Ne zaman adet göreceğim?

Her genç kızın adet göreceği yaş, genetik özelliklerine göre değişir. Göğüsleriniz büyüyor, kasıklarınız tüyleniyor, vajinanızdan sarımtrak bir akıntı geliyorsa ilk regliniz yaklaşıyor demektir.

Adet belirtileri nelerdir?

Her genç kızın adet göreceği yaş, genetik özelliklerine göre değişir. Adet kanamaları genç kızlarda genellikle 11-13 yaşları arasında görülür. Bununla birlikte 8 yaşında adet gören genç kızlar da vardır ve bu durum tıbben doğal karşılanmaktadır. 


Peki bir genç kız, adetinin yaklaşıp yaklaşmadığını nasıl anlar? Adet belirtileri nelerdir?  


Her genç kız, vücudunda meydana gelen değişikliklerden adetinin yaklaştığını anlayabilir. 

 

Göğüslerde büyüme 

 Göğüslerinizin büyümeye başlaması, adet belirtilerinin ilkidir. Genellikle göğüslerinizin büyümeye başlamasını takip eden iki yıl içinde adet görürsünüz. Ancak göğüslerinizin gelişmesini 3-4 yılda tamamlanacağını unutmayın.  

Kasıkların tüylenmesi

 Adet belirtilerinin ikincisi kasıklarınızın tüylenmeye başlamasıdır. İlk zamanlar ince, seyrek ve açık renkli olan kasık tüyleriniz ilerleyen zaman içinde sertleşecek, sıklaşacak ve daha koyu renkli bir hale gelecektir. 

Vajinada akıntı meydana gelmesi
  

Adet belirtilerinin üçüncüsü vajinanızda akıntı meydana gelmesidir. Bu akıntı beyaz ya da sarımtırak bir renkte olacaktır. Akıntınızın başlaması birkaç ay içinde gelecek ilk adetinizin habercisidir. 


Duygusal değişimler 

 İlk adetinizden önce belirgin duygusal değişimler yaşamazsınız. Ancak takip eden aylarda duygusal değişimlerin de adet belirtilerinden biri olduğunu göreceksiniz. Hassaslaşabilir, daha kırılgan olabilir, biraz asabi olabilirsiniz. 


İlk adetinizin ne zaman geleceğini aşağı yukarı tahmin etmek için bedeninize kulak vermeniz yeterli. Adet belirtilerini bedeniniz size söyleyecektir. Bedeninizi dinlemeniz ve gereken önlemleri almanız yeterli. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön