14 Şubat “sevgililer” günü değil “romantizm” günü olmalı!

Sevgililer gününün sabit bir tarihte ve sabit bir ritüelle kutlanmasının aşkın doğasına aykırı olduğunu söyleyen Zaza Yurtsever, “Günümüz çiftleri eski zamanlara kıyasla romantizmi çok daha az önemsiyor. Belki de 14 Şubat’ın sevgililer günü olarak değil de romantizm günü olarak kutlanması daha doğru olur. 364 gün unuttuğunuz bir şeyi adı ne olursa olsun bir gün hatırlamak somut olarak hiçbir işe yaramıyor. Aksine bazen istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor” diyor.

14 Şubat “sevgililer” günü değil “romantizm” günü olmalı!

Bir bahar akşamı rastladım size, Sevinçli bir telaş içindeydiniz, Derinden bakınca gözlerinize, Neden başınızı öne eğdiniz… Bir zamanlar masalsı, mahcup bir o kadar da tutkulu aşklar yaşanırdı… İlan-ı aşk etmenin bile bir adabı saygısı vardı kendi içinde…

 

Fuat Edip Baksı’nın Bir bahar akşamı diye başlayan mısralarında olduğu gibi… Uzun uzun mektuplar yazılırdı sevgiliye, kaçamak bir bakış alınan en büyük hediye, el ele gelmek bir mucize sayılırdı. Yoktu o zamanlar Sevgililer Günü, her gün Sevgili’nindi çünkü…Yıllar geçti, bu masalın sonuna gelindi gökten üç elma düştü mü bilinmez ama aşklar da zamana uydu. Günlük koşuşturma içinde kaybedilen, ötelenen, hızlı yaşanan, hızlı tüketilen bir meta haline mi geldi acaba aşk diye insan düşünmeden edemiyor.

 

Her 14 Şubat Sevgililer Günü‘nde ayyuka çıkan sevgi mesajları, sevgiliden alınan, sevgiliye verilen hediyeleri, ne program yapalım diyologları ya da sevgilim benim için ne yapacak beklentisi ki en tehlikelisi bu çünkü, beklenti karşılanamazsa tehlikeye giren ilişkiler birliktelikler… Kısacası her şey 14 Şubat için peki 15 Şubat ve devam eden günler ya da 14 Şubat öncesi…

 

Genel olarak bakıldığında günümüz çiftleri eski zamanlara kıyasla romantizmi çok daha az önemsiyor. Belki de 14 Şubat’ın sevgililer günü olarak değil de romantizm günü olarak kutlanması daha doğru olur. Yaşam koşulları içinde insanlar birçok şeyi olduğu gibi romantizmi de unuttular. 364 gün unuttuğunuz bir şeyi de adı ne olursa olsun bir gün hatırlamak somut olarak hiçbir işe yaramıyor. Aksine bazen istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor.

 

İş maddiyata dayandığında ise yorgun ilişkilerin üzerine bir de doğum günü, evlilik yıl dönümü, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü vb ritüellerin gelmesiyle ilişkiler yorgunluktan yıpranmaya ve hatta ayrılmaya kadar giden sürece giriyor.

 

Böylesi günlerde partnerlerin birbirlerinden beklentilerinin tavan yapıyor ancak, beklentinin gerçekleşmediği noktada beraberinde derin hayal kırıklıklarının ve ilişkinin sorgulandığı süreçler geliyor.

 

Sevgililer günü aşkın doğasına aykırı

Sevgi kuramının kurucusu Psikanalist Erich Fromm, sevgiyi, insanlığın sorunlarına bir yanıt olarak, kişideki aktif ve yaratıcı gücün kaynağı bir enerji olarak ve bu söz konusu yaratıcılıkla sevmeyi de bir sanat olarak tanımlar.

 

Bir sanat olması bakımından da uygulamada olgunluk gerektirir. Bu noktadan bakıldığında; Aşk’ın doğasında sadece 1 güne sığdırılmış anmalar, sevgi gösterileri yoktur.

 

Günümüzde sevgililer günü, evlilik yıldönümü gibi günler yoğun hazırlık yapılması ve ekstradan jestlerin beklendiği günler haline geldi. Hatta hayati bir sınav gibi o günlerde eşler çalıştıkları ofislerde gözleri kapıda bekler oldular, kime çiçek geldi, yoksa mücevher mi gönderildi?

 

Hediyeler arası kıyaslama ve rakebet yapılmaya başlandı kısacası günün ve aşkın içi boşaltılarak maddi objelerde takılmaya başladı insanlar. Elimizde kesin veriler olmamakla birlikte şunu söyleyebilirim ki, beklenti çıtasının çok yükseldiği “Özel“ günlerde partnerler arası tartışmalar artmakta ve  ayrılık kararı bile alınmaktadır.

 

Aşk, bir sevgiliye duyulan, bir annenin evladına duyduğu veya kulların Yaradan’a olan aşkı da olsa hiç değişmez her gün yaşanır ve yaşanmalıdır.

 

Özünde sevgiyi, hoşgörüyü, paylaşmayı, adanmayı, şefkati barındıran bu duygu hergün her yerde yaşanıp, hissedilebilir. Hissetmek veya hissettirmek için bazen bilinç altı baskı ve zorlamalarla yapılan ritüellere gerek yoktur. Önemli olan insanın ruhunda romantizm duygusunu kaybetmemesidir.

 

İnsanlar ilişkilerinde birbirlerine verdiği değeri sade ama içten şekilde ifade etmeli, pahalı hediyeler, lüks yemek mekanları, eğlence yerlerine gitme yarışına girmeden, sevgisini şekilcilikle ıspatlamaya çalışmadan duygularını sevgi diline dökebilmelidir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön