Kalp hastalıklarında akupunktur kullanımı

Zayıflamadan sigarayı bırakma tedavisine pek çok alanda kullanılan 2000 yıllık kadim tedavi yöntemi akupunktur, kalp ve damar hastalıkları tedavisinde de oldukça etkili

Kardiyologların gözünden akupunktur

Akupunktur, birçok kardiyolog tarafından kalp sağlığını iyileştirmek adına alternatif bir yöntem olarak kullanılıyor. Daha fazla araştırma gerekliliği sürse de akupunktur terapiye tepki veren birkaç kalp hastalığı var:

 

1. Anjin ağrısı

Anjin, aktivite sonucu, göğüste boğulma, sıkışma, baskı gibi bir hissin görülmesine sebep olur, dinlenme ya da bir nitro tablet ile kolaylıkla geçirilir. Genellikle ciddi şekilde tıkalı geniş kalp arterlerinden kaynaklanır; ancak anjiyografilerde birçok hastanın arterleri normal durumda göründüğünden küçük arterlerden de şüphelenilmektedir.

 

Anjin, aktif kalp kas hücrelerindeki oksijen eksikliğinin sonucudur. Muhtemelen sempatik sinir sisteminin kalp kaslarındaki aktivitesi azaltıldığından bazı anjin hastaları, semptomlarda düşüş ve uzun mesafe yürüme becerilerindeki iyileşme ile akupunktur tedavisine cevap verdi.

 

2. Konjestif kalp yetmezliği

Bu ciddi rahatsızlık, kalp krizi ya da viral hasar sonucu zayıflayan kalplerde görülür; ancak yeterli derecede dinlendirilmeyen kalplerde de görüldüğü olur. Yapılan araştırmalar, akupunktur tedavisinin, nefes darlığı olmaksızın daha uzun mesafeler yürüme becerisinde iyileşme sağladığını gösteriyor. Etkili olduğu düşünülen mekanizma ise yine sempatik sinir aktivitesindeki düşüş.

 

3. Ritim bozukluğu

Kalp, her bir atışın bir elektrik dalgası ile kontrol edildiği enerji organıdır. Dahası, kalp, beyinden gelen sinir lifleri ile desteklenmesinin yanı sıra, kalpten beyine doğru giden de sinir iletişim hatları bulunur. Her nefes alışta, kalp atış hızı hafifçe hızlanmalı; her nefes verişte de yavaşlamalıdır. Kalp atış hızı değişkenliğiniz (HRV) ne kadar iyi olursa o kadar sağlıklısınızdır. Akupunkturun insanlarda HRV’yi düzelttiği bilinmektedir. Ve kalp ritim problemleri konusunda yapılan çeşitli çalışmalar, akupunkturun atriyum kasılması gibi çarpıntı sorunlarını azaltmada ve hatta yok etmede umut vaat ettiğini göstermektedir.

 

4. Yüksek tansiyon

Sempatik sinir sisteminin fazla hızlı çalışması, kan basıncında böbrek, arter, göz ve beyin hasarına yola açabilen bir yükselişin yaşanmasında rol oynar. Bazı hastaların, düzenli akupunktur tedavisi ile tansiyonlarında düşüş görülmüştür ve Amerika Kardiyoloji Koleji bu uygulamayı umut verici bir alternatif tedavi olarak düşünmektedir.

 

5. Sigarayı bırakma

Ne yazık ki sigara, kalp hastalıkları ve kanser kaynaklı ölümlerin 1 numaralı temel nedeni. Akupunktur, nikotin bağımlısı hastaların bu alışkanlıklarını başarılı bir şekilde bırakmalarına yardımcı olabilecek yöntemlerden biri. Akupunkturun sigarayı bırakma üzerindeki etkisini araştıran randomize çalışmalara 3000’den fazla hasta katıldı ve bu hastaların birçoğu pozitif etkilere dair rapor verdi.

                                 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön