En sık yapılan 7 egzersiz hatası!

Kollarınızı güçlendirmek için ilk aklınıza gelen ağırlıklarla çalışmak değil mi?

En sık yapılan 7 egzersiz hatası!

Kollarınızı güçlendirmek için ilk aklınıza gelen ağırlıklarla çalışmak değil mi? Ama bunu ne kadar doğru bir şekilde yaptığınız meçhul. Önemli olan yapacağınızın egzersizin niteliğinden çok onu doğru bir şekilde gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizdir. İşte size çok sık rastlanılan egzersiz hataları.


Kaslarınızı sıkılaştırmak için ayakta durmak


Bacak kaslarını sıkışlatırmak için hepimizin aklına gelen ilk hareket bir elimizle ayağımızı arkadan kalçamıza çekmektir. Bu çok popüler olmasına rağmen oldukça riskli. Dizlerinizde zedelenmeye yol açıp yürürken acı çekmenize neden olabilir. Bunun yerine diz çökme hareketi daha sağlıklı ve acısız. Bacaklarınızı sırayla çalıştırmanız ve esnerken topuklarınızı kalçanıza değdirmeniz istediğiniz önerilir.

Çömelerek ağırlık kaldırmak


Klasik ağırlık kaldırma çalışmalarınızı çömelerek yapın. Böylece yaptığınız egzersiz vücudunuzun bir kısmına değil tamamına etki edecek durumda olacaktır. Ayrıca ayaktayken dizlerinizin esnek olmaması, ona fazlasıyla yüklenen ağırlığın zararlı etkilerine karşı savunmasızdır. Sağlığınızı riske edecek bir hamledir.

Bench press


Jimnastik salonlarında kullanılan en popüler aletlerden biri bench presstir. Bu kadar popüler olmasının nedeni hem kolları güçlendirme açısından işlevi hem de bu egzersiz sırasında sırtınızın uzandığınız zeminden destek alması. Ama tam da bu nedenle beliniz ve boynunuzdaki kasları fazlasıyla zorlayan etkileri yüzünden sağlığınız tehlikeye girebilir.


Oturarak yapılan pull-down


Aynı zamanda en geniş pull-down olarak da görülen oturarak yapılan pull-down egzersizleri sırt ve kol kaslarınızı etkiler ama aynı zamanda pek çok boyun rahatsızlıklarına da yok açar. Ağırlığı vücudunuzun önüne doğru çekmeniz gerekir, sırtınıza doğru değil; böyle yaparsanız kollarınız boynunuzun zorlanmasına neden olacaktır. Daha acılı boyutlara varma ihtimali olmakla birlikte disklerinize de zarar verme olasılığı yüksektir.


Leg press


Bu genelde herkesin yanlış yaptığı bir egzersiz. Doğru olan ise ayaklarınızın ve dizlerinin aynı sırada yükselmesidir. On kişiden dokuzu ayaklarınızı çok yavaş kaldırıyor. Ve bu bacaklara fazla yüklenmeye ve dizlerde kilitlenmeye neden oluyor, bu da kaslarınızın zarar görmesine yol açıyor.

 

Doğrulma egzersizleri


Herkes six-pack istiyor ama doğru bir şekilde yapıldığında bile başarı oranı artmıyor. Doğrulma egzersizleri, en temel karın egzersizleridir. Ama çok temel iki hata var: elleri ensenin arkasında tutmak ve egzersizi oturarak tamamlamak. Ellerinizi ensenizde tutmak yerine kulaklarınızın arkasında tutmanız daha iyi olacaktır. Oturur pozisyon almak da egzersizin tüm faydalı yanlarını engelliyor. Önemli olan sık sık yarı kalkar pozisyon almanızdır.


Bacak kaldırma


Bir diğer popüler egzersiz de yine karın kaslarını geliştirmek için uygulanan, uzanıp iki bacağı da yerden kafanıza doğru çektiğiniz egzersizdir. Bu sanıldığı gibi karın kaslarını değil esnek olan kasları germeye yönelik bir egzersizdir. Yalnızca yanlış kasları çalıştırmakla kalmayıp kalça kemiğine baskı uygulayıp sırt ağrılarının oluşmasına da neden olursunuz. Disk kaymasına bile yol açabilirsiniz. En iyi seçenek bacakları kaldırırken gövdenizi de onlara doğru kaldırmaktır. Böylece hem karın kaslarınızı çalıştırırsınız hem de sırtınızı germezsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön