Basit unutkanlıkları önemseyin

Dr. Akkurt, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini sadece yaşlılık ve genetik faktörlerin artırmadığını vurguladı.

Basit unutkanlıkları önemseyin

21 Eylül Alzeimer Günü öncesi hastalığın fazla dile getirilmeyen yönlerine dikkat çeken Dr. Akkurt, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini sadece yaşlılık ve genetik faktörlerin artırmadığını vurguladı.

 

Gözden kaçırılan risk faktörleri arasında düşük eğitim düzeyi, uyku ilaçları, obezite, yüksek tansiyon ve kolesterol'dür. Alzheimer sadece yaşlılarda görüldüğü yönündeki kanı da yanlış. Alzheimer belirtilerinin erken yaşlarda da ortaya çıkabiliyor ve buna "erken başlangıçlı Alzheimer"denir. Basit unutkanlıkların önemsenmesi gerekiyor.

 

Türkiye Alzheimer Derneği verilerine göre Türkiye'de 400 bini aşkın Alzheimer hastası bulunuyor. Alzheimer Günü olarak anılan 21 Eylül'de, giderek yaygınlaşan hastalıkla ilgili toplumu ve hasta yakınlarını bilinçlendirmek üzere çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

 

Alzheimer hastalığında erken teşhisin büyük önem taşıyor. Yaşlılık hastalığı olarak bilinen Alzheimer'ın ağırlıklı 65 yaş sonrası teşhis ediliyor, ancak hastalık genç yaşlarda unutkanlıkla belirti veriyor.

 

Basit unutkanlıkların hafife alınmaması ve tedaviye yönelinmesinin yaygınlaşan Alzheimer'dan korunmak için doğru olur. Uyku ilaçlarının da üç aydan fazla kullanılması durumunda Alzheimer riskini artırabiliyor.


Düşük eğitim ve entelektüel merak da riski artırıyor

Kişinin eğitim ve entelektüel seviyesinin düşük olmasının da bir risk unsurudur. Eğitim ve entelektüel merak artıkça kişinin bellek rezervi genişliyor, böylelikle hastalığa karşı koyma eşiği de yükseliyor. Kişi zihinsel performansını ne kadar artırırsa Alzheimer karşısında o kadar savunma gücünün gelişeceğini görür. Bu nedenle kitap okumak, gündemi takip etmek, bulmaca çözmek, araştırma yapmak, günlük tutmak gibi aktivitelerin büyük önem taşıyor.

 

Alternatif tedavi yöntemleri gelişiyor

Hastalıkla ilgili alternatif tedavi metodları da gelişti, yardımcı tedavi metodu olarak biorezonanstan da yararlanılabilir. Kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemi çok büyük. Ginkgo bloba cinsinden besin desteklerinin, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi B12 vitamini açısından zengin gıdalar ve egzersiz de faydalı olacaktır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön