Mutlu çocuk, sağlıklı kalp

İstikrarlı ve sağlıklı bir çocukluk dönemi geçiren çocuklar büyüdüğünde, daha iyi bir kalp sağlığına sahip oluyorlar.

Mutlu çocuk, sağlıklı kalp

1000’den fazla erkek ve kadın üzerinde yapılan uzun dönemli bir araştırmaya göre, 3 yaşından 18 yaşına kadar yüksek sosyoekonomik statüye, pozitif duygusal faktörlere, daha iyi ebeveynsel sağlık davranışlarına, daha az strese ve daha iyi sosyal adaptasyona sahip olan çocuklar, 27 yıl sonra daha 'ideal kardiyovasküler sağlığa’ kavuşuyor.

 

Psikososyal faktörlerin genel sağlık ile ilişkili olduğu düşüncesi yeni değildir. Fakat bu çalışma, konuya dair faktörlerin kalp sağlığını on yıllar sonra bile öngörülebilir kıldığını ortaya koyuyor. Helsinki Üniversitesi’nden Marko Elovainio, Reuters Sağlık’a açıklamasında, araştırmanın birden çok faktörün kalp sağlığını etkilediğini ve bir çocuğun dürtü kontrolü ve diğer insanlarla anlaşabilme yeteneğinin öneminin altını çizdiğini belirtiyor.

 

Mutlu olmak kalp sağlığını etkiliyor


Finlandiya’da yapılan araştırmada, 1980 yılında yaşları 3 ile 18 arasında değişen rastgele çocuklara odaklanıldı ve bu çocuklar 30 ile 45 yaşların ulaşana kadar gözlemlendi.

 

Çocukların psikososyal açıdan yetiştirilmesini değerlendirebilmek için, ebeveynlerin eğitim düzeyi, meslek, gelir, ruhsal bozukluk tanıları, alkol ve sigara kullanımı ve genel hayat tatminleri de araştırıldı.

 

Araştırmacılar, ebeveynlere çocukların ne sıklıkta ikametgah ve okul değiştirdiğini ya da ailede ciddi hastalıklar yüzünden hayatını kaybeden olup olmadığını da sordu ve bu veriler de kaydedildi.

 

Sonrasında, edindikleri bu bilgileri, sağlıklı vücut kitle indeksi, orta fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme, sigara içmeme, kan basıncı, kolesterol düzeyleri sağlıklı kan şekerini ölçülerinin öngörüldüğü Amerikan Kalp Derneği tarafından geliştirilen endeksle karşılaştırdılar.

 

Ortalama bir yetişkinde bu yedi 'ideal kardiyovasküler sağlık' maddesinden 2 ya da 3’ü bulunuyor. Çocuklar ne kadar çok olumlu psikososyal faktör maruz kaldıysa, yetişkinliklerinde o kadar iyi puan alıyor.

 

Uzmanlara göre, oto kontrol, ebeveynlerin eğitim düzeyi ve geliri çocukların yetişkinler haline geldiklerinde kalp sağlıkları için en güçlü prediktörler.

 

Ağaç yaşken eğilir


Çocuklar yeme alışkanlıklarını ve genel davranışsal eğilimlerini okul ve evlerinde ediniyor ve bu alışkanlık ve eğilimlerin yaşam boyunca uzun süreli etkileri olabiliyor.

 

Bu çalışma sadece gözlemsel olduğu için net bulgulara varılamasa da ebeveynlere verdiği mesaj açık: “ Çocuğunuzla daha fazla zaman geçirin ve unutmayın ki siz onların en büyük rol modelisiniz, tüm davranış ve tavırları için kendilerine sizi örnek alıyorlar. Eğer ileride sağlıklı yetişkinler olmalarını istiyorsanız, işe kendi sağlığınıza dikkat etmekle başlayacaksınız.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön