Sarımsağın faydaları nelerdir?

Sarımsağın "mucize ilaç" olarak kabul edildiğini biliyor musunuz?

Mucize ilaç: Sarımsak

ShiffaHome Marka Yöneticisi Tıbbi Bitkiler Uzmanı Yeliz Yaman, dünya mutfağında önemli bir yeri olan sarımsak üzerine yapılmış bilimsel araştırmalar ile ilgili bilgi verdi.Tıbbi Bitkiler Uzmanı Yeliz Yaman, bütün dünyada sofralarda ve yemeklerde kullanılan sarımsağın; antimikrobiyal, antifungal, antioksidan, antiviral ve antitrombotik özelliklere sahip olduğu araştırmalar ile ilgili bilgi verdi. Sarımsağın yüzyıllardan beri bütün dünyada farklı kültürlerin mutfaklarında baharat ve yiyecek olarak kullanılmasının yanı sıra çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacıyla da kullanıldığının altını çizen Tıbbi Bitkiler Uzmanı Yaman, sarımsağı; Mısırlılar, Babilliler ve Romalılar tedavi amaçlı kullandıklarını belirtti. Sarımsak ile ilgili bir çok araştırmanın da yapıldığını kaydeden Tıbbi Bitkiler Uzmanı Yeliz Yaman; antimikrobiyal, antifungal, antioksidan, antiviral ve antitrombotik özelliklere sahip olduğu araştırmalar bulunduğunu belirterek araştırmalardan çıkan sonuçları şöyle sıraladı:

 

Koruyucu etkileri

Japon bilim adamlarının antibakteriyel etki gösterdiğini ortaya çıkardıklanı söyleyen Yaman, “Sarımsak, kansere neden olan maddelerin oluşumunu bloke etme, DNA onarımını geliştirme, hücre proliferasyonunu azaltmaya ve hücre ölümünü indükleme konusundaki olası özelliklerinden kaynaklanabileceği ileri sürülmektedir. Aynı zamanda sarımsağın bağışıklığı artırıcı özellikleri olduğu, bunun da kanser hücre büyümesini azaltabileceği gözlenmiştir” dedi.

 

Soğuk algınlığına karşı etkileri

Vücudun soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklarla olan mücadelesine yardımcı olabileceği çalışmalar olduğunu bildiren Yeliz Yaman, bu iddialar üzerinde yapılan çalışmalar olumlu sonuçlar ile devam ettiğini söyledi.

 

Hipertansiyona karşı etkileri

Tıbbi Bitkiler Uzmanı Yaman, sarımsağın hipertansiyon hastalığına etkisini de şöyle açıkladı: “Çift körlü, plasebo kontrollü randomize yapılan çalışmalarda 12 hafta boyunca ılımlı hipertansiyonu olan ve hastaneye yatmamış 47 hastanın bir gurubuna 600mg sarımsak tozu preparatı diğer grubuna da plasebo verilmiştir. Kan basınçları ve plazma lipidleri 4, 8 ve 12 haftalarda ölçülmüş, 8 hafta sonunda kan basıncı 171/102 mm Hg'dan 155/91 mm Hg' ya düştüğü gözlenmiştir. Trigliserit düzeyleri de 8 ve 12.haftalık tedaviler sonunda belirgin olarak düştüğü gözlenmiştir.”

 

Kolesterole karşı etki

Yaman, yapılan meta-analiz sonucu hiperkolesterolemisi olan hastalara günde yarım dişten bir dişe kadar sarımsak verildiğinde hastaların yüzde 9'unun total serum kolesterol düzeyinde belirgin bir düşüş gösterdiğini de kaydetti.

 

Kan damarları üzerindeki etkileri

Sarımsağın kan damarlarının duvarlarındaki yağ birikimlerini azaltarak damar sertliğinin önlenmesine yardımcı olabildiğini vurgulayan Tıbbi Bitkiler Uzmanı Yeliz Yaman “Pıhtı oluşumunu azaltır. Sarımsak kalp damarlarında genişlemeye yol açarak anjinanın önlenmesine de yardım olduğunu dair araştırmalar bulunmaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

Kısa kısa sarımsağın faydaları

 

Akne tedavisine yardımcı olur

Ezilmiş ve kıyılmış sarımsak cilde uygulandığında akne tedavisinde yardımcı olur. Ezilmiş sarımsak, kanı temizleme ve antibiyotik etkisine sahiptir. Akne ilacıyla tedaviye devam ediliyor olsa bile sarımsak bu sürecin hızla sonuçlanmasına yardımcı olur.

 

Kalp ve damar sağlığı

Sarımsak tüketmek, kalp ve damar sağlığına yardımcı olur. İlk olarak kolesterol oranını azaltır ve aynı zamanda kan basıncını düşürür.

 

Kan pıhtılaşmasını önlemede yardımcı olur

Sarımsağın temizleyici bir özelliği vardır. Dolayısıyla, çiğ yenildiğinde bu arterler ve damarlar üzerinden temizleyerek kan inceltmesinde yardımcı olur. Bu da kan akışını kolaylaştırır.

 

Kolesterol düzeyini düşürür

Bildiğiniz gibi LDL ve HDL olmak üzere iki tür kolesterol vardır. LDL sizin için kötü iken, HDL iyidir. LDL artması ya da inmesi ve kalp krizine yol açabilir. Sarımsak sayesinde kolesterol düzeyini azaltabilirsiniz.

 

Kanseri önler

Sarımsağın bağışıklık sistemine yardımcı, doğal kanserle savaşma özelliği vardır. Kolon kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri ve meme kanseri gibi kanser türleri önleme kabiliyetine sahiptir. Sarımsak vücut içerisindeki kanserli hücrelerin büyümesini önlemede yardımcı olur.

 

Sarımsağın yararları nelerdir?
+10
Yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve soslarda verdiği o harika lezzet ile sarımsağa bayılırız. Sarımsağın kendine has kokusundan ve tadından allisin adlı madde sorumludur. Sarımsağın içerisinde bulunan "allisin" maddesi yüzyıllardır hastalıklara karşı insanlığı koruduğu bilinmekte. Tansiyonu çok düşük olan kişiler, sarımsak alerjisi olanlar, mide rahatsızlığı olan kişiler dışında herkes sarımsağı güvenle tüketebilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
19
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  01 Ekim 2018 Pazartesi 12:09

  Bazı uzmanlara göre boş mideye sarımsak yediğimiz zaman sarımsağın daha fazla faydası oluyormuş aç karnına boş mideye sabah 1 diş sarımsağı yedik,mideye sarımsağı baş başa ne kadar süre bırakmamış gerekiyor ben bunu bulamadım

  Cevapla
 •  
  12 Temmuz 2018 Perşembe 10:32

  faydası çok ama taşköprü sarımsağı olacak değil mi?

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2016 Cuma 09:12

  ben uçuk yaralarının üstüne sarımsak sürüyorum uçuk büyümeden iyileşiyor.

  Cevapla
 •  
  05 Şubat 2018 Pazartesi 09:28

  yok öyle bir iyileşme. uçukda sarmısağın işe yaradığı sadece ve sadece şehir efsanesi.

 •  
  25 Temmuz 2016 Pazartesi 20:08

  Hocambentuberkulozhastasiyim kan pihtilzsmsiida var Buyuuuzden ayaklarimda cok allahrizasi derdime care

  Cevapla
 •  
  21 Ocak 2018 Pazar 22:25

  kardeşim sen bitter çikolata ve ıhlamur iç

 •  
  03 Haziran 2016 Cuma 09:37

  Hocam ben geçenlerde hbv dna tahlili yaptırdım 663.717.714 çıktı ve bende hiç bir belirtisi yok böyle bi sonuç olabilirmi

  Cevapla
 •  
  16 Mayıs 2016 Pazartesi 03:24

  Benimki mavi çünkü uzaylıyım

  Cevapla
 •  
  14 Mayıs 2016 Cumartesi 23:40

  İdrarım cok koyu sarı vede kokuyor nefir bu

  Cevapla
 •  
  20 Ocak 2017 Cuma 15:26

  idrar yollarinda iltihap

 •  
  20 Ocak 2017 Cuma 15:58

  bol su iç

 •  
  06 Mart 2016 Pazar 11:30

  Allah sizden razi olsun

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön