70’lerin New York’unda zaman yolculuğuna çıkın!

Ünlü mücevher markası Cartier, New York 5. Cadde’deki mağazasında farklı bir sergiyle karşımıza çıkıyor. İtalyan mücevher tasarımcısı Aldo Cipullo’nun Cartier için tasarladığı mücevherlerden oluşan sergi, ziyaretçileri 70’lerin New York’una götürüyor. Yolunuz düşerse 8 Mayıs’a kadar gezebilirsiniz…

70’lerin New York’unda zaman yolculuğuna çıkın!

Nixon, Watergate ve Vietnam’dan sonra 70’lerde New York sanat, müzik ve eğlence hayatı bambaşka bir dünyaya kapılarını açtı. O yıllardaki fotoğraflara bakınca fazlasıyla rahatlamış, nefes alan bir New York görüyoruz. Şehrin sembolü Jackie O, Demokratlar’ın lideri Jimmy Carter, Cumhuriyetçi Ronald Reagan, New York’u ziyaret eden Dalai Lama ve Queen Elizabeth, Hindu rüzgârı estiren Hare Krishna, 5. Cadde’deki mitingler, gay yürüyüşleri, İkiz Kuleler, Stüdyo 54 efsanesi, Andy Warhol, Frosty Myers, Marisol, Larry Rivers, George Segal gibi sanat dâhileri, King Kong, Woody Alen’ın Manhattan’ı, Susan Sarandon, John Travolta, James Woods, Christopher Reeve, Sissy Spacek, Jack Nicholson gibi oyuncuların yükselişi, Rolling Stone, Bruce Springsteen, The Pretenders, Bee Gees, Van Morrison, Bob Dylan, Mark Knopfler, James Brown, Grace Jones, Donna Summer, Frank Zappa, Miles Davis, Patti Smith gibi müziğin büyük efsaneleri, kayıtsız aşk ve New York... O yıllarda tasarladığı mücevherlerle kendini kanıtlayan bir isim daha vardı New York’ta; İtalya’dan gelip önce Tiffany’de çalışan sonra da Cartier’de işe başlayan Aldo Cipullo. O 1969’da tasarlanan, ikonik bir mücevher olarak tarihe geçen “Love bilezikleri”nin yaratıcısı. Aşkın ölümsüzlüğünü simgeleyen bu bilezikler, İtalyan tasarımcı için de Cartier için de önemli kilometre taşlarından. Tasarımcının 1970’te tasarladığı “Juste un Clou” yani “Sadece Bir Çivi” adlı zamansız tasarımsa dokunuşuyla muhteşem yüzüklere ve bileziklere dönüştürdüğü eserlerden biri.

1970’lerin başında Cartier’nin başarı öyküsü Taylor-Burton Diamond ve The Love Bracelet’la başladı. Richard Burton, Elizabeth Taylor’a 40’ıncı doğum günü için Cartier imzalı elmas bir yüzük hediye etti. 69.42 karatlık taş, dünyada bir milyon doların üzerinde satılan ilk elmastı. New York’taki Cartier atölyesinde, bu efsanevi taşa eşlik etmesi için armut biçimli elmaslar sırasından oluşan platin bir kolye tasarlandı. Bu hediye, özel bir aşka şahitlik eden olağanüstü bir mücevherdi. Geçenlerde düzenlenen Elizabeth Taylor mücevherleri açık artırmasında en pahalı parça oldu. İtalyan mücevher tasarımcısı Aldo Cipullo’nun Cartier için tasarladığı mücevherlerden oluşan sergi insanı 70’lerin New York’una götürüyor. 8 Mayıs’a kadar sürecek olan sergide bu çizimlerin orijinal hali de sergileniyor. Cartier’nin bir başka süprizi de; “Juste Un Clou” koleksiyonunu Aldo Cipullo anısına tekrar çıkarmak oldu. Yeniden üretilen bu kusursuz tasarımlar, 13 Nisan’da tüm dünyada satışa sunuldu. Cipullo’nun doğuştan gelen eşsiz yeteneği ve Cartier ile kusursuz uyumu markanın yakın tarihinde açık seçik görülüyor. Yolunuz New York’a düşerse bu sergiyi mutlaka gezin. Eğer birinin kalbine kendinizi “çivilemek” istiyorsanız ona koleksiyondaki çivi bilezik ya da yüzükten hediye edin. ‘Yarını düşünerek tasarlıyorum’ “Her zaman yarını düşünerek tasarlıyorum. Yaptığım işte çevremdeki her şeyden, her parçadan ilham alıyorum. Hayatım değişiyor ve aynı doğrultuda tasarımlarımın konsepti de değişiyor.”


Cipullo takvimi
1959
23 yaşında İtalya’dan ayrılıp New York’a yerleşti. School of Visual Arts’ta eğitim gördü ve freelance mücevher tasarımcılığı yapmaya başladı. New York’ta birçok mücevher evinde çalıştı.

1969
Cartier’ye girdi. İlk özgün tasarımı Love Bilezikleri oldu. Bu bilezikleri Elizabeth Taylor meşhur etti.

1970
The Diamond Starfish Bilezikleri, Cipullo’ya mücevher tasarımı dalında en prestijli ödülleri kazandırdı.

1971
“Nail Bracelet” yani çivi bilezikleri 1971’de tasarladı.

1972
Bir yıl sonra The Circles adlı koleksiyonu çıkardı. Eşsiz bir teknikle tasarlanan koleksiyon, çok beğenildi. Aynı yıl tasarladığı “The Hand of the Heart” küpeleriyse şans sembolü olarak öne çıktı. Ellen Burstyn The Exorcist filminde bu küpeleri takmıştı.

1973
Love Pins, Love Pendants ve Backgammon küpelerini tasarladı

1974
Cartier’den ayrıldı ve freelance çalışmaya başladı. Aldo Cipullo Ltd. Şirketi’ni kurdu ve çalışmalarını buradan yürütmeye başladı.

1984
48 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1988
The Men’s Fashion Association, Lulu Ödülleri’ni tasarımcının anısına Aldo Ödülleri olarak değiştirdi.

2012
Cartier, “Juste un Clou” koleksiyonunu Aldo Cipullo anısına tekrar çıkardı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön