Erkekler neden aldatır?

Amerikan toplumbilimci Eric Anderson kaleme aldığı, “The Monogamy Gap: Men, Love, and the Reality of Cheating“ (Monogomi Uçurumu: Erkekler, Aşk ve Aldatmanın Gerçekliği) kitabında erkeklerin neden aldattığına açıklık getirdi.

Erkekler neden aldatır?

Monogaminin (tek eşliliğin) erkekler tarafından tercih edildiğini ancak yine de aldattıklarını belirten Anderson, araştırması için 120 üniversite öğrencisi erkeği bazaldı. Anderson bu erkeklerin yüzde 78’inin partnerlerini aldattığını ortaya koydu. Anderson’ a göre aldatılan kadın artık partneri tarafından sevilmediğini düşünüyor. Ancak araştırmaya göre erkek sadece sevgisi bittiği için aldatmıyor. Anderson “Erkekler kendilerini daha iyi hissetmek, ilişkilerini, duygusal bağlılıklarını daha sağlam kılmak, bir kişiyi ilk sıraya tamamen yerleştirmek zor geldiği için aldatıyor. Tabi sadece seks için aldatanları unutmamak lazım” diyor. Monogaminin bir ilişki için en uygun yol olduğunu belirten Anderson, yine de erkeklerin aldatamadan duramadığına dikkat çekti. İşte Anderson’un okuyucu sorularına verdiği yanıtlar:

 

Erkek vücudunu neden kontrol edemez?

İnsanlar aslında vücutlarına bazen ihanet edebiliyor. Bazen abur cubur yemek istemediğimizi söyleriz, ancak gerçekte yeriz. Yediğimizde de kendimizi suçlu hisseder ve kendi kendimize bir daha yememeye söz veririz ancak bu sözümüzü asla tutmayız. Tabii ki aldatma konusunda da benzeri şeyler yaşanır. 

 

İki yıllık tek eşlilikten sonra cinsel istek azalır mı?

Genç erkeklerin, iki yıllık ilişki sonunda partnerlerine duyduğu cinsel istek azalıyor. Ancak uzun ilişkilerin iyi bir tarafı da var. Uzun süreli bir ilişkinin sonunda evlenen kişiler için seks değil duygular önemli oluyor. Yani çiftler aile kurmaya karar veriyorlarsa buna seksüel değil duygusal bağlar neden oluyor. Aslında gerçek ilişki cinsellik öldüğünde başlıyor. Fiziksel arzularımız da asla ölmüyor. Yeniden canlanabiliyor. 

 

Uzun süreli ilişkide seks daha anlamlı mı oluyor?

Uzun süredir birlikte olan çiftlerin seks hayatı daha içten, daha yakın olabilir ama erkekler kendilerini tahrik eden bir kadın gördüklerinde aradıkları şey “yakınlık veya içtenlik” olmuyor. 

 

Cinsel gereksinimlerimiz değiştikçe, ikinci, üçüncü, dördüncü, kez evlensek, “seri monogamist” olsak daha mı az zarar görürüz?

20 kez evlenmek yerine bir duygusal partnerimiz olabilir. Bunun yanı sıra başkalarıyla eğlence amaçlı, duygusal olmayan sadece sekse dayalı bir ilişkimiz olabilir. Bu, uzun süreli ilişkiye istikrar katar. Aynı zamanda yalan söylemekten ve aldatmaktan çok daha akılcı bir yöntemdir. Ayrıca sadece bir saatliğine başkasının vücuduna ilgi duydunuz diye sevdiğinizi kaybetmekten daha iyidir. 

 

Evlilikleri sadakatsizlik mi bitiriyor?

Sadakatsizlik aslında evlilikleri bitirmiyor. Ben aldatmayı savunmuyorum. Ancak açık ve eşitlikçi bir seksüel ilişkiden yanayım. Birlikteliklerde çiftler böyle davranırlarsa ilişkileri daha uzun soluklu olur. 

 

Aldatan erkeğin sadakat beklemesi bencillik değil mi?

İnsanlar ilişkiye başlarken tekeşli olmayı kabul ediyor. Kadın için de erkek için de durum aynı. Ancak erkekler, partnerlerini aldatırken, karşısındaki kadının kendisini aldatmasını affedemiyor. Aldatan kadın da, erkeğinin kendisini aldatmasını istemiyor. Tek eşlilik aslında kültürel bir zorunluluk olarak hissediliyor. Monogami bir ilişki için en uygun yol olsa da tüm cinsiyetler için büyük problem.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön