Başağrısı tipleri ve tedavi yöntemleri...

Beyin kendi kendine ağrı hissedemez. Peki, bu ağrı nereden geliyor. Uzmanlar çevresel dokuların, beyin kimyasallarının, kan damarlarının ve sinirlerin ağrı sinyali oluşturduğunu düşünüyorlar.

Başağrısı tipleri ve tedavi yöntemleri...

Uzmanlar baş ağrısı hakkında 20 yıl öncesine göre çok şey bildiklerini, beynin hangi bölümlerinin ağrı ürettiğini bildiklerini fakat tüm resmi tam olarak kavrayamadıklarını söylüyorlar.

 

Tedavi yöntemleri ile birlikte başarısı tipleri:

 

Tansiyon baş ağrısı

En sık rastlanan baş ağrısı türüdür. Başın her iki ve arka tarafında ve boyunda zonklamadan çok sabit bir ağrı ve basınç gibi hissedilir.

 

Stres, sinir, duruş bozukluğu ve çene sıkmak tetikleyici olabilir. Genellikle şiddetli değildir. Uzmanlar sebebini kesin bilmeseler de, beyin kimyasalları ve beyne giden sinirlerden kaynaklanabilecek bir acı olduğu düşünüyorlar. Aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlar genellikle işe yarar. Stresten kurtulmak da yardımcı olacaktır.

 

Diş ve ağız kaynaklı baş ağrıları

Diş gıcırtıma ve çene eklemi bozuklukları yüz ve baş ağrısına yol açabilir. Çene eklemi bozukluğu yapısal olabileceği gibi stres ve duruş bozukluğundan kaynaklanabilir ve çenedeki kıkırdak, kas ve bağ dokularına zarar verebilir.

 

Diş hekiminiz bu tip ağrıların teşhis ve tedavisinde  çene düzeltme veya diş yastığı ile size yardımcı olabilir. Stres azaltmak da önemli bir faktördür.

 

Bölgesel baş ağrıları

Başın bir tarafında hissedilen ve kısa süreli (15–180 dakika) olan bu tip çok yoğun ağrılıdır ve intihar baş ağrısı şeklinde de anılır.

 

Günde birkaç kez olabileceği gibi aylar veya senelerce olmayabilir de. Gözlerde yaşarma görülebilir.  Sıradan ağrı kesiciler yerine triptan migren ilaçları etkili olabilir. Alkol, sigara, yüksek irtifa ve belli yiyecekler sebep olabilir.

 

Migren

Migren kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Kesin sebebi bilinmemektedir. Kalıtsal faktörler ve beyin hücreleri aktivitesi, kan damarlarını ve sinir hücreleri fonksiyonlarını etkileyebilir.

 

Hormon seviyesi, stres, uyku ve yemek düzeni  değişimleri tetikleyicidir. Bunlardan sizi etkileyenlerini tespit ettiğinizde o faktörü düzenlemek en etkili koruyucu tedavi olacaktır.

 

Kafein baş ağrıları

Her sabah saat 9 da iki fincan veya daha fazla kahve içip, Cumartesi sabahı fazla uyuyup kahve içmediğinizde kafein kaynaklı baş ağrısıyla tanışabilirsiniz.

 

Bu bir bağımlılık durumudur. Ya bağımlılığınızı düzenli olarak beslemeye devam edin, ya da toptan bırakın.

 

Orgazm baş ağrıları

Güzel bir orgazm, orgazm tahrikli baş ağrısına sebep olabilir. Erkeklerde olabilen ve nadir görülen bir ağrı türüdür. Saatler veya gün boyunca sürebilir. Kesin bir tedavisi yoktur. Eğer böyle bir sorununuz varsa seks öncesi bir ağrı kesici almak faydalı olabilir.

 

Sabah baş ağrıları

Acılar içinde uyanıyorsanız, bir kaç sebebi olabilir. Sıklıkla sabah görülen migren olabilir veya uyurken vücudunuzda etkisi azalan ilaçların geri tepme etkisi olabilir.

 

Uykuda nefes ve solunum güçlüğü veya diş ve ağız problemleri de sabah ağrılarına sebep olabilir. Başınız sabah ilk ağrıdığında aklınıza getirmeyin ama beyin tümörü belirtisi de olabilir.

 

Sinüs baş ağrısı

Bu tip ağrı genellikle migrenle karıştırılır. Sinüslerde basınç, burun akıntısı ve göz yaşarması ortak belirtilerdir. Gerçek sinüs baş ağrısı enfeksiyonla

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2761

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2256

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1509

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4884

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13337

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön