Riskli grupta mısınız?

Amerika’da geliştirilen ve DNA analizine dayanan yeni bir testle, göğüs kanserine yakalanma riski çok daha doğru oranlarla tespit edilebiliyor. Kadınlar erken teşhisle artık hayati tehlikeden korunuyorlar.

Riskli grupta mısınız?

Göğüs kanserine yakalanan kadınların yüzde 90’ının ailesinde ciddi bir kanser vakası bulunmadığı, genetik nedenlerle kansere yakalanma riskinin ise sadece yüzde 10 gibi düşük bir olasılık taşıdığı gerçeği, kansere dair doğru bilinen yanlışların başında geliyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar göğüs kanserinde genetik faktörlerden çok, DNA yapısının öneminin altını çiziyor.

 

Başka bir değişle; ‘Ailemde göğüs kanserine yakalanan kimse yok, dolayısıyla da riskli grupta değilim’ demek de son derece yanlış. Zira araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu gibi, kişinin kanser olup olmayacağı, kalıtımdan çok DNA ile ilintili... Tıbbi Biyoloji ve Genetik Uzmanı Dr. Nesrin Erçelen bizlere; kanserde gen ve DNA bağlantısını, DNA tarama yöntemi ile alınan sonuçların tedavide ne gibi sonuçlara neden olduğunu anlattı. Ortaya koyduğu bilimsel gerçekler ise hayli şaşırtıcı...

 

Göğüs kanserine neden olan, gen ve DNA ilişkisini nasıl açıklıyorsunuz?

Göğüs kanseri günümüzde en sık görülen kanser türlerinden biri. Genetik göğüs kanserleri bu grubun yaklaşık yüzde onunu oluşturuyor ve ailede var olan bir kanser geni (BRCA1, BRCA-2 gibi genler) ortaya çıkışından sorumlu. Geriye kalan yüzde 90’lık oran ise genetik olmayan nedenleri kapsıyor. Son yıllarda bu gruba dâhil olan kadınlar için de bir gen tarama, daha doğrusu genetik risk belirleme yöntemi ortaya çıktı. Bu grupta olup da göğüs kanseri yatkınlığı taşıyan kadınlarda östrojen metabolizma genleri, detoksifi - kasyon genleri, DNA tamir mekanizmasında görevli genler gibi kanser oluşumunda etkili bir grup gende riskli değişiklikler saptandı. Bu gen panelleri uygulandığı takdirde bizler daha yüksek risk grubundaki kadınları ayırt ederek yakın takibe alabiliyoruz. Bu da göğüs kanseriyle savaşta bize bir hayli zaman kazandırıyor.

 

Ülkemizde de DNA’ya dayalı tarama testi yapılıyor mu?

Amerika’da geliştirilen ve OncoVue® adı verilen bir analiz, DNA taramasıyla göğüs kanserine yakalanma riskini büyük oranda doğru bir şekilde saptıyor. OncoVue® teknolojisi, ‘Onco Test’ olarak da tanınıyor. Son derece basit bir uygulamayla, bulundukları risk grubunu belirleyerek kadınlara göğüs kanserine karşı önlem alma ve zaman kazanma fırsatı sunuyor.

 

OncoVue® Genetik Göğüs Kanseri Risk Testi nasıl yapılıyor?

Sadece tükürük örneği vermek yeterli. Tükürük içindeki DNA kodlarıyla göğüs kanseri yatkınlığı ölçülebiliyor.

 

Testi kaç kez yinelemek gerekiyor?

OncoVue® Genetik Göğüs Kanseri Risk Testi sonuçları için doğumdan itibaren mevcut olan kök hücre DNA’sından yararlanıyor. Bu nedenle, testin hayat boyunca sadece bir kez yapılması dahi risk grubunu belirleyebiliyor.

 

OncoVue®’yu benzerlerinden ayıran özellik nedir?

Testin en önemli özelliği, 22 farklı geni tarayarak göğüs kanserine yakalanma riskini yüzde 99’luk bir güven aralığıyla ölçebiliyor olması. Sonuçlar, kadın yaşamındaki kanser riskinin üç farklı dönemi olan menopoz öncesi, menopoz ve menopoz sonrası döneme göre ele alınıyor.

 

Haber: Didem Boy

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön