Her 7 kişiden biri kronik böbrek hastası

Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nde Dünya Böbrek Günü sempozyumu gerçekleşti. Sempozyumda konuşan Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, böbrek hastalıklarının yaygınlaştığına dikkat çekti.

Her 7 kişiden biri kronik böbrek hastası

Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nde böbrek hastalıklarıyla ilgili farkındalığın artırılması için Dünya Böbrek Günü Sempozyumu düzenlendi. Her yıl Mart ayının ikinci Perşembe günü düzenlenen sempozyumda bu sene üzerinde durulan konu; 'Çocuklarda böbrek sağlığı' oldu. Sempozyumda konuşan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, "Amacımız böbrek hastalıklarıyla ilgili farkındalığın artırılması. Böbrek hastalıklarına kronik denmesinin sebebi hastalığın düşünülenden daha yaygın olması. Türk Nefroloji Derneğinin birkaç sene önce tamamladığı epidemiyolojik saha çalışmasında 7 kişiden birinin aslında böbrek hastası olduğunu öğrendik. 10 yıldır yaşlılık, böbrek, transplantasyon, böbreklerimizi korumak, kronik böbrek hastalıkları gibi değişik temalardan bahsediyoruz. Bu sene de konumuz 'çocuklar' oldu. Tüm dünyada bugün çocukların böbrek sağlını koruma ve onları böbrekleri sağlıklı erişkin bireyler haline getirme konularıyla ilgili aktiviteler yapılıyor. Biz de Bezmialem Vakıf Üniversitesi olarak böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyuz" açıklamalarında bulundu.

 

"7 kişiden biri aslında kronik böbrek hastası"

Böbrek hastalığına ilişkin rakamların yüksek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, "Böbrek hastalıklarına kronik denmesinin sebebi hastalığın düşünülenden daha yaygın olması. Türk Nefroloji Derneği'nin birkaç sene önce tamamladığı epidemiyolojik saha çalışmasında karşımıza çarpıcı veriler çıkmıştı. Bu çalışma sonucunda sağlıklı olduğunu düşünen 7 kişiden birinin aslında böbrek hastası olduğunu öğrendik" dedi.

 

"Her 57 ölümden biri kronik böbrek hastalıklarına bağlı"

2013'te yayınlanan dünya verisinde 57 ölümden birinin kronik böbrek hastalığına bağlı olarak gerçekleştiğini vurgulayan Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, erken tanının önemini şu sözlerle vurguladı: "Erken tanırsak engelleyebiliyoruz, yavaşlatabiliyoruz ve hastalarımız son dönem böbrek hastası olmadan kontrol altına alabilmemiz mümkün oluyor. Bunların yanında tamamen korunmak da mümkün. Özellikle yüksek tansiyon, diyabet, obezitenin gelişimine engel olarak bu hastalığı kontrol etme imkânı var."

 

"Tuz, böbrek hastalıklarının da düşmanı"

Üzerinde durulan bir diğer önemli noktanın tuz tüketimi olduğunu belirten Kazancıoğlu, "Tuz tüketimiyle ilgili Türkiye'de yapılan çalışmalar toplum olarak çok tuz tükettiğimizi ortaya koyuyor. Hem vakıfların hem dernekteki arkadaşların hem de akademisyenlerin "Gönüllü" çalışmalarıyla tuz tüketimi konusunda ivme kazandık. Sağlık Bakanlığı'nın da konuyla ilgili çalışmaları var. Tuz kan basıncının yükselmesine yani yüksek tansiyona yol açıyor, kronik böbrek hastalığının en önemli nedenlerinden bir tanesi de bu. Dolayısıyla bu mesajları sadece hastalarımıza değil toplumdaki her bireye iletmeye çalışıyoruz. Herkese 'Dünya Böbrek Gününüz kutlu olsun, böbreklerinizin kıymetini bilin' diyoruz" açıklamalarında bulundu.

 

"Böbrek hastalıklarından korunmak için sağlıklı beslenmek, aktivite yapmak, obeziteden uzak durmak şart"

Kronik böbrek rahatsızlıklarından korunmak için neler yapılması gerektiğine değinen Prof. Dr. Kazancıoğlu, "Özellikle sağlıklı beslenmek, aktivite yapmak, obeziteden uzak durmak gibi önemli birkaç nokta var. Erişkin yaşın problemleri olan bir takım sorunlar çocukluk yaşında başlayabiliyor. Sevgili meslektaşlarım özellikle kilo alımı ve hareketsizlik konuları üzerinde de duracaklar. Ayrıca bugünün gerçekleşmesinde katkıları olan Türk Nefroloji Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Derneği'nin üyelerine de teşekkür ediyorum. Onların da sunumları olacak. Çünkü sadece biz akademisyenlerin ve hekimlerin gözü değil aynı zamanda bu işte bizimle yol yürüyen hemşirelerimizin, hastalarımızın, çocuklarımızın görüşleri de çok önemli. Bir de üzerinde durulması gereken su içimi konusu var. Tuvalet eğitimi konusunda da aileleri uyaracağız. Pek çok mesaj bugün onlara iletilmeye çalışılacak" açıklamalarında bulundu.

 

Böbrek sağlığını korumak amacıyla yapılan bilinçlendirme çalışmalarına değinen Prof. Dr. Kazancıoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti: "Geçen sene başlattığımız aktivitelerden bir tanesi su poşetlerinin üzerine sağlıklı su tüketimiyle ilgili etiketler yapıştırmak oldu. Küçük buzdolabı yapışkanlarını hastalarımıza ilettik. Hemşirelik bölümü öğrencilerimiz hem hastalarımıza hem de onların sağlıklı refakatçilerine anket çalışması yaptılar. Böbrekleriyle ilgili neler bildiklerini, ne hurafelere inandıklarını ve bunların gerçeklerinin neler olduğunu öğrendik ve öğretmeye çalıştık. Konuyla ilgili broşürlerimizle de bizi ziyaret edenleri bilgilendirmeye gayret ediyoruz."

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön