Hekime reçete şifresi kısa mesajla gelecek

Temmuzda başlayacak e-reçete uygulamasıyla sisteme giriş yapmak isteyen hekimler şifre almak zorunda kalacak. SGK, önümüzdeki dönemde şifreyi hekime günlük olarak kısa mesajla göndermeyi hedefliyor.

Hekime reçete şifresi kısa mesajla gelecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), eczacı ve hastanelerde farklı olarak kullanılan provizyon, ücretlendirme ve tahakkuk işlemlerinin kurumla entegrasyonunu sağlayan MEDULA sistemini birleştirip e-reçete uygulamasına başlayacak.

 

1 Temmuz’dan itibaren hastanelerde reçete, artık kâğıtlara yazılmayacak; SGK yazılan bütün reçeteleri kayıt altına alacak.

 

60 bin e-reçete yazıldı

Sahte ya da hekimin bilgisi olmadan yazılan reçeteleri ortadan kaldırmayı hedefleyen e-reçete sistemini kullanacak hekimler, SGK’nın sitesinden şifrelerini alacak.

 

Böylece şifresi olmayanların sisteme girmesine izin verilmeyecek. Uygulamayla el yazısının okunamaması nedeniyle verilen yanlış ilaçların da önüne geçileceğini ifade eden SGK Tıbbi Malzeme Sözleşme ve Ödemeleri Daire Başkanı Refik Altun, şunları söyledi: “Önümüzdeki dönemde hekimlere SGK tarafından kısa mesajla günlük şifre gönderimine de başlanacak.

 

Her gün değişen şifrelerle denetimi sıkılaştıracağız. Yine bilgisayarların IP numaraları alınarak hekimlerin evden ya da başka bir bilgisayardan reçete yazmasının da önüne geçeceğiz. Eskişehir ve Konya’da sistem 24 Nisan’dan itibaren pilot olarak denendi. 15 Haziran itibarıyla 60 bin reçete elektronik ortamda yazıldı ve bunun 10 bini eczaneler tarafından karşılandı.”

 

350 milyon reçeteden tasarruf edilecek

 Hastane ve eczanelerin e-reçete sistemine geçmesiyle kağıt tasarrufu da yapılması hedefleniyor.

 

Yılda 350 milyon reçete yazıldığını dile getiren Altun, “Aile hekimleri bunun yüzde 46’sını oluşturuyor. Uygulamayla eczacıların üzerinden de yük kalkmış olacak. Eskiden eczacının SGK’ya fatura ettiği ilaçlar için doldurduğu formun bir kısmı artık hekim tarafından yapılacak” diye konuştu.

 

Ödenen ilaç listeleri sürekli güncellenecek

Yeni sistemde hekimler reçetenin rengi, verilecek ilaç, dozu gibi bilgileri işaretleyecek. Liste sürekli güncellenecek; ilaçların karşısında SGK’nın ödeyip ödemediği bilgisi de bulunacak.

 

Uygulamanın olumlu ve olumsuz yanları neler?

 

 • E-reçete sistemiyle sahte ve hekim bilgisi dışında yazılan reçetelerin önüne geçilecek.

 

 • Şifre yalnız hekimde olduğu için yaptığı yanlışlığı yine sadece kendisi düzeltebilecek.

 

 • Hekim dozu yanlış yazarsa kronik hastaların sonraki ilacı alması gecikebilecek.

 

Hazırlayan: Ebru Aydoğan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön