Vücut kitle indeksi ile ideal kilonuzu öğrenin

İnsanlar sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşamın sırlarını ararken, yanıt konu üzerinde uzun süredir çalışan bilim adamları tarafından geldi; vücut kitle indeksi.

Vücut kitle indeksi ile ideal kilonuzu öğrenin!

İnsanlar sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşamın sırlarını ararken, yanıt konu üzerinde uzun süredir çalışan bilim adamları tarafından geldi; vücut kitle indeksi.

 

Vücut kitle indeksi, vücut ağırlığının yani kilonun, boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde ediliyor ve hem sağlıklı hem de uzun bir yaşam sürdürmenin yolu vücut kitle indeksinden geçiyor.

 

Vücut kitle indeksiyle bir insanın kilo oranının boy oranına uygunluğu tespit ediliyor. Böylelikle ideal kiloda olup olmadığınızı öğrenebiliyorsunuz.

 

Son zamanlarda sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü gibi konuların insanlar tarafından daha da ciddiye alınması, obezitenin giderek artış göstermesi vücut kitle indeksine olan önemi de arttırıyor.

 

Herkesin boy ve kilo oranı birbirinden farklılık göstereceğinden vücut kitle indeksi adı verilen ölçüm tablosu sayesinde bu oranı öğrenmek mümkün.

 

Bunu yaparken, kilonuzu metre cinsinden boyunuzun karesine bölüyorsunuz, elde ettiğiniz değer sizin vücut kitle indeksiniz oluyor. Vücut kitle indeksi oranları 20- 40 arasında değişim gösteriyor. 20’nin altındaysanız çok zayıf, 40’ın üzerindeyseniz obez olup olmadığınızı öğrenebiliyorsunuz. Böylelikle kişinin zayıf, şişman ya da obez gibi sınıflandırmalarını yaparak, bilinçli bir sağlıklı beslenme programı oluşturabiliyorsunuz.

 

Vücut kitle indeks aralıkları

 • 20.0- 24.9: Zayıf
 • 25.0- 29.9: Normal
 • 30.0-34.9: Hafif şişman
 • 35.0- 44.9: Obez
 • 45.0-49.9: Aşırı obez
 • 50 ve üstü: Morbid (ölümcül) obez
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 348

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 307

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8771

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3500

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2153

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön