Bazı insanlar neden diğerlerinden daha hızlı yaşlanır?

Bilim adamları, insanların yaşlanma hızlarının radikal farklılıklar gösterebileceğini doğruladı.

Neden saçların beyazlamış arkadaş?

38 yaşındaki 1000 erkek ve kadın üzerinde yapılan araştırmada, çoğu insanın gerçek yaşını gösterirken, bir kısmının da çok daha yaşlı ya da genç göründüğünü keşfetti. Araştırmacılar, katılımcıların her birinin biyolojik yaşını değerlendirmek için kan basıncı, organ fonksiyonu, kolesterol, diş sağlığı ve metabolizma dahil 18 biyolojik belirleyici kullandı.Bazıları için, onların biyolojik yaşı akranlarına göre çok daha yüksekti. Çoğu kişi yılda bir yıl yaşlanma oranına sahipti ama bazıları için bu oran bir yılda üç yıla denk geldi. Diğerleri ise yılda sıfır yıla yakın yaşlanma gösterdi.Duke Üniversitesi Merkezi'nde Yaşlanma Çalışması ve İnsan Gelişimi Geriatri Doçenti Daniel Belsky, “ Ezici çoğunluk biyolojik olarak 40lı yaşlarında ya da daha genç ama az da olsa oldukça kötü durumda olanlar da var. Gelecekte, yaşlanmayı ileri ya da geri götüren faktörleri netleştireceğiz” diyor.Biyolojik ölçümlerde başarılı olamayan erkek ve kadınlar,  denge ve koordinasyon ve zihinsel testler, alışılmadık sorun çözümleri gibi genellikle yaşlılara verilen testlerde de daha kötü sonuçlar elde etti. Bu insanlar, merdiven çıkmak gibi aktivitelerde de zorluk çektiklerini bildirdi.Belsky, çalışmanın yaşa bağlı hastalıklara sahip olmak için çok genç kişilerde yaşlanma sürecini ölçmek için biyolojik belirleyici kullanmanın faydasının kanıtı olduğunu söylüyor. Objektif bir biyolojik yaş ölçüsünün, yeni anti-aging tedavileri değerlendirmek için de kullanılabileceğinin altını çiziyor.

 

Çalışmanın nihai amacı, erken yaşlanmayı önleyecek çözümler için veri toplayarak, artan yaşla gelişen hastalıklardan korunmayı sağlamak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğum korkusu nasıl yenilir?
  Doğum korkusu nasıl yenilir?

  Süresi : 02:20 İzlenme : 9829

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 4108

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön