Yüz felcine karşı sakız çiğneyin!

Yüz felci kışın rüzgarlı ve soğuk havalarda olduğu kadar, yazın da klima ya da araçlarda uzun süreli olarak açık camla seyahet etme yüzünden de artış gösteriyor.

Yüz felcine karşı sakız çiğneyin!

Yüz felci kışın rüzgarlı ve soğuk havalarda olduğu kadar, yazın da klima ya da araçlarda uzun süreli olarak açık camla seyahet etme yüzünden de artış gösteriyor. Sıcak yaz aylarında adeta can kurtarıcı olarak kullandığımız klimalar yüz felcini tetikliyor.


Soğutmayı kademeli olarak yapın
Yüz felci, kışın rüzgârlı soğuk havalarda yazın da araçlarda cam açık seyahat etme alışkanlığı nedeniyle artıyor. Kışın yüz felcine karşı sık sık soğuk havalarda dışarı çıkarken atkı ve şapka kullanın diye uyarılarda bulunuruz. Yazın da direkt klimaların önüne oturmak, araç klimalarını yüzünüze üfleyecek şekilde yönlendirmek, araba camlarını uzun süre açık tutmak yüz felci riskini artırır. Soğutucuların bilinçsiz kullanımı da yüz felcine sebep olabileceği akıldan çıkarılmamalı. Bu nedenle evinizdeki klimaların sıcaklık ayarını 25 derecenin altına indirmeyin. İlk açtığınızda soğutmayı da kademeli olarak yapın. Yoğun rüzgâra maruz kalmak, yüz felci dışında ayrıca akut sinüzit ve ortakulak iltihabı gibi ciddi üst solunum yolu enfeksiyonlarına da yol açtığını unutmamak gerekmektedir.


Uzun süreli rüzgar yüz felcini tetikler
Araba kullanırken uzun süre yoğun rüzgar altında kalanların yüz sinirinde ödeme bağlı yüz felci gelişir. Ödem, yüz kaslarıyla beyin arasındaki sinir iletişimini engelliyor. Bu nedenle kişinin yüz hareketleri kısmen ya da tamamen ortadan kalkıyor. Ödemden göz yaşı, tükürük, işitme ve tat duyularını harekete geçiren sinirler de zarar görmektedir. Öte yandan, yüz felci nedenleri arasında rüzgar dışında, bazı virüsler ve bakterilerin, akut orta kulak iltihaplarının, şeker hastalığı ve vitamin eksikliği gibi rahatsızlıkların da yüz felcinin sebepleri arasında gösterebiliriz.


Vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir
Yüz felci geçirdiğinden şüphelenen kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmasını gerekir. Çeşitli tahlil ve tetkiklerle yüz felcine sebep olan asıl etkenin bulunması mutlaka gerekmektedir. Teşhis konulduktan sonra ilk olarak ilaç tedavisine başvurulur. Geçmemesi halinde bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans gibi tetkiklerle detaylı araştırmalar yapılır. Bunun sonucunda da cerrahi müdahale yoluna gidilebilir. Ayrıca yüz kaslarının tekrar güçlenmesi için masaj ve sakız çiğneme, fizik tedavi rehabilitasyonlarının yapılması gerekmektedir. Sakız çiğnemek yüz ve çene kaslarını güçlendirerek yüz felcine karşı önleyici bir kalkan gibidir.


Yüz felcinin belirtileri
Yüz felcinin en önemli belirtisi, yüz hareketlerinin azalması veya tamamen ortadan kaybolmasıdır. Yüz felci geçirenler kaşlarını ve göz kapaklarını hareket ettirmekte zorlanırken, gülme, yanak şişirme ve dişlerini gösterme gibi yüz hareketlerini güçlükle yapabilmektedirler. Öte yandan gözyaşı ve tükürük salgısı azalır. Tat duygusu bozulurken, gürültüye karşı aşırı duyarlılık hissi oluşmaktadır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  26 Mart 2017 Pazar 20:43

  bende yüz felci oldum 6 ay oldu 4 ay boyunca cok az iyileşme oldu 4 aydan sonra fizik tedaviye başaladım çok iyi geldi 2 aydan fazladır gidiyorm 3 hafta daha gidicem az bi hasar kaldı oda geçer inşallah mutlaka fizik tedaviye gidin

  Cevapla
 •  
  06 Nisan 2017 Perşembe 09:22

  hocam iyi günler , bu yazıyı okursanız size soracaklarım olacaktır.

 •  
  30 Mayıs 2017 Salı 11:58

  merhabalar durumun ne şekildeydi bende şuan yüz felci geçiriyorum23 günümdeyim bendede çok fazla ilerleme kat etmiyo kortizon tedavim bugün bitmişti doktor tekrar başlattı 15 gün daha kortizona devam senin tedavin ne şekildeydi bilgi verebilirmisin lütfen

 •  
  28 Ekim 2016 Cuma 18:36

  arkadaşlar benim yüzümde kayma oluyor hangi ilacları almamı önerirsiniz

  Cevapla
 •  
  11 Şubat 2016 Perşembe 22:27

  İlacımın biri bitiyo geçmedi hala ilacı alıp devammı edeyim

  Cevapla
 •  
  11 Şubat 2016 Perşembe 02:59

  Evet bütün yazdıklarının doğru bende yüz felci geçiriyorum devamlı sakız çiğneyip gerçekten iyi geliyor birde sıcak tampon uygulayın doktorun verdiği ilaçları muhakkak kullanın.geçmiş olsun.

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön