Hava kirliliğinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri

Çocuklar araba içlerinde ciddi derecede hava kirliliğine maruz kalıyorlar. Çünkü arabaların içerisinde zehirli gazlara maruziyet oranı ciddi anlamda yüksek ve bu gazların çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri korkunç.

Hava kirliliği çocukların DNA'larını da etkiliyor

Uzmanlar okula giderken bisiklet sürmenin ya da yürümenin çocukların sağlığı için faydalı olacağının altını çiziyor. Hava kirliliği yalnızca çocukların akciğerlerinin gelişimini etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda DNA’larını da etkiliyor ve öğrenme güçlüğü gibi bazı problemlere sebep olabiliyor.

 

Yapılan araştırmalar gerek yetişkinlerin, gerekse çocukların araba içerisinde maruz kaldıkları kirliliğin, dışarıdaki kirliliğe oranla çok daha yüksek olduğunu ve zararlarının da çok daha ciddi olduğunu vurguluyor. Dolayısıyla, her ne kadar açık havada da hava kirliliğine maruz kalsak da, okula veya işe giderken imkanlar doğrultusunda bisiklet kullanmak ya da yürümek çok daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlıyor.

 

Southampton Üniversitesi’nden astım uzmanı Prof. Stephen Holgate, araştırma sonuçlarına göre bisiklet ve yürüyüşle daha az hava kirliliğine maruz kaldığımızı söylüyor. Hatta bu kirlilik oranı, araba içinde 9 ile 12 kata kadar.

 

“Çocuklar yetişkinlere göre daha hassaslar, hava kirliliği akciğer gelişimlerini etkiler, ileride astım veya akciğer hastalıkları riskini arttırır.” diye konuşuyor Holgate.

 

Holgate ayrıca anne babaların araba içlerinde daha az kirlilik olduğunu düşündüklerinden arabayı daha güvenli bulduklarına dair de bir inançları olduğunu söylüyor ve bunun tamamen yanlış olduğunu, açık havanın mutlaka daha az kirli olduğunu bilmelerini istediğini de ekliyor.

 

Londra’daki King’s Koleji’nden Ben Barrattt ise, yaptığı bir çalışmayla araba içlerindeki kirliliğin ölçülmesini sağladı. “Trafik, özellikle kirlilik için çok daha elverişli bir ortam sağlıyor. Önden ve arkadan gelen egzoz arabanın içine doluyor ve hapsoluyor. Araba içerisinde kirlilikten kaçınabildiğiniz fikri asla doğru değil” diyor.

 

Ayrıca Barselona’da yapılan bir araştırma, hava kirliliğine maruz kalan çocuklarda konsantrasyon kabiliyetinin düştüğünü ve reaksiyon süresinin de geciktiğini kanıtlamış durumda. Bilime göre, beyin gelişimi de en az akciğer gelişimi kadar etkileniyor. Ayrıca, California’da yapılan bir araştırma da hava kirliliğinin çocukların DNA’sında bozulmalara sebep verebileceğini göstermiş.

 

Büyük şehirlerin çoğunda yasal karbondioksit salınım miktarı aşılıyor olsa da, Holgate’e göre insanlar hava kirliliğini çok ciddiye almıyorlar. Buna göre, daha ciddi yasaların çıkarılması ve özellikle dizel salınımlı arabaların kullanılmasıyla ilgili hükümetlerin daha sıkı çalışmalar yapması gerektiğini vurguluyor.

 

Kaynak: www.theguardian.com

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön