Pediatrik kanserle ilgili 6 gerçek

Pediatrik kanser hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, genel olarak kansere bakışınız o kadar değişiyor.

Pediatrik kanserle ilgili 6 gerçek

İnsanlar kanser hakkında düşünmeye başladıklarında büyük oranda akciğer veya göğüs kanserine yakalanmış bir yetişkin kafalarında canlanıyor.

Oysaki sanılanın aksine pediatrik kanser çok daha yaygın ve düşündüğünüzden daha tehlikeli. Neyse ki yeni araştırmalar her gün tedaviye bir adım daha yaklaşmamızı sağlıyor.

 

Pediatrik kanser hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri burada bulabilirsiniz.Çocukları ölüme sürükleyici etkisi vardır

Belki de pediatrik kanserin en şok edici yanı, ama yazık ki gerçek. Kanser diğer pek çok hastalık, virüs veya kazadan daha fazla çocuk ölümlerine yol açıyor.
Aslına bakılırsa AIDS, diyabet, astım ve sistik fibrosisten çok daha ölümcüldür.Kanser olan çocukların %75'i tedavi edilebilir

Kanser olan çocukların büyük bir bölümünün tedavi edilebileceği görüyoruz. Her gün gittikçe daha fazla araştırma yapılıyor ve kanseri %100 ortadan kaldırmanın yolları aranıyor. Buna rağmen hala çabucak tedavi edilemeyecek çocuk kanser türleri mevcut.

 

En yaygın form Lösemi


Çocuklarda görülen kanser büyük oranda lösemi, aynı zamanda kanserin genel olarak en yaygın formu da bu. Löseminin en yaygın görüleni Acute Lympbolastic lösemi - ALL diye de biliyor. İyi haber şu ki çocuklarda görülen lösemi %80 oranında tedavi edilebiliyor.

 

Her gün 46 çocuğa kanser teşhisi konuluyor


Her gün ortalama 46 çocuk kanser olduğunu öğreniyor. Bu inanılmaz bir sayı, çünkü hemen her hafta 230 çocuğa kanser teşhisi konulduğu gerçeği ile
yüzleşiyoruz. Sayı çok büyük ama neyse ki bu oranları azaltmak için yürütülen çalışmalar da oldukça hızlı ilerliyor.

 

Çocuklarda kansere neyin yol açtığı bilinmiyor ve önlenemiyor


Yetişkinlerde yaşam tarzlarından kaynaklanan - güneş koruyucu kullanmama ya da sigara içmeyi tercih etmek gibi - nedenlerden dolayı kanser görüldüğünü bilmemize rağmen, pediatrik kanser ne ile savaştığını bilmiyor. Çocukları kanserden korumanın bir yolu yok ve doktorlar büyük oranda pediatrik kanserin bir çok formunun neden kaynaklandığını bilmiyor.

 

Yardım edebilirisiniz


Pediatrik kanser hakkındaki tüm bu şok edici gerçeklerin ardından nasıl yardım edebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bir çocuğun hayatını değiştirmenin tonlarca yolu olduğunu unutmayın. Ve bu seçenekler kendini çocuk hastanelerinin donanımını arttırmak, imkanları araştırmak ve sağlanabilecek diğer fonlarla sınırlamıyor. Çocukların morallerinin yüksek olmasını sağlamak ve kanserle mücadele etme gücü vermek de sizlerin elinde.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön