İlişkideki sorunları çözmenin 2 kolay yolu

İlişkinizi daha iyi anlamak ve partnerinizle aranızdaki sorunları çözmek için bu etkili 2 yöntemi kullanmanız yeterli.

İlişkideki sorunları çözmenin 2 kolay yolu

Kendiniz için mükemmel bir partner ararken övgüye değer, çekici ve heyecan verici olmasını istersiniz. Hatta belki bu liste daha da uzuyordur. Eğer henüz fark etmediyseniz, işin aslı şu: Mükemmel partner adayınızda aradığınız çoğu özellik aslında sizin kendinizi nasıl gördüğünüzü ya da görmek istediğinizi yansıtır. Yani sizi olmak istediğiniz insan olmaya teşvik edecek süper bir bilinçaltı oyunudur. Ama seçtiğiniz insan sizin iyi niteliklerinizi barındırdığı kadar kötü olan özelliklerinize de sahip olacaktır. Ortada ayna etkisi vardır.

 

İlişki uzmanları ilişkinizi anlamak, sorunları çözmek ve güçlendirmek için ortaya şu iki öneriyi koyuyor:

 

Birbirinizi karşılaştırın ve ayırt edin

Benzer nitelikleriniz neler? Farklılıklarınız neler? Bunu yaptığınızda, olumsuz nitelikleri büyütmekten vazgeçecek ve partnerinizi özel kılan iyi yönlerine odaklanacaksınız. Sadece daha güçlü bir bağ oluşturmayacaksınız, aynı zamanda kendinizdeki bu olumlu nitelikleri de sevmeyi öğreneceksiniz.

 

Sorunun kökeninde yatan sebebi bulun

Partnerinizin size zarar veren ya da sinirlendiren bir şey yaptıysa, bunu neden yaptığına dair sebepleri bulmaya odaklanın. Kendinizin ona asla bu şekilde zarar vermeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Negatif kişilik özellikleri ya da şartlanmış tepkiler aslında içinizdekileri yansıtır. Karşınızdakinde ne gördüğünüzü söylemek hoş olmaz çünkü aynı şeyin içinizde olabileceğini kabullenemiyorsunuz. Örneğin, bir ilişki içindesiniz ve birlikte olduğunuz insan sizi aldatıyor. Düşünürsünüz; "Bu beni nasıl yansıtabilir? Ben aldatmam." Bu doğru bir yaklaşım değildir. Yapmanız gereken daha derine inmek ve sizi neden aldattığını düşünmek olmalıdır. Bunu yapma sebebi özgüveni, psikolojisi, altyapısında eksik olan bir şey, çocukluğundan gelen bir sorun olabilir mi? Bu insan her şeyden önce kendisini seviyor mu? Siz kendinizi seviyor musunuz? Bu zarar verici ilişki içinde olma sebebiniz bu olabilir mi? Bu şekilde kendinizdeki negatif bakış açısını değiştirerek sorunu çözebileceğinizi fark edeceksiniz. Karşılık olarak, partneriniz de sizinle bağlantısını koparmamak için sizi takip edecektir. Gelişim sürecine ancak kendinizden yola çıkarak başlayabilirsiniz.

 

 

Sevgilinizin duymak isteyeceği 10 söz
+10
"Sana güveniyorum" İlişkilerin güven üstüne kurulu olduğunun hepimiz farkındayız. Partnerinize ne kadar güvenirseniz güvenin bunu ona belli etmezseniz kendisini yetersiz hissedebilir. Bunu ona sözlü olarak ifade etmeseniz bile kararlarına ve seçimlerine güvendiğinizi hareketlerinizle mutlaka belli etmelisiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön