecrübe olduğunu söylediği görüldü. Güçlü bir konsept sonuçta – kadın empatisinin reglde uyum getirmesi konsepti. Peki, gerçekten doğru mu?

 

 

 

Kadınlar aynı zamanda adet görebilir mi?

Eğer senkronizasyona inanan kadınlardansanız, kendinizi hazırlasanız iyi olur; çünkü böyle bir şey yok. McClintock’un araştırmasından beri, menstrüelsenkronizayonu, şehir efsanesi sınıfına taşımaya yetecek kadar negatif sonuçlu çalışma yapıldı. Birçokları McClintock’un bulgularını yinelemeyi denedi – kimileri başardı, kimileri ise başaramadı.

 

McClintock’un çalışmasına yönelik eleştiriler, istatistiksel hatalar içeriyor – sonuçlarda şans faktörünü göz önünde bulundurmama ve senkronizasyonun abartılması ile sonuçlanan, menstrüel döngülerin başlangıçları arasındaki farklılıkları şişirme gibi hatalar.

 

Batı Afrika’da adet dönemlerine girdiklerinde özel kulübelerde tecrit edilen Dogon kadınları ile yapılan araştırma kapsamında, 763 gün boyunca herhangi bir senkronizasyon olmadığı kanıtlandı ve ayın, regl üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı (ki elektrik olmadığından test koşulları idealdi) görüldü.

 

 

 

Çin’de 1 yıl boyunca birlikte yaşayan 186 kadınla yapılan çalışma kapsamında da senkronizasyona dair herhangi bir şey bulunmadı. Ancak araştırmacılar, regl başlangıcının her kadın için farklı olduğunu ve döngüler genelde değişken olduğundan senkronizasyona dair yanlış bir algı yaratabileceğini belirttiler. Menstrüel döngüler, 21 ila 35 gün arasında değişkenlik gösterebilirler. Stres, kilo kaybı ya da hastalıklar, döngüyü bozabilir. 26 lezbiyen kadınla yapılan bir çalışmada, herhangi bir senkronizasyon belirtisi görülmedi; ancak bireysel adet döngülerinin 10 güne dek değişkenlik gösterebildikleri ortaya kondu. Bu yüzden, internet, bu şehir efsanesinin ölmesini ne kadar engellemeye çalışsa da, menstrüel döngünüzün sahibinin siz olduğunuzu ve hiçbir arkadaşınızın bunu kontrol edemeyeceğini unutmayın.

 

 

 

Dr. Luisa Dillner

(Bu yazının İngilizce orijinali theguardian.com sitesinde yayınlanmıştır.)

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5444

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3271

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 902

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 557

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2406

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön