8 gençten 1’inin beli ağrıyor!

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 15-25 yaş arası her 8 gençten 1’i bel ve iskelet sistemi problemleri yaşıyor.

8 gençten 1’inin beli ağrıyor!

Aynı zamanda bu gençlerin yüzde 6’sı boyun eklemi rahatsızlıklarından tedavi görüyor. Bakanlığın hazırladığı raporda son dönemde kullanımı artan bilgisayar ve akıllı telefonlara dikkat çekilirken, bel ve boyun eklemi rahatsızlıklarının teknolojiyi yanlış kullanımla birlikte arttığı vurgulandı. Ayrıca yanlış oturma şeklinin hastalığı tetiklediği belirtildi.


Kadınlarda daha yüksek


Artan şikâyetler üzerine harekete geçen bakanlık, hastalığın görülme sıklığını da ortaya çıkardı. Buna göre gençlerin yüzde 12.8’i bel ve iskelet sistemi hastalıkları şikâyeti ile doktora başvuruyor. Başvuruların yüzde 17.1’ini kadınlar, yüzde 8.5’ini ise erkekler oluşturuyor. Kırsal kesimden gelen şikâyetlerin oranı 16.2 olurken, şehirlerde bu oran 11.3’e düşüyor.

 

Duruş bozukluğunun önüne geçilmesi için yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı: “Çocuklara küçük yaşlardan itibaren, ideal duruş öğretilmeli. Yaşa uygun spor yapması sağlanarak, kas ve eklem yapısı güçlendirilmeli. Sırt, bel ve boyun kaslarını güçlendiren sporların, duruş bozukluğunu önlediği anlatılmalı. Yaz aylarına uygun yüzme gibi sporlar yapmaları sağlanmalı. Bütün gün masa başında çalışan kişiler ofis ortamlarını kendilerine göre düzenlemeli.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön