Aşırı et tüketiminin olumsuz etkilerini baharatla azaltın!

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, Kurban Bayramı öncesinde aşırı et ve şeker tüketiminin etkilerini azaltmak ve sindirimi kolaylaştırmak için öneriler sunuyor...

Aşırı et tüketiminin olumsuz etkilerini baharatla azaltın!

Baharatlar yemeklerimizde sadece bir lezzet öğesi olarak değil, sindirimi kolaylaştırıcı ve metabolizmayı düzenleyici özellikleriyle de önemli yer tutuyor. Bu besinler, mide asidini artırıyor, safra üretimini sağlıyor, vücutta yağ ve şeker metabolizmasını düzenleyerek insan sağlığı açısından önemli rol üstleniyor.

 

Yeditepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, Kurban Bayramı öncesinde aşırı et ve şeker tüketiminin etkilerini azaltmak ve sindirimi kolaylaştırmak için öneriler sunuyor...

 

Metabolizmanızı biberiyeyle hızlandırın!

Zahter kekiği: Mide asidini artırıyor, yağ metabolizmasını hızlandırıyor, kolesterolü kontrol ediyor.

Biberiye: Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunuyor.  Bu bitki aynı zamanda safrayı artırarak yağların sindirimini de hızlandırma özelliği taşıyor. Karabiber:Mide asidini artırarak sindirimi kolaylaştırıyor.

Zencefil: Safra artırıyor.

Kimyon: Gaz giderici özelliği bulunuyor.

 

Gastrit ve ülser hastaları siyah ve yeşil çay içmesin!

Yeşil ve siyah çay bitkisinin içinde bulunan kafein, mide asidini artırıcı özelliği nedeniyle sindirimi kolaylaştırıyor. Buna karşın aynı özellik gastrit ve ülser hastalarına rahatsızlık veriyor. Yemekten sonra içilen çay sindirimin kolaylaşmasını sağlasa da içerisinde bulunan “Polifenolik bileşikler”  besinlerdeki proteinler ile kompleks oluşturarak bazen sindirimi zorlaştırıcı özellik de gösterebiliyor.

 

Yemekten sonra sindirimi kolaylaştıran bu çayları için!

1- Yemekten sonra eşit miktarlarda papatya, rezene, biberiye karışımı ile demlenerek hazırlanan çayın sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olduğuna dikkat çekiliyor. Yemekten önce ise nane yaprağı ve zencefil kökü ile demlenerek hazırlayacağınız çaydan içmeniz öneriliyor. Bu baharatların oranlarının kişilerin kendi tercihlerine göre ayarlanabileceği belirtiliyor.

 

2- Tıbbi nane yaprağı (2 gr)

Papatya çiçeği (2 gr)

Rezene tohumu (1 gr)

Zencefil (1 gr)

Zahter kekiği çayı (3 gr)

Zencefil (1 gr) içine bir parça limon dilimi.

Not: Prof. Dr. Erdem Yeşilada, tıbbi nane çayı dendiğinde evde yemeklerimize koyduğumuz nanenin anlaşılmaması gerektiği konusunda uyarıyor ve tıbbi nanenin mentol kokulu olduğunu, ev nanesinin ise mentol taşımadığını söylüyor.

 

Kan şekerinde ani yükselmeleri önlemek için:

Tarçın kabuğu, dut yaprağı, zeytin yaprağı

Rafine şeker ile hazırlanan besinler doğrudan kana karışarak kan şekerini yükseltiyor ve ensülin salımına yol açıyor. Bu nedenle rafine şeker içeren besinlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerekiyor. Yemeklerden 20-30 dakika önce tarçın kabuğu, dut yaprağı ve zeytin yaprağı ile hazırlanan çayın tüketimi kan şekerinde ani yükselmelerin önlenmesi bakımından yararlı görülüyor. Bu çayın bileşiminde bulunan enzimin etkisi ile çoklu şekerlerin (polisakarit) parçalanarak hızla kana karışması, kan şekerindeki ani yükselişleri engelliyor.

 

Eti kakulesiz pişirmeyin

Yemeklerden sonra ağza atılan kakulenin, etin sindirimini kolaylaştırıcı etkisi bulunuyor. Kakule en iyi sonucu et pişirilirken ilave edildiğinde veriyor. Bu yapıldığında ete sadece güzel bir aroma katılmış olmuyor, aynı zamanda sindirimi kolaylaştırıcı etkisinden de yararlanılıyor. Yemek sonrası ağza atılan karanfil ise hem koku ve ferahlık hissine neden oluyor hem de ağız dezenfeksiyonu sağlıyor. Daha detaylı bilgi için kakule nedir yazımıza göz atın.

 

Baharatı et piştikten sonra katın

Eti pişirirken zahter kekiği, karabiber, biberiye, kimyon gibi baharatların kişilerin tercihleri doğrultusunda kullanılması yararlı bulunuyor. Ancak bu baharatlardaki bileşenler çoğunlukla uçucu olduğu için, etin pişmesi sırasında ısı kaybını önlemek amacıyla baharatların etin pişmesi tamamlandıktan sonra ilave edilmesi gerekiyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön