Çocuk sinüziti hakkında merak edilenler...

Sizin çocuğunuzun da burnu mu tıkandı? Ya da sürekli burun akıntısı mı var?

Çocuğunuz belki de sinüzit olmuştur!

Dr. Gülsemin Güloğlu, çocuk sinüziti hakkında merak edilenleri anlattı.

 

Sizinkinin burnu mu tıkandı? Ya da sürekli burun akıntısı mı var? Çocuğunuz belki de sinüzit olmuştur. Sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilen sinüziti tedavi etmek mümkün. Belirtileri ve tedavi yöntemleri detaylarıyla yazımızda...

 

Sinüzitten korunmak için alışveriş merkezi gibi kapalı ortamlara özellikle kışın sık gitmeyin. Ayrıca çocuğunuzun bol bol ellerini yıkamasını sağlayın. Sinüzit büyük, küçük herkesin yaşayabileceği, tedavi edilebilen bir üst solunum yolu hastalığı. Ama tedaviye önem verilmediği takdirde sizi bunaltacak kalıcı bir hastalık haline dönüşmesi de olası. Özellikle kış aylarında mikrobun ve hastalıkların bolca bulunduğu kalabalıklardan uzak durmanızda fayda var! Sizin ufaklığa temizlik kurallarını da öğretin ki mikroplardan arınabilsin.


Sinüzit nedir?

Yüz kemikleri arasında bulunan hava boşluklarına sinüs denir. İç yüzeyi burun içi gibi mukozayla kaplı olur. Sinüsler burun boşluğuna kanallarla açılır. Mukus denilen şeffaf bir sıvı üretir ve burun mukozasını nemlendirirler. Mukozanın enfeksiyon veya alerji gibi nedenlerle şişmesi ve iltihaplanmasına sinüzit denir. Üst solunum yolu enfeksiyonları veya alerji gibi nedenlerle sinüsü ve sinüs kanallarını kaplayan mukoza şişer. Buradaki mukus hapsolur ve mikropların üremesine uygun bir ortam hazırlamış olur.


Sinüzit olduğunu nasıl anlarız?

Küçük çocuklarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hafif ateş gibi grip benzeri bulgular görülür. Soğuk algınlığı bulgularının başlamasından beş-altı gün sonra ateşin eklenmesi sinüziti akla getirir. Alın arkasındaki sinüsler çocuklarda 6 yaş civarında geliştiğinden bu yaştan büyük çocuklarda sinüzite baş ağrısı da sıklıkla eşlik eder. Büyük çocuklarda gün içinde kuru öksürük, dişlerde ağrı, kulak ağrısı, yüzde basınç hissi, göz arkasında ağrı, iltihaplı veya kanlı burun akıntısı, , bulantı görülebilir. Bu belirtilerle birlikte muayene bulguları tanı koymaya yardımcı olur. Bazı durumlarda da sinüslerin görüntülenmesi için bilgisayarlı tomografi gerekebilir.


Sinüzit tedavi yöntemleri neler?

Sinüzit üst solunum yolu enfeksiyonlarının yoğun olduğu sonbahar ve kış mevsimlerinde daha sık görülür. Sinüzit hastalığı süresine göre akut ve kronik olarak ayrılabilir. Akut sinüzit bir aydan kısa sürede tedaviye yanıt verir. On iki haftadan uzun sürüyorsa kronik sinüzit olarak adlandırılır. Tedavide, bakteriyel etken düşünülüyorsa doktorunuz antibiyotik önerir. Tedavi başladıktan birkaç gün sonra yakınmalar büyük ölçüde azalır. Ama antibiyotik tedavisinin on ya da on dört güne tamamlanması gerekir. Basınç hissi ve ağrı belirgin durumdaysa, bu durumda sinüs kanallarından akıntıyı daha iyi sağlamak için damarlardaki genişlemeler ortadan kaldırılır. Burun tıkanıklığını tedavi eden ilaçlar da tedaviye eklenebilir.


Sinüzit kalıcı olabilir mi?

Sinüzit iyi tedavi edilmediği sürece kronik hale gelebilir. O nedenle tedavinin en az 10 gün hatta 15 gün olması iyi olur. Bazı durumlarda üç ya da dört haftaya uzatılması gerekir. Çocuklarda tüm vücut gibi yüz kemikleri de gelişimini tamamlamadığından erken yaştaki sinüs cerrahisi pek önerilmez, riskli olur.
Bu nedenle öncelikle tıbbi tedavi seçeneklerinin denenmesi gerekir. Tıbbi tedaviye yanıt alınamayan durumlarda nadiren cerrahi tedavi gerekebilir.


Sinüzit olmamak için alınacak önlemler neler?

Çocukları sinüzitten korumak için özellikle yoğun görüldüğü sonbaharkış aylarında kalabalık yerlere çok sık gitmeyin. Eğer evinizdeki hava çok kuruysa, nemi % 45-50 oranlarında tutacak şekilde buhar cihazları kullanabilirsiniz. Çocuklarınızı enfeksiyonlardan ve sinüzitten korumak için öncelikle aşılarını eksiksiz yaptırmanız gerekir. Sağlıklı büyümeleri ve gelişmeleri için uygun ortam yaratmanız, hijyen kurallarını iyi öğretmeniz çok önemli.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön