Diyabette yeni tedavi yöntemi

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, Tip II erişkin diabet tedavisinde dünyada ve ülkemizde giderek artan oranda cerrahi girişimler yapılmaya başlandığına dikkat çekti.

Diyabette yeni tedavi yöntemi

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Ersoy, fazla kilolu ve obez hastaların diyabetlerinde, mide hacimlerini küçültmenin yanı sıra ince barsağın son bölümü olan ileumun yerini değiştirerek hormonal aktivasyon artımı sağlanıp, hastaların kan şekerlerinin ciddi oranda düşerek normal seviyeye geldiğinin saptandığını söyledi.

 

Obezite ile diyabet tedavisi birlikte ele alınmalı

 

Metabolik cerrahi ismi ile anılan bu yöntemlerin giderek yaygınlaştığını ifade eden Prof. Dr. Emin Ersoy, şöyle konuştu: "Tip II erişkin diyabeti obezitenin orta ve ileri düzeyde hızla artması ile büyük problem haline gelmiştir. Hem obezite hem de diyabete bağlı ciddi yan etki ve hastalıklar hızla artıyor. Göz, böbrek, kalp ve diğer hayati organlarda zamanla gelişen ve yaşamı tehdit eden hastalıklar görülmekte. Özellikle obezite ve diyabetin beraber görüldüğü durumlarda, damar hastalıklarına bağlı gelişen kalp krizleri ani ölüme neden olmaktadır. Bu gibi hastalıkların çözümünün ana kaynağı obezitenin ve diyabetin birlikte giderilmesidir. Bazen yapılan obezite ameliyatı tek başına hastanın kilo vermesini sağlamasına rağmen diyabetini tam düzeltmiyor. Bu problem çözmek amacı ile "metabolik cerrahi" diye de anılan bir yöntemle, hastalara ana hedefi diyabetini düzeltmeye yönelik cerrahilerde yapılabilir.

 

Prof. Dr. Emin Ersoy, bu cerrahideki temel felsefenin barsak sisteminden salınan ve kan şekeri regülasyonunu sağlayan hormonların daha aktif hale getirilmesi olduğunu kaydetti. Açlık ve tokluk hissiyle ilgili olan bu hormonların mümkün olduğunca fazla etkin hale getirilmesi gereğine vurgu yapan Prof. Dr. Ersoy, açlık hissi ve aç kalma dürtüsünün insanın birincil hayatta kalma dürtüsü olduğunu söyledi.

 

Prof. Dr. Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanları daha obez yapan bu temel dürtü nasıl kontrol edilebilir? Tabii ki olay sonuç olarak beyinde biter, buna müdahalede bulunmak günümüz şartlarında zor gibi görülmektedir. 'O zaman acaba aracı hormonlarla bu işe müdahalede bulunabilir miyiz?' fikrinden yola çıkarak çözüm üretmeye çalışıyoruz. Sorunun cevabı şu an bilebildiğimiz hormonla 'evet'dir. İşte metabolik cerrahinin temel felsefesi buna dayanır. Hepimizin çok iyi bildiği gibi yemek yemeğe başladığımızda hemen tokluk hissi başlamaz, bu bir süreç alır. Yemek yediğimizde ilkin mide duvarı gerilir midenin üst kubbe kısmından 'fundus' Ghrelin hormon denilen bir hormon salgılanır, daha sonra ince barsakların son kısmı olan ileuma kadar olan süreçte bir takım bilinen tokluk hormonları işe ilave olur ve yemek hissi azalıp bitebilir."

 

 

Metabolik cerrahide mide küçültürken hormonal tokluk hissi de sağlanıyor

 

Söz konusu sürecin karmaşık bir hormonal ve mekanik yapı içerdiğini belirten Prof. Dr. Emin Ersoy, burada devreye metabolik cerrahinin girdiğini ifade etti.

 

Prof. Dr. Emin Ersoy, laparoskopik yöntemle yapılan cerrahide, hem midenin sleeve gastrektomi ile küçültülüp hacmi daraltılarak Ghrelin hormone düzeyinin azaltıldığını hem de ince barsağın son kısmı olan ileumun yer değiştirilerek hormonal tokluğun erkenden sağlanarak hastanın kilo kaybederken alınan kısıtlı kalori ile de kan şeker düzeylerinin kontrol edilebildiğini belirtti.

 

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, dünyada ve ülkemizde obezite ve buna bağlı diyabetin hızla yayıldığı zaman diliminde laparoskopik yöntemle yapılan tedavilerin başarılı olduğu birçok makale yayınlansa da bu konuyla ilgili çalışma ve klinik araştırmaların devam ettiğini belirtti.

 

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN 5 ÖNERİ Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Se... OBEZİTE AMELİYATLARI KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIR Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı ...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

 • Karın sıkılaştıran egzersizler
  Karın sıkılaştıran egzersizler

  Süresi : 03:33 İzlenme : 1532

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön