Elizabeth Taylor'ın mücevher kutusu

Tüm dünyanın menekşe gözleriyle tanıdığı, aşklarıyla olduğu kadar mücevherleriyle de konuşulan Elizabeth Taylor'ın mücevher kutusundaki birbirinden değerli parçaları...

Elizabeth Taylor'ın mücevher kutusu

Elizabeth Taylor 27 Şubat 1932 yılında, Londra'nın Hampstead şehrinde, Francis Lenn Taylor ve Sara Viola Warmbrodt'ın ikinci çocukları olarak dünyaya geldi. 7 yaşına kadar Londra'da yaşayan Taylor 2. Dünya Savaşı'nın belirtilerinden kaçmak için ailesiyle Amerika'nın Los Angeles şehrine taşındı. Bundan 2 sene sonra, 9 yaşında Universal Stüdyoları'ndaki yetenek sınavını geçerek ilk oyunculuk sözleşmesini imzaladı. 1942 yılında henüz 10 yaşında küçük bir kızken "There's One Born Every Minute" filmiyle sinema dünyasına giriş yaptı. Daha sonra kariyerine MGM (Metro Goldwyn Mayer) ile anlaşarak devam etti.

 

1950 senesinde,18 yaşındayken Hilton varisi Conrad Nicky Hilton'la ilk evliliğini gerçekleştirdi. Toplamda 8 kez evlenen oyuncunun en çok konuşulan evlilikleri ise Mike Todd ve Richar Burton'la gerçekleştirdikleri oldu. Taylor uçak kazasında kaybettiği Mike Todd'un ölümünden sonra "Dünyanın En Güzel Dulu" ünvanını aldı. Daha sonra Eddie Fisher ile evliyken "Cleopatra" filminde başrolü paylaştığı Richard Burton ile aşk yaşamaya başladı. İki tarafında başkalarıyla evli olması bu durumu skandal boyutuna taşıdı. 1964 yılında ise tüm söylenenlere aldırış etmeden Fisher'dan boşanarak Richard Burton'la evlendi. Taylor ve Burton çifti 10 yıl süren evliliklerini 1974'te bitirmelerinden sonra 1 sene arayla yeniden evlenip boşandı. Bunun üzerine 2 evlilik daha yapan Taylor'ın toplamda 4 çocuğu bulunuyor.

 

Oyuncunun 2 Oscar Ödülü'nün yanı sıra, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'ten DBE (Kadınlara verilen şövalyelik nişanı), AFI tarafından "Hayat Boyu Başarı Ödülü" gibi çok sayıda ödülü bulunmaktadır.

 

Oyunculuğu ve özel hayatı dışında Elizabeth Taylor denince akla ilk gelen diğer bir konu ise birbirinden değerli mücevherleri oluyor. Güzel oyuncu 2002 yılında "My Love Affair with Jewelery" kitabını çıkardı ve 2005 yılında Taylor Mücevher Evi'ni kurdu. Bu kurumu 3 yıl devam ettiren Taylor birçok mücevherini bağışlamak için açık artırmada satışa çıkardı. En çok bilinen mücevherleri arasında Mike Todd ve Richard Burton'ın hediye ettikleri bulunuyor. Kocalarının kendilerinden önceki kocalarını unutturmak için her seferinde daha büyük mücevher aldığını belirten ünlü oyuncu en çok Mike Todd'un hediyesi Cartier kolyeden etkilenmiş. Bunun dışında Richard Burton'ın hediye ettiği 69.42 karatlık armudi pırlanta tüm dünyada "Taylor-Burton Pırlantas" adını alırken, 33 karatlık krupp pırlantası da çok konuşulan mücevherleri arasında yer alıyor. 23 Mart 2011 tarihinde 79 yaşında kalp yetmezliğinden ölen Taylor'ın mücevherleri New York'ta açık artırma ile satışa sunuldu.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön