Kısırlık nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Kısırlık, yalnızlık, engeller, iyi ve kötü günlerle dolu bir yoldur. Bu mücadele boyunca, aynı yollardan geçen kadınların hissettikleri ve düşündükleri oldukça benzerdir.

Kısırlık ile ilgili bilinmesi gereken 10 şey

1.Kısırlık bir hastalıktır

Kısırlık, seks yapıp hamile kalamamaktan çok daha fazlasıdır. Beraberinde kilo sorunları, hormon dengesizlikleri, insülin problemleri, organ ve doku sıkıntıları, yara izleri, saç ve akne sorunları getirir.

 

2.Evlat edinmek, tedavi değildir; fakat inanılmaz bir lütuftur

Evlat edinmenin otomatik olarak kişinin hamile kalması demek olmadığını unutmayın. Biyolojik aileye sahip olma arzusu, gerçektir, geçerlidir; her ailenin tüm seçenekleri düşünüp kendi için en iyisine karar verme hakkı vardır.

 

3.Kısırlık tedavileri masraflıdır

Bazı kısırlık tedavileri, binlerce liralık masraf çıkarmaktadır. Hayattaki birçok büyük çaplı masraflar için krediler var; ancak kısırlık için yok maalesef. Her ay para ayarlama stresi, oldukça zor ve yorucudur.

 

4.Kısır kadınlar, başkalarının gebelik haberlerini duyduklarında onlar için mutlu olurlar

Özür dilemenize gerek yok. Kısır kadınlar, sizin adınıza mutlu olabilirler. Yalnızca hamileliğinizin ne denli büyük bir lütuf olduğunu bilin, haberi vereceğiniz yer ve zaman konusunda düşünceli olun ve sonrasında kaçınmaya başlamayın.

 

5.Doğum öncesi partiler ve hastane ziyaretleri kolay ya da zor olabilir

Anlayışlı olun. Bazı günler yanınızda olur, bazı günlerde ise çok zorlandıklarından uzak durmak zorunda kalırlar. Kin tutmaya ya da davet etmekten kaçınmaya kalkmayın.

 

6.Standart yorumlar yapmaktan ya da hikayeler anlatmaktan kaçının

“Rahatla”, “Daha gençsin.” Ya da “Allah ne zaman nasip etmişse.” gibi yorumlarda bulunmak inciticidir. Kısırlık, streslidir ve kadınlar, rahatlayabilmek adına zaten ellerinden geleni yapıyorlar. Bu yorumlar, daha iyi hissetmelerini sağlamak yerine, yalnızca durumun berbatlığını vurgular.

 

7.Onlarla konuşun, onlar hakkında değil

Karşınızdaki çocuğu olmayan bir kadın varsa, sağlığının nasıl olduğunu sormaktan çekinmeyin. Tabu bir konu değil bu. Her sohbette olabileceği üzere, eğer canı o an konuşmak istemiyorsa, haberiniz olur. İlgilendiğinizi, dinlediğinizi ve desteklediğinizi bilmelerini sağlamak, kalplerini iyileştirir.

 

8.Hayatlarının her alanını etkiler

Bu hastalık yüzünden kadınların fiziksel sağlıkları, ilişkileri, evlilikleri, seks hayatları, kariyer hedefleri, gelecek planları, zihin sağlıkları ve maddi durumları önemli ölçüde etkilenir. Emin olun ki onlar da böyle olmak istemiyorlar ve normal olabilmek için her gün mücadele ediyorlar.

 

9.Keder, daimidir

Bu sorunla mücadele eden kadınların kayıpları, döngünün her anında yoğun bir şekilde hissedilir. Takvimler, doğum zamanı olabilecek tarihlerden oluşmuş bir mayın tarlası gibidir. Keder, kanamanın sonlanmasıyla bitmez. Devam eder; süreçte kaybedilen her aile üyesinin acısı ile.

 

10.Sizin çocuklarınızı değil, kendi çocuklarını istiyorlar

Çocuklarınız hakkında şikâyet ederken ya da teselli ödülü olarak çocuklarınızı şaka yollu sunarken dinleyicinize karşı düşünceli olun. Tecrübe ettiğiniz her şeyi onlar da tecrübe etmek istiyorlar; ama kendi çocuklarıyla.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 533

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 375

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8934

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3517

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2172

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön