Ara öğünler çürüğe yol açıyor

Üç ana öğün dışındaki öğünler, olacaksa da besleyici özellikte ve sınırlı sayıda olmalı…

Ara öğünler çürüğe yol açıyor

Kilo kontrolü için tavsiye edilen ara öğünler, dişlerde asit saldırısına yol açıp, plağa ve çürüğe neden olabiliyor. DentGroup Maslak Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Umut Güler, fazla sayıdaki ara öğünlerin, günlük üç öğün şeklinde dengeli beslenmeye göre diş çürüğü oluşturma riskini artırdığı uyarısında bunuluyor ve “Normal ana öğünlerde, tükürük salgısı daha fazladır ve çiğneme sayısı da daha fazla olduğundan, bu durum dişlerin mekanik temizliğine katkı sağlar, ara öğünlerde ise bu durum geçerliliğini kaybeder” diyor.

 

Diş yüzeyinde biriken bakteri plakları içerisindeki mikroorganizmaların, ağızdaki gıda artıklarını fermente etmesi sonucunda açığa çıkan asit ile diş sert dokusunda oluşturduğu yıkım, kötü görüntü, kötü koku ve dayanılmaz ağrı ile hayatı zehir eden çürüklere neden oluyor. Ara öğünler, oluşturdukları plak reaksiyonu nedeniyle, ağız ve diş sağlığının en büyük düşmanı oluyor.

 

Ara öğünlerin çoğunda, plaklara asit üretme fırsatı veren şeker veya nişasta'dır. Her bir plak saldırısının ara öğünün tüketilmesinden sonra 20 dakikaya kadar devam edebildiğini hatırlatıyor. Bu süre içinde plak asidinin diş minesine saldırarak güçsüzleştiriyor ve böylece çürük oluşumunu başlatıyor.

 

En zararlısı kurabiye, ekmek, meşrubat; fındık ve ceviz ise çürüğe yol açmıyor…

Ara öğünlerden mümkün olduğunca kaçınmak, mutlaka tüketilecekse tek seferde ve besleyici değeri yüksek gıdaların tercih edilmesi gerekiyor. Ara öğün sayısı artıkça, her ara beslenme 20 dakika plak saldırısı anlamına geldiği için, asit saldırısı süresinin uzadığına ve yarattığı tahribatın da doğal olarak artıyor.

 

Ara öğünlerde tüketilen karbonhidratlar, meşrubat, ekmek ve kurabiyelerin çürük oluşturma riski en yüksek besinler,  meyve suları, kurutulmuş meyveler ve sütün de orta risk grubunu oluşturuyor.  Fındık ve ceviz gibi sert kabuklu yemişlerin ise risksiz grupta yer alıyor  ve çürüğe yol açıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön