‘Ensülinli kemoterapi’ ile yan etkisiz tedavi imkânı

Kemoterapi, kanserin en önemli tedavi adımlarından biri. Yan etkileri ise korkutan yönü. Oysa “ensülinli kemoterapi” uygulaması, hem yan etkileri azaltıyor hem de daha az ilaçla klasik kemoterapinin yarattığı etkiyi sağlıyor.

‘Ensülinli kemoterapi’ ile yan etkisiz tedavi imkânı

Osmanoğlu Hastanesi İç Hastalıkları ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Berkarda, uyguladıkları farklı bir kemoterapi türü ile ilgili bilgiler vererek, “ensülinli kemoterapi”nin hasta açısından avantajlarını anlattı. “Her hücrenin yüzeyinde reseptör adını verdiğimiz moleküller bulunur” diyen Prof. Dr. Berkarda, hücreye kalsiyum girecek olması halinde, girişin kalsiyum reseptöründen; glikoz girecek olması durumunda ise glikoz reseptörlerinden gerçekleştiğini söyledi. Bu reseptörler arasında yer alan ensülin reseptörüne dikkat çeken Prof. Berkarda, “Normal hücre zarında 10 tane ensülin reseptörü bulunduğunu düşünün, ensülin, damarda dolaşan kandaki şekeri, reseptörler aracılığıyla kapıyı açarak içeri sokuyor ve hücre bununla besleniyor” diyor.

 

Kanser hücresinin zarında ensülin reseptörünün normal hücrelere göre 10 kat daha fazla olduğunu belirten Prof. Berkarda, “Örneğin normal bir hücrede 10 reseptör varken, kanser hücresinde 100 ensülin reseptörü var demektir” diyor ve bunun kanser hücresinin glikoza normal hücreden daha fazla bağımlı olmasından kaynaklandığını söylüyor.

 

Kanserin besini şeker
Gelen şekeri kaçırmak istemeyen kanser hücresi, şekerle beslenirken, hücre zarı ensülin reseptörleriyle donatılıyor. Böylece hastaya ensülin verilip şekerini düşürmek mümkün hale geliyor. Uygulamada şeker düşmesi sırasında, şekerli bir eriğin içine kanser ilaçları konuyor ve bu ilaçlar hastaya damardan veriliyor. Bunu, “Şekerli ortamda kanser hücresi ‘glikoz’ diye bağırdığı için, glikozu kanser ilaçlarıyla birlikte veriyoruz” sözleriyle açıklayan Prof. Berkarda, acıkan kanser hücresinin glikozla birlikte kanser ilaçlarını da içine aldığını ifade ediyor. Berkarda, konulan kanser ilacının, normal kemoterapide 100 miligram ile tesir ederken, ensülinli kemoterapide 20 miligramın yettiğini belirtiyor. Prof. Dr. Bülent Berkarda, bu nedenle klasik kemoterapiye oranla yan etkilerin çok azaldığını vurguluyor. “IPT” adı verilen uygulamanın yapıldığı hastalarda bulantı, kusma ve diğer yan etkiler görülmüyor ve ilacın çoğunun hücrelere girmesi sağlanmış oluyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön