Kilo aldıran şaşırtıcı gerçekler

Fazla yemek yemek ve hiç hareket etmemek, egzersiz yapmamak obezitenin başlıca nedenleri olabilir, fakat bazen çok başka bir nedenle kilo alıyor olabilirsiniz.

Kilo aldıran şaşırtıcı gerçekler

Fazla yemek yemek ve hiç hareket etmemek, egzersiz yapmamak obezitenin başlıca nedenleri olabilir, fakat bazen çok başka bir nedenle kilo alıyor olabilirsiniz. Uzmanlar, bademciklerin alınmış olması, obezite genleri gibi olasılıklar üzerinde duruyor ve araştırmaları sürdürüyorlar. Kilo aldıran bu ilginç sebepler neymiş görelim. 

 


Soğuk algınlığı virüsü kapmak

Adenovirüs 36 olarak adlandırılan, ve solunum yolu hastalıkları, göz iltihabı ve soğuk algınlığına neden olan virüsü kapan çocukların, obez olma ihtimalinin daha yüksek olduğu tespit edilmiş. Bu konuda çalışmalar ve çare arayışları sürüyor.

 


Klima kullanmak

Sürekli açık kaldığında solunum yolu enfeksiyonu, alerjik zatüre gibi hastalıklara neden olabilen klimanın kilo da aldırma ihtimalini biliyor muydunuz? Bunun nedeni şu; vücut sıcak ve soğuk havalarda ısı dengesini sağlamak için kalori yakar, klima ise vücut sıcaklığını sabit tutarak vücudun kalori yakmasını engelliyor.

 


Yetersiz uyku

Son yıllarda az uyku uyumanın kilo aldırdığı üzerinde çok duruluyor. Uykusuzluk, iştah ve metabolizmayla ilgili hormonlarda değişikliğe neden olduğu gibi, gün içerisinde de az hareket edilmesi ve fazla yemek gibi sonuçlar doğuruyor.  

 


Bademcikleri aldırmak

Yapılan araştırmalar, bademcikleri alınan çocukların, operasyondan sonra kilo aldıklarını ortaya koymuş. Uzmanlar bu operasyonu geçirenlerin iştahlarında artma olduğunu doğruluyorlar.

 


Geceleri ışıkta kalmak

Zaten gece geç yatmak ve uykusuz kalmak kilo yaparken, bir de gece boyu ışık altında oturmak da bunu tetikliyor. Deneylerde yiyecekleri ve fiziksel aktiviteleri aynı olan farelerden ışığa maruz kalanlar, karanlıktakilere göre, 8 haftada yüzde 50 fazla kilo almış.

 


Genler

Bilim adamları obeziteye neden olan 18 yeni genetik işaret üzerinde çalıştıkları gibi, bel veya kalça çevresinde yağlanmaya neden olan 13 yeni genin tespit edildiğini açıkladılar. Araştırmalar ilerledikçe belki de herkes için ayrı ayrı obezite nedenleri ortaya çıkarılacak.

 


Kullanılan ilaçlar

Depresyon, diyabet, hipertansiyon ve doğum kontrolü için alınan ilaçlardan bazıları kilo alımına neden olabiliyor. Özellikle beta bloker grubu denen ilaçlar kilo aldırıyor.

 


Çevre kirliliği

Her bakımdan zararlı olan, soluduğumuz havadan, yiyeceklerimize, içtiğimiz suya kötü şekilde etkilendiğimiz çevreyi kirleten maddeler, vücudumuzun metabolizması üzerinde de olumsuz etkiler yapıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Ağustos 2016 Salı 09:11

  lahmacun lahmacun aldım sucugunda en ıyısını yedım hapur hapur sapur sapur lahmacun lahmacun hergun kafa guzel hayat sana bana guzel yıyelım ıcelım lahmacun lahmacun pıyazıda olsun koftesı olsun yarasın yarasın dolmalar sarılsın lahmacun lahmacun

  Cevapla
 •  
  23 Ağustos 2016 Salı 15:56

  gen i̇srafisin

 •  
  22 Ağustos 2016 Pazartesi 19:50

  obezitenin en büyük nedeni buğday ruşeyminden yoksun diyetlerdir.

  Cevapla
 •  
  18 Mayıs 2016 Çarşamba 08:04

  Acaba anne ve babalar bu yasaklari Evde de uygulayacaklarmi.ben bir anne olarak yapamıyorum. Canımız istiyor.ben almazsam çocuğum kendi marketten alıyor. Biraz mantık lutfennn

  Cevapla
 •  
  22 Ağustos 2016 Pazartesi 14:10

  yapılamayacak birşy yazılmamışki orda. neyi beceremiyorsunuz alla allaa. boğazına hakim ol kardeşim

 •  
  09 Nisan 2016 Cumartesi 11:42

  gerçek mi ? bunlar

  Cevapla
 •  
  09 Nisan 2016 Cumartesi 01:48

  jkguk

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön