İyi insan

İyi insan

Herkes arkadaşlık için, ortaklık için, evlenmek için iyi insan arıyor. İyi insanı buldukları zaman rahat yaşayacaklarını, mutlu ve başarılı olacaklarını zannediyorlar. Sonra görüyorsunuz ki iyi diye tanıdıkları ve iyi bildikleri insanlarla iyi ortaklıklar, iyi evlilikler sürdüremiyorlar. İyi evlilik, iyi ortaklık, iyi arkadaşlık için iyi insan olmak yetmiyor, iyi ilişki kurabilmek ve onu özenle koruyacak dikkate, becerilere sahip olmak gerekiyor.

 

İki insanın bir arada, bir evde, bir yatakta birlikte yaşayabilmesi kolay değildir. Sevgi yara aldı mı, aşk ateşi söndü mü zaten kolay olmayan birlikte yaşama eylemi olanaksız hale gelir. Birlikte iyi yaşayabilmek için sevgi evde egemen kılınmalı, aşk yaşatılmalı, saygı ise hiç elden bırakılmamalıdır. Birlikte yaşamak isteyen herkes, birlikte yaşamanın ilk koşulu olan sevgiyi yaşatmanın sorumluluğunu da birlikte üstlenmelidirler.

 

Sevgi ilgi demektir. İlgiyi sürdürmek; söylemek, dinlemek, anlamak, anlayışlı olmakla sağlanabilir. Evliliklerinde sorun yaşayan birçok arkadaşıma bakıyorum, sanki eşleriyle bağlarını koparmış gibi yaşıyorlar. “Neden sorunlarınızı karşılıklı konuşarak çözmüyorsunuz?” diye soruyorum. Kimisi: “Konuşma olanağımız kalmadı. Konuşmalarımız kısa bir süre sonra kavgaya dönüşüyor” diyor. Kimisi: “Eşim dinlemez ki, ben konuşurum, ben dinlerim” diyor. Kimisi: “Çok konuştuk ama hiç yararı olmadı” diyor. Biraz araştırınca görüyorsunuz ki, konuşmuşlar ama anlamak veya anlaşmak için hiç çaba sarf etmemişler. İlişkileri yaralanmış, anlamını kaybetmiş, özlem bitmiş, artık birbirlerini dinlemek bir yük haline gelmiş.

 

Bir evin içinde arkadaşlık yoksa ister eş, ister ana baba, ister çocuk olunuz yaşamın güzelliği, sıcaklığı kaybolur. Arkadaşlık sevgiyle, ilgiyle, samimiyetle, açıklıkla, barışla anlayışla yaşar. İhtilaf, çekişme, çatışma, kavga içinde arkadaşlık olmaz. Çatışmalar hiç uzatılmadan bitirilmelidir. Sorunlar uzatıldığı takdirde kangren olur, çözüm zorlaşır. Ortaya çıkabilecek sorun ve anlaşmazlıklar yatak odasından içeriye hiç sokulmamalıdır. Yatak odasına giren sorunlar sorun olmaktan çıkar evliliğin temeline konulan dinamit haline gelir. Eğer sorunları yatak odasına taşımazsanız, sabah uyandığınızda onları çözülmüş bulursunuz.

 

Evlilik iki ayrı cinsin birleşmesidir. İnsan neslinin sürmesi için de kadın erkek dünyasının en lezzetli meyvesi olan cinsellikle süslenmiştir. Evlilikte tensel ve cinsel yakınlık önemlidir. Romantizm, erotizm evliliğin rengidir. Cinsel, fiziksel, duygusal, ruhsal yakınlığı sağlamak hem erkeğin, hem kadının görevidir. Birlikte çalışmak, hayalleri, hobileri paylaşmak, renkte, zevkte, sosyal yaşamda bütünlüğe ulaşmak, birlikte gezmek, eğlenmek, aynı yöne birlikte bakabilmek yakınlığın temelini oluşturur. Yakınlığın karşıtı uzaklıktır. Birbirine uzak olan iki insan bir eve, bir yatağa sığmazlar; uzaklaştıkça kopar, yerlere düşerler.

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Mayıs 2019 Çarşamba 08:23

  ben bir şey anlamadım tekrarını talep ediyorum

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön