Aktif yaşam tarzının pratik yolları...

Siz de artık biraz spor yapmanın zamanı geldiğini düşünen, ama nereden nasıl başlayacağına karar veremeyenlerden misiniz?

Aktif yaşam tarzının pratik yolları...

Siz de artık biraz spor yapmanın zamanı geldiğini düşünen, ama nereden nasıl başlayacağına karar veremeyenlerden misiniz? İnanın bu çok doğal. Egzersiz, sağlıklı yaşamın önemli bir parçası, atlamamak gerekir, ama kesinlikle iş gibi hissetmek zorunda değilsiniz. Bazıları spor salonlarına severek isteyerek gider, onların işi kolay. Ama kapalı mekâna girip spor yapmak istemiyorsanız kendinize işkence etmeyin ve işe yaşam tarzınızı gözden geçirerek başlayın. İnanın size önereceğimiz bu kolay ipuçları egzersiz kadar faydalı olacaktır. Benimserseniz bu aktivitelerin sürelerini zamanla arttırırsınız.

 

Aktif olmak için çaba sarf edin

Hareketli insanlar merdiveni mi tercih eder, asansörü mü kullanır. Siz de işe en azından inerken merdiveni kullanarak başlayabilirsiniz. Belki bir süre sonra yukarı da merdivenle çıkarsınız. Küçücük bahçenizin çimleri ya da yaprakları temizlenecek bitkileri için hemen birisini mi ayarlıyorsunuz, bir kere de kendiniz yapmayı deneyin.  Özetle mümkün olduğunca aktivitede bulunmaya çalışın.

 

Sabah insanı olun

Gece vakitli yatıp sabah erken kalkmaya çalışın, kısacası gece kuşu olmayın. Son zamanlarda çoğu uzman yetersiz ve geç uyku uyuyanların metabolizmalarının iyi çalışmadığını ve bunun da kilo aldırdığını tekrarlıyorlar. Erken kalkıp egzersiz yapan ve üzerine sağlıklı bir kahvaltı edenlerin yüzde 20 daha fazla yağ yaktığını da ekliyorlar.

 

Hızlı kısa egzersizler deneyin

Bazı günler uzun süre masa başında oturarak çalışmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda kısacık molalar verin ve kalp ritminizi arttıracak hareket yapın. Örnek mi; şınav çekebilir, ip atlayabilirsiniz, bunun için beşer dakikalık bir ara bile yeter.

 

Günlük tutun

Eski alışkanlıklara dönmek kolaydır, buna engel olmak için her gün aktivite olarak neler yaptığınızı bir deftere not edin. Size ne kadar kalori yaktığınızın hesabını tutun demiyoruz, sadece neler yaptığınızı yazın, bir kaç ay sonra dönüp baktığınızda kendinizle gurur duyacak ve aktiviteleri arttıracaksınız.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön