Düzenli egzersiz yapmanın faydaları nelerdir?

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Klinik Şefi Dr. Önder Çerezci hayatınızdan egzersizi eksik etmemenize neden olacak bilgiler verdi.

Düzenli egzersiz yapmanın faydaları nelerdir?

Egzersiz, düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler olarak adlandırılır. Tekrarlı ve düzenli bir şekilde yapılan vücut hareketleridir. Bu fiziksel aktivite genel sağlığın korunması ve devamlılığında en önemli bir unsurdur. VKV Amerikan Hastanesi Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Klinik Şefi Dr. Önder Çerezci düzenli yapmanın faydalarını anlattı.

 

Egzersizin olumlu etkileri:

 • Kas kuvveti, dayanıklılığı ve esnekliği,
 • Kilo verme ve koruma,
 • Kardiyovasküler ve tromboz riskinde,
 • Kan yağ ve glikoz düzeyinin düşürülmesinde,
 • Psikolojik durum ve uyku kalitesini düzeltmede,
 • Kronik ağrıyı azaltma olarak sıralanabilir.

 

Ayrıca egzersiz; kişinin kendisine özsaygısını yükselterek stres yönetimi üzerine de etkili olur ve anksiyete, depresyon, zihinsel gerilimi azaltır.

 

Psikologlar, yürüyüş ve koşu yapan kişiler üzerinde hem depresyon, hem de fiziksel faydalarını ortaya koyan birçok çalışmalar yapmışlardır. Aynı zamanda düzenli egzersizin kronik ağrı üzerinde belirgin olumlu değişiklikler yaptığını gösteren çalışmalar da bulunuyor. Araştırmalara göre; kısa dönemli egzersizler bile ağrı hissini azaltan ve vücut tarafından salgılanan bazı ağrı kesici maddelerin olduğunu (endorfin) tespit edilmiştir.

 

 

Güçlü bir bünye güçlü bir ruhsal denge getirir

Beden formunuzu ne kadar güçlendirirseniz, fiziksel olarak kendinizi ne kadar geliştirirseniz, bu sonuç sizin strese girmenizi engelleyecektir. Yani egzersiz yaparak sadece iyi görünmekle kalmayıp iyi düşünmeyi ve daha kapsamlı bakış açıları geliştirmeyi, sorunlara farklı yönlerden yaklaşmayı, hızlı ve doğru düşünmeyi, doğru iletişim kurmayı becerinizi geliştirebilirsiniz. Bu da hem sosyal yaşam ve iş hayatında başarıları destekler.

 

Egzersizin diğer somut etkilerinden biri de beyin hücrelerimiz olan nöronlara etkisidir. Beynimiz vücut ağırlığımızın sadece yüzde 3’ünü oluşturmasına rağmen, pompalanan kanın yüzde 20’sini, vücut oksijeninin de yüzde 25’ini kullanır. Egzersiz sırasında pompalanan kan miktarı arttıkça, beynin kanlanması ve buna bağlı olarak oksijenizasyonu da artar. Bu sayede nöronların programlanmış ölümü azalır hatta sayıları ve büyüklükleri artar. Bu sayede, düzenli egzersiz yaparak, aralarında Parkinson, Alzheimer da bulunan birçok nörodejeneratif hastalıkların gelişmesi engellenmiş olur.

 

Haftada 2-4 gün 20-30 dakika düzenli egzersiz şart

Psikolojik sağlığımızın devamlılığı için yapılacak olan egzersizin, aerobik olarak haftada 2-4 gün ve en az 20-30 dakika süreyle, düzenli yapılması gerekmektedir. Genel olarak egzersiz, bireysel farklılıklar da göz önünde bulundurulmak kaydıyla, 8-12 hafta içerisinde etkisini gösterir. Grup çalışmalarıyla da egzersizin yalnızlık duygusunu azaltacağını da unutmamak gerekir.

 

 

En etkili egzersizlerle gençleşin!
+7
Plank   Düz bir zemine şınav çeker gibi uzanın. Dirsekleriniz yerde, omuz genişliğinde açık olsun. Nasıl rahat edecekseniz, ellerinizi birleştirilebilir veya serbest bırakabilirsiniz. Ayaklar tıpkı şınav pozisyonundaki gibi parmak uçlarında olmalıdır. Bir ipucu; bacaklarınızın genişliği omuz genişliğinde açarak, dengenizi daha kolay sağlayabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön